دو انفجار مهیب، بیروت را به شهری جنگ‌زده بدل کرد

پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۶
دو انفجار مهیب، بیروت را به شهری جنگ‌زده بدل کرد
۴۱ مطلب
ساعت ۱۳:۴۸

فراخوان سازمان ملل برای کمک ۵۶۵ میلیون دلاری به لبنان

سازمان ملل متحد برای تشکیل یک صندوق کمک مالی به ارزش ۵۶۵ میلیون دلار جهت بازسازی و جبران خسارات ناشی از انفجار مرگبار انبار مواد شیمیایی در بیروت فراخوان داد.

اقدام سازمان ملل متحد ده روز پس از حادثه‌ای تلخ در پایتخت لبنان صورت می‌گیرد که جدا از برجای گذاشتن خسارات گسترده مالی جان بیش از ۱۷۰ نفر را ساکنان بیروت را گرفت.
 
کمک مالی تدارک دیده شده از سوی سازمان ملل متحد قرار است به صورت ویژه برای بازسازی‌ زیرساخت‌ها و تاسیسات آسیب‌دیده پس از مرحله نخست کمک و امدادرسانی در پایتخت لبنان هزینه شود.

بر این اساس تعمیر و بازسازی بیمارستان‌ها و مدارس و نیز تامین سرپناه برای شهروندان حادثه دیده که پس از انفجار انبار نیترات آمونیوم در بندر بیروت بی‌خانمان و آواره شده‌اند در اولویت قرار خواهد گرفت.

نجات رُشدی، یکی از هماهنگ‌کنندگان کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد برای لبنان در این خصوص می‌گوید: «کار بازسازی و بازگردان زندگی به ساکنان و نیز فراهم کردن امکان جبران خساراتی به این سنگینی تازه آغاز شده است.»

این مسئول سازمان ملل از جامعه جهانی خواست ضمن به خاطر سپردن «سخاوت باورنکردنی لبنانی ها نسبت به پناهندگان سوری و فلسطینی» دست و دل‌بازی بیشتری در اعطای کمک مالی به این کشور از خود نشان دهند.
 
این در حالی است که جامعه بین‌المللی پیش‌تر نسبت به نحوه در اختیار قرار دادن کمک‌های به لبنان تردیدهایی را مطرح و با توجه به تشکیلات ضعیف دولتی و فساد حاکم بر دستگاه اجرایی این کشور تاکید کرده بود که کمک‌ها باید تحت نظارت در اختیار سازمان‌ها و نهاد‌های غیردولتی فعال در این کشور قرار گیرد.


 
ساعت ۱۲:۴۹

ظریف وارد بیروت شد

وزیر خارجه کشورمان به منظور دیدار با مقامات لبنانی و گفت‌وگو در مورد تحولات اخیر منطقه و لبنان وارد بیروت شد.

ایسنا به نقل از المیادین نوشت، هواپیمای حامل محمدجواد ظریف شامگاه چهارشنبه ۲۳ مرداد در فرودگاه بیروت بر زمین نشست.

محمدجواد ظریف قرار است در این سفر با مقام‌های لبنانی از جمله درباره کمک ایران به لبنان بعد از انفجار بندر بیروت تبادل نظر کند.

شربل وهبه، وزیر خارجه دولت پیشبرد امور لبنان به همراه محمدجلال فیروزنیا، سفیر ایران در لبنان و هیأتی از سفارت جمهوری اسلامی از ظریف در فرودگاه استقبال کردند.

ساعت ۱۱:۵۶

افشای ثروت شخصی رئیس بانک مرکزی لبنان؛ سرمایه‌گذاری در بازار املاک اروپا

پروژه گزارش فساد و جرایم سازمان یافته اعلام کرد که ارزش شرکت‌هایی که در خارج از لبنان توسط «ریاض سلامه»، رئیس بانک مرکزی این کشور خریداری شده ۱۰۰ میلیون دلار برآورد شد.

شرکت‌های گره خورده به آقای سلامه طی یک دهه گذشته در املاک و مستغلات کشورهای اروپایی همچون بریتانیا، آلمان و بلژیک سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

 انتشار این گزارش یک هفته پس از وقوع انفجار مرگبار در بیروت که به عنوان نماد سطح بالای فساد و ناکارآمدی دولت و ساختار سیاسی آن تعبیر شده، می‌تواند بر شدت خشم عمومی از نظام حاکم بیفزاید.

آقای سلامه تاکنون نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده ولی او در آوریل گذشته به رویترز گفته بود که به هنگام آغاز دوره ریاست خود بر بانک مرکزی لبنان در سال ۱۹۹۳ میلادی، گزارش کامل دارایی‌های شخصی خود را که در آن زمان بالغ بر ۲۳ میلیون دلار بوده به مقام‌های رسمی و قضایی ارائه کرده بود.

با این حال، پیش‌تر خبرگزاری رویترز مدعی شده بود که بانک مرکزی لبنان مجموع دارایی مالی این بانک را در سال ۲۰۱۸ میلادی ۶ میلیارد دلار بیش از میزان واقعی گزارش کرده بودند.

البته آقای سلامه مدعی است که این تصمیم بر پایه توافق و سیاست جمعی هیأت مدیره این بانک و با هدف كمك به پیشبرد اصلاحات اقتصادی لبنان و جلب کمک‌های مالی خارجی صورت گرفته است.


 
ساعت ۱۱:۵۱

اف‌بی‌‌آی به روند تحقیقات درباره انفجار بیروت می‌پیوندد

دیوید هیل، معاون وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که پلیس فدرال آمریکا موسوم به «اف‌بی‌آی» وارد جریان تحقیقات درباره انفجار مرگبار چهارم اوت در بیروت می‌شود.

یکشنبه گذشته ۳۰ کشور به همراه سازمان ملل متحد با اعطای کمک مالی به لبنان موافقت کردند؛ با این حال با توجه به بدنامی دولت لبنان و متهم بودن هیأت حاکمه به فساد، اعلام شده است که این کمک باید مستقیما به دست شهروندان برسد.

آقای هیل گفت: «این مشارکت یکی از راه‌های کمک ایالات متحده به لبنان برای رویارویی با تبعات انفجار [چهارم اوت] است. 
ساعت ۱۷:۱۱

مستر دینامیت: انفجار بیروت ناشی از بمب بوده نه نیترات آمونیوم

دانیلو کوپه،کارشناس 56 ساله ایتالیایی معتقد است انفجار بیروت ناشی از انفجار بمب بوده و نه نیترات آمونیوم.
وی که از زبده ترین افراد در حوزه بمب در ایتالیا معروف به مستر دینامیت است می‌گوید انفجار 4 اوت که تاکنون منجر به کشته شدن 160 تن و زخمی شدن 6 هزار و تخریب 300 هزار خانه شده، به خاطر نیترات آمونیوم نبوده چرا که رنگ ابر ناشی از انفجار نارنجی بوده است.

وی توضیح داد که اگر انفجار ناشی از نیترات بود باید ابر انفجار به رنگ زرد در می‌آمد نه نارنجی!

به گفته کوپه به وضوح می‌توان یک ستون نارنجی آجری مشاهده کرد که به رنگ قرمز روشن درآمد که معمولا به دلیل لیتیوم است که لیتیوم فلزی پیشرانه موشک نظامی محسوب می‌شود.

وی افزود: من فکر می‌کنم آنجا تسلیحات وجود داشته است.


ساعت ۱۵:۴۰

نخست وزیر لبنان استعفای دولت را به رئیس جمهور تقدیم کرد

همانطور که پیش بینی می‌شد با بالا رفتن تعداد استعفاهای وزیران، خود نخست وزیر هم موضوع استعفای دولتش را با رئیس‌جمهوری در میان گذاشت.
 
پیشتر و پس از انفجار بیروت چندین تن از وزیران کابینه حسان دیاب استعفا کردند و به این ترتیب کابینه لبنان از حد نصاب لازم افتاده است. گفته می‌شود حسان دیاب بدون تشکیل جلسه استعفا می‌کند. قرار بود امروز جلسه‌ کابینه برگزار شود اما به حد نصاب لازم برای تشکیل جلسه نرسید.

سایت النشره گزارش داد، حسان دیاب با میشل عون، رئیس جمهوری تماس گرفته و با او موضوع استعفای دولت و شرایط کنونی را در میان گذاشته است.

النشره در ادامه براساس اطلاعات واصله می‌گوید استعفای دولت قطعی است و گفته می‌شود "نواف سلام" مامور تشکیل کابینه خواهد شد.

همچنین میشل عون دیدار برنامه‌ریزی شده‌اش که قرار بود امروز، دوشنبه با اصحاب رسانه‌ داشته باشد به دلیل تحولات سیاسی به تعویق انداخت.

ساعت ۱۵:۲۶

وزیر دادگستری لبنان هم استعفا داد

وزارت دادگستری لبنان از استعفای ماریا کلاود نجیم، وزیر دادگستری این کشور خبر داد.

گزارش شده که علت استعفای خانم نجیم، "انفجار هفته گذشته و همچنین اعتراضات روزهای اخیر بوده است."

این سومین عضو کابینه لبنان است که در پی انفجار روز سه شنبه هفته گذشته در شهر بیروت از سمت خود استعفا می‌دهد.

دیروز منال عبدالصمد نجد وزیر اطلاع رسانی لبنان و دامیانوس کاتر، وزیر محیط زیست لبنان از سمت خود استعفا دادند.
روز شنبه هم تعدادی از نمایندگان مسیحی مجلس لبنان از نمایندگی پارلمان استعفا دادند.

گفته شده که حسان دیاب، نخست وزیر لبنان از اعضای کابینه خود خواسته که تا زمان برگزاری جلسه کابینه که ساعت سه به وقت محلی قرار است تشکیل شود، استعفا ندهند.

ساعت ۱۴:۴۲

تخریب سیلوی بیروت؛ زیانی که دشواری‌های لبنانی‌ها را دو چندان می‌کند

خبرگزاری رویترز به نقل از مسئولان لبنانی گزارش داد: انفجار بیروت تنها سیلوی غلات بندر بیروت را تخریب کرده است، این در حالی است که پروژه ایجاد یک سیلوی دیگر در بندر طرابلس سالها پیش به خاطر کسری بودجه به تعویق افتاد.

میزان دقیق خسارت وارد شده به این سیلو هنوز مشخص نیست ولی برآوردهای اولیه حاکی از آلوده شدن حدود ۱۵ هزار تن گندم به مواد سمی ناشی از انفجار محموله نیترات آمونیوم است.

بیشتر بخوانید
ساعت ۱۵:۱۴

وزیر اطلاع‌رسانی لبنان هم استعفا کرد

پس از وزیر خارجه لبنان منال عبدالصمد، وزیر اطلاع‌رسانی این کشور نیز از مقام خود کناره‌گیری کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، عبدالصمد علت استعفای خود را اعتراض به نحوه مدیریت انفجارهای مرگبار بندر بیروت نامیده است. این اولین وزیری است که بعد از انفجارهای بیروت استعفا کرده است. وزیر خارجه پیش از انفجارها کناره‌گیری کرده بود.

ناصیف حتی، وزیر خارجه لبنان نیز پیش از این اعلام کرده بود، در اعتراض به ناکارآمدی دولت در پیشبرد اصلاحات استعفا می‌کند.

ساعت ۱۵:۰۷

انفجار بیروت؛ نشست رهبران جهان برای کمک به لبنان

قرار است امروز نشستی با حضور رهبران جهان با هدف جمع آوری کمک به مردم لبنان در پی انفجار مهیب و مرگبار پنج روز گذشته در بیروت برگزار شود.

این نشست ویدیویی با همکاری فرانسه و سازمان ملل برگزار می شود. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته که قصد دارد در این نشست شرکت کند.

در جریان انفجار بیروت بیش از ۱۵۰ نفر کشته و حدود ۵ هزار نفر مجروح و ۳۰۰ هزار نفر بی خانمان شدند.

مقامات میزان خسارات را که در نتیجه انفجار حدود ۲۷۰۰ تن نیترات آمونیوم در انباری در بیروت صورت گرفت حدود ۱۵ میلیارد دلار برآورد کرده اند.

نشست امروز در حالی برگزار می شود که روز گذشته چندین هزار معترض خشمگین با آمدن به خیابان های بیروت مخالفت خود را با دولت اعلام کردند.

در تظاهرات دیروز درگیری هایی بین معترضان و پلیس اتفاق افتاد و معترضان وارد برخی از ساختمان های دولتی از جمله وزارت خارجه شدند.

در اعتراضات روز گذشته یک نیروی پلیس هم کشته شد.

معترضان خواستار استعفای دولت و اصلاحات در کشور هستند.

ساعت ۱۱:۱۸

مکرون به ترامپ: تحریم های آمریکا نتیجه عکس می دهد

یک مقام مسئول در کاخ ریاست جمهوری فرانسه(الیزه) روز شنبه گفت: امانوئل مکرون به دونالد ترامپ همتای آمریکایی خود ابلاغ کرده که تحریم های این کشور علیه حزب الله نتایج عکس دارد.
 
به گزارش LBCI ، این مقام مسئول فرانسوی افزود: مکرون به ترامپ گفته است که تحریم های آمریکا علیه حزب الله به نفع آنهایی خواهد بود که آمریکا به دنبال تضعیفشان است.

این مقام مسئول که پیش از کنفرانس کمک به لبنان با میزبانی فرانسه و حضور ترامپ سخن می گفت، اظهار کرد:مکرون در یک تماس تلفنی با ترامپ که روز گذشته انجام شد، به وی ابلاغ کرد که آمریکا باید بار دیگر در لبنان سرمایه گذاری کند تا به بازسازی این کشور کمک کند.

مقام فرانسوی خاطرنشان کرد: فرانسه معتقد است که مدارک کافی برای این فرضیه که انفجار بندر بیروت یک اتفاق بوده، وجود دارد.

ساعت ۲۳:۰۵

اوضاع در بیروت در حال بدتر شدن است

دلال معوض می‌گوید که شبیه منطقه‌ جنگی شده است و نمی‌شود نفس کشید.
خبرنگار آسوشیتدپرس نوشته که اوضاع در بیروت در حال بدتر شدن است، به طوری که در ماشین پخش زنده نشسته‌است و نمی‌تواند آن را ترک کند.


ساعت ۲۲:۵۸

تصرف چهار وزارتخانه لبنان توسط معترضان

معترضان در لبنان تا الان چهار وزارتخانه خارجه، اقتصاد، محیط زیست و نیرو را به علاوه انجمن بانک‌ها به تصرف درآوردهاند.
ساعت ۲۲:۴۷

جورج نادر کنترل مقر ساختمان وزارت خارجه را برعهده گرفته

جورج نادر، ژنرال بازنشسته ارتش لبنان، کنترل مقر ساختمان وزارت خارجه را برعهده گرفته است.
معترضان لبنانی بعد از ساختمان‌ وزارت‌ خارجه و  اقتصاد ساختمان محیط زیست لبنان را هم تصرف کردند.

ساعت ۱۳:۲۳

انفجار بیروت چند هزار کودک را بی‌سرپرست کرد

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) روز جمعه اعلام کرد که حدود ۸۰ تا ۱۰۰ هزار کودک به دنبال انفجار بندر بیروت بی‌سرپناه شدند.
 
به گزارش الجزیره، «یومی موکو» سخنگوی یونیسف در لبنان گفت: بیش از ۱۲۰ مدرسه در بیروت از این انفجار آسیب دیدند که پیش از آغاز سال تحصیلی جدید نیاز به تعمیر فوری دارند.

از سوی دیگر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل متحد نیز اعلام کرد، فراهم کردن مراکز اسکان آوارگان در بیروت از جمله نیازهای ضروری است و اوضاع در این شهر واقعا فاجعه‌بار است.  

پیش‌تر هیات عالی امدادرسانی لبنان اعلام کرده بود که بیش از ۸۰۰۰ واحد مسکونی بر اثر انفجار بندر لبنان خسارت دیده‌اند.

همچنین «مروان عبود» استاندار بیروت گفته بود که بیش از ۳۰۰ هزار لبنانی در نتیجه انفجار بیروت بی‌سرپناه و بی‌خانمان شده‌اند.

عصر روز سه‌شنبه در پی وقوع آتش‌سوزی گسترده‌ در یکی از انبارهای مواد آتش زا واقع در بندر بیروت، انفجار مهیبی رخ داد که در اثر آن، شمار زیادی کشته و زخمی شدند.

کشورهای مختلف جهان روز چهارشنبه با ارسال پیام‌هایی، با مردم و دولت لبنان ابراز همدردی و آمادگی خود را برای کمک به این کشور اعلام کردند.

ساعت ۰۹:۲۴

شرکت موزامبیکی: نیترات آمونیوم توقیف شده در بندر بیروت متعلق به ما بود

یک شرکت ویژه ساخت مواد منفجره در موزامبیک به شبکه «سی ان ان» اعلام کرد، بار توقیف شده در بندر بیروت که منجر به انفجار مهیب اخیر شد، متعلق به این شرکت بوده است.

 سخنگوی یک شرکت ویژه ساخت مواد منفجره در کشور موزامبیک اعلام کرد: بار نیترات آمونیومی که منجر به انفجار در بندر بیروت بود، مربوط به شرکت ما بود که از گرجستان به سمت موزامبیک می‌آمد اما این بار نرسید.

وی به شبکه «سی ان ان» عربی گفت: این بار ویژه ساخت مواد منفجره برای شرکت‌های معدن در موزامبیک بود که حدود هفت سال پیش در بندر بیروت مصادره و توقیف شد.

وی در ادامه از مدت نگهداری این بار در بندر بیروت ابراز تعجب کرد و گفت: این ماده‌ای نیست که بتوان بدون هیچ استفاده از آن، آن را نگه داشت. ماده مذکور بسیار خطرناک است و انتقال آن باید بر اساس استاندارهای دقیق حمل و نقل انجام شود.
ساعت ۱۴:۰۵

اعتراض‌های ضددولتی در بیروت در پی انفجار مرگبار سه‌شنبه

در پی انفجار عظیم روز سه شنبه در بیروت که حداقل ۱۳۷ کشته به جا گذاشت تظاهرکنندگان در این شهر با نیروهای امنیتی درگیر شده اند.

ماموران علیه ده ها معترضی که در نزدیکی پارلمان جمع شده بودند از گاز اشک آور استفاده کردند.

تظاهرکنندگان از انفجار ویرانگر روز شنبه خشمگین بودند که به گفته مقام ها ناشی از شعله ور شدن ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیومی بود که از سال ۲۰۱۳ در شرایط ناامن در بندر ذخیره شده بود.

بسیاری از مردم لبنان می گویند که غفلت و ناکارآمدی دولت علت این انفجار بود. انفجاری که همچنین حدود پنج هزار نفر را زخمی کرد.


 
ساعت ۱۳:۳۷

درخواست هزاران لبنانی از فرانسه برای اداره موقت لبنان

بیش از ۵۷ هزار نفر از شهروندان لبنان با امضای طوماری از فرانسه خواستند کنترل لبنان را در دست بگیرد

جمع قابل توجهی از شهروندان لبنان با امضای طوماری خواستار آن شدند که لبنان بار دیگر و دست‌کم برای ۱۰ سال آینده تحت حاکمیت فرانسه قرار بگیرد؛ تنها در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۵۷ هزار نفر این طومار را امضا کرده‌اند.

لبنان به مدت ۲۳ سال یعنی تا سال ۱۹۴۳ میلادی تحت قیمومیت فرانسه بود و امضای این طومار در زمانی آغاز شد که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه برای اعلام حمایت خود از مردم بحرانزده این کشور، وارد بیروت شده بود.

در این طومار اعلام شده است که «ناتوانی کامل دولت لبنان در مدیریت کشور و تامین امنیت آن» مردم را کاملا خسته و ناامید کرده است.

در متن این طومار آمده است: «لبنان با داشتن سیستمی ناکارآمد و فاسد، آخرین نفس‌های خود را می‌کشد. ما معتقدیم برای ایجاد یک حکومت سالم و بادوام، ضروریست که لبنان بار دیگر به کنترل فرانسه درآید.»

در این طومار به فعالیت‌های شبه‌نظامیان و سازمان‌های تروریستی در لبنان نیز اشاره شده و در ادامه آمده است: «از زمانی که فرانسه این کشور را ترک کرده، لبنان فقط در حال غرق شدن است و همواره دچار جنگ داخلی، بحران اقتصادی و سیاسی و درگیری‌های مرزی بوده است.»

یکی از امضا کنندگان این طومار به خبرنگار یورونیوز می‌گوید: «نمی‌دانم آیا رهبران لبنان تا این اندازه فروتن خواهند بود تا بی‌کفایتی و ناکامی‌هایشان را تایید کنند یا خیر. لبنان استراتژی اقتصادی ندارد و زندگی مردم روز به روز می‌گذرد.»

اگرچه لبنان در ۲۲ نوامبر ۱۹۴۳ میلادی رسما استقلال خود را اعلام کرد اما تا زمان تخلیه کامل نیروهای انگلیسی و فرانسوی از این کشور یعنی تا سال ۱۹۴۶ میلادی عملا مستقل نبود.

 
ساعت ۱۸:۰۴

دیلی میل: عامل اصلی انفجار بیروت، یک روس بود

 روزنامه انگلیسی "دیلی‌میل" مدعی شد که  ۲۷۵۰تن نیترات آمونیوم که عامل اصلی انفجار بیروت بوده، متعلق به یک تاجر روس بوده است. تصویر "ایگور گرشوشکین" ، همان تاجر روس، هم در فضای مجازی و رسانه‌های خبری منتشر شده است.

وی پدر یک فرزند است و در حال حاضر در لیماسول قبرس زندگی می‌کند. ایگور متهم است که هم خدمه کشتی و هم مردم را رها کرده و رفته است.

کشتی موسوم به Rhosus با پرچم مولداوی از باتومی گرجستان راهی موزامبیک بود که در اکتبر۲۰۱۴ توسط مقامات بندری لبنان به دلیل نقص مدارک و شرایط لازم برای حمل‌ونقل این نوع بار توقیف شد.

خدمه کشتی شامل هشت اوکراینی و دو روسی در کشتی ماندند تا اینکه تاجر روس اعلام ورشکستگی کرد و کشتی را رها کرد. مقامات لبنانی موافقت کردند از ۱۰خدمه، شش نفر لبنان را ترک کنتد و بقیه به مدت یک سال روی کشتی در حبس باشند.

کاپیتان بوریس پروکوشف با نوشتن نامه به سازمان‌های بین‌المللی از مالک کشتی شکایت کرد که با آنها پول نمی‌دهد و آنها را رها کرده است.

پسر ۲۰ساله ایگور گرشوشکین به نام آرتیوم در اسکاتلند علوم کامپیوتر می‌خواند و خود ایگو با همسرش در قبرس زندگی می‌کند.

ساعت ۱۶:۱۸

سه هواپیما حامل کمک های ایران در بیروت نشستند

 

سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان اعلام کرد که سه هواپیمای ایرانی حامل تیم‌های پزشکی و دیگر کمک‌ها در بیروت نشستند.
 
 سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان امروز پنجشنبه اعلام کرد که سه هواپیمای ایرانی حامل تیم‌های پزشکی، بیمارستان صحرایی و دیگر کمک‌ها در بیروت نشستند.

سفارت ایران در بیروت اعلام کرد که این اقدام در راستای تاکید بر همبستگی ملت ایران با ملت شریف و مقاوم لبنان و همچنین انجام حمایت های لازم بعد از انفجار بندرگاه بیروت است.
ساعت ۱۶:۱۱

انفجار بیروت بزرگترین انفجار غیر هسته ای در تاریخ استیک کارشناس در حوزه مواد منفجره اعلام کرد، انفجار بیروت احتمالا یکی از بزرگترین انفجارهای غیر هسته ای در تاریخ است.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات لبنان اعلام کردند، ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم در بندر بیروت از شش سال پیش بدون رعایت اصول ایمنی انبار شده بود. اظهاراتی که کارشناسان را به تعجب و احتیاط  واداشت.

رونالد الفورد، مدیر عامل شرکت الفورد تکنولوجیز، شرکت انگلیسی متخصص در خنثی سازی مواد منفجره گفت: این انفجار کمتر از یک بمب هسته ای و قدرتمندتر از یک بمب معمولی است و احتمالاً یکی از بزرگترین انفجارهای غیر هسته ای در تاریخ است.

استوارت واکر از دانشکده شیمی دانشگاه فلیندرز گفت: عکس های گرفته شده از انفجار نشان می دهد در ابتدا یک دود سفید و خاکستری بلند شد و سپس انفجاری رخ داد و دودی غلیظ به رنگ قرمز مایل به قهوه ای پرتاب کرد. این نشان می دهد که گازهای منتشر شده بخارهای نیترات آمونیوم سفید، اکسید نیترات قرمز و قهوه ای سمی و آب است.

همچنین یکی از اساتید شیمی در دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس گفت: این فکر که این حجم از مواد بدون نظارت شش سال رها شده بوده، باور کردنی نیست. این مواد بمب ساعتی بوده است.


ساعت ۱۶:۰۷

آسیب بزرگترین سیلوی غلات بیروت در انفجار مهیب

آتش سوزی و انفجار مهیب روز سه شنبه یک دپو در بندر بیروت باعث آسیب دیدن بزرگترین سیلوی غلات این شهر و سایر تاسیسات منطقه شد.
 
 گزارشهای خبری و اظهارات تحلیلگران حاکی از آن است که علاوه بر سیلوی غلات، یک پایانه غلات هم در انفجار آسیب دیده است. حدود ۶۰ درصد از واردات لبنان از طریق این بندر انجام می گیرد.

به گفته النا نروبا، تحلیلگر بازار در شرکت مکسی گرین، این سیلوها جمعا ظرفیت ۱۲۰ هزار تن غلات را داشتند. این سیلوها شامل ۴۸ سلول بزرگ با ظرفیت نگهداری ۲۵۰۰ تن غلات در هر کدام و ۵۰ سلول کوچک با ظرفیت ۵۰۰ تن بودند.

طبق اعلام شرکت بازرگانی منا کامادیتیز، این سیلوها مخازن استراتژیکی برای لبنان بودند که ۸۵ درصد از غلاتش را در آنها نگهداری می کرد.

با این حال تصور می رود که سیلوهای مذکور در زمان انفجار، حاوی مقادیر زیادی غلات نبودند زیرا این کشور در تلاش برای رفع کمبود نان بود که اخیرا به دلیل بحران مالی ایجاد شده است.

ساعت ۱۵:۰۳

ارسال ۲۰ تن محموله کمکی به لبنان

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد برای یاری‌رسانی به لبنان و رسیدگی به وضعیت زخمی‌شدگان انفجار مهیب بیروت ۲۰ تن محموله کمکی به این کشور ارسال می‌کند.

بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، محموله‌های ارسالی به لبنان از انباری در دبی به این کشور فرستاده می‌شوند.

این سازمان افزود که صدها هزار نفر در لبنان بر اثر این انفجار مهیب دچار سوختگی‌های شدید و دیگر جراحت‌ها شده‌اند که باید به آن‌ها رسیدگی شود.

سه بیمارستان‌ بیروت به حدی خسارت دیده‌اند که فعالیت آن‌ها عملا قطع شده است. به دو بیمارستان نیز تا اندازه‌ای صدمه وارد شده است. زخمی‌شدگان انفجار بیروت به بیمارستان‌های نقاط مختلف لبنان منتقل شده‌اند، اما اکثر این بیمارستان‌ها از ظرفیت لازم برخوردار نیستند.

ساعت ۱۵:۰۲

رئیس جمهوری فرانسه راهی بیروت شدامانوئل مکرون، رئیس‌جهموری فرانسه به عنوان اولین رهبر خارجی پس از انفجارهای مهیب بیروت راهی لبنان شده است.

کاخ ریاست جمهوری فرانسه بامداد امروز پنجشنبه ۱۶ مرداد (۶ اوت) اعلام کرد که مکرون پیش از ظهر وارد پایتخت لبنان شد و قرار است با تمامی چهره‌‌های سیاسی مهم این کشور از جمله میشل عون، رئیس‌جمهوری و حسن دیاب، نخست‌وزیر لبنان دیدار و گفت‌وگو کند.

فرانسه دیروز چهارشنبه دو هواپیمای نظامی حامل تجهیزات و خدمه پزشکی به بیروت ارسال کرد. در این هواپیما‌ها یک بیمارستان سیار تدارک دیده شده که می‌تواند به حدود ۵۰۰ فرد زخمی رسیدگی پزشکی کند.

ساعت ۱۴:۵۶

علت انفجار بندر بیروت

 

بنابه گزارش ها این نیترات آمونیوم برای شش سال بعد از خارج شدن از یک کشتی ضبط شده در سال ۲۰۱۳ در بندر نگهداری می شد.
 
رئیس بندر بیروت و رئیس گمرک هر دو به رسانه های محلی گفته اند که چند بار به صورت کتبی از قوه قضاییه خواسته بودند این ماده شیمیایی برای رعایت ایمنی صادر یا فروخته شود.
 
حسن کرایتم مدیر کل بندر به "او تی وی" گفت که وقتی دادگاه ابتدا دستور ذخیره این ماده در انبار را داد آنها از خطر این مواد آگاه بودند "اما در این حد."
 
شورای عالی دفاعی لبنان قول "شدیدترین مجازات" ممکن برای مسئولان حادثه را داده است.
ساعت ۱۴:۵۴

شماری از مقام‌های بندر بیروت تحت بازداشت خانگی

دولت لبنان می گوید که شماری از مقام های بندر بیروت تا زمان انجام تحقیقات درباره انفجار عظیم روز سه شنبه تحت بازداشت خانگی قرار می گیرند.

شمار کشته‌ها در انفجار بیروت به ۱۳۵ نفر رسیده و تخمین زده می‌شود بیش از ۵ هزار نفر هم زخمی شده باشند. امدادگران همچنان به دنبال ده‍ها نفری هستند که در پی انفجار در منطقه بندری بیروت مفقود شده‌اند.

دولت لبنان از چهارشنبه سه روز عزای عمومی اعلام کرد. دولت همچنین دو هفته حالت فوق‌العاده اعلام کرده است.

ساعت ۱۴:۴۹

پیام توییتری رهبر انقلاب در پی فاجعه دردناک بندر بیروت

در فاجعه دردناک انفجار بندر بیروت -که منجر به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از مردم و خسارات شدید شده- با شهروندان عزیز لبنانی همدردیم و در کنار آنان هستیم. صبر در برابر این حادثه، برگ زرینی از افتخارات لبنان خواهد بود.

ساعت ۱۴:۴۵

شدت انفجار بیروت با انفجار یک بمب هسته‌ای قابل مقایسه است

روزنامه الاخبار لبنان نوشت: برخی از تحلیل‌گران قدرت انفجار شب گذشته بیروت را با قدرت یک بمب تاکتیکی هسته‌ای برابر دانسته‌اند.

برخی از منابع خبری اعلام کردند: مقدار نیترات آمونیوم موجود در انبار شماره ۱۲ بیروت که بیش از ۶ سال استفاده نشده و بدون بسته بندی و ذخیره‌سازی بود، باعث انفجار شد. این مقدار معادل حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ تن از مواد TNT است.

هنوز مشخص نیست که آیا همه این مقدار منفجر شده است یا خیر. اما آنچه اتفاق افتاد، شبیه به انفجار بمب هسته‌ای کوچکی بود.

در این انفجار هیچ نوع ماده رادیواکتیوی وجود نداشت، اما یکی از دستگاه‌های امنیتی لبنان درباره وجود بشکه‌های زباله سمی از دهه ۱۹۹۰ در نزدیکی این انبار خبر داد.

ساعت ۱۴:۴۲

اولین هواپیمای کمک‌های ایران' شامل پزشک، جراح و بیمارستان صحرایی' وارد بیروت می‌شود

سفارت ایران در بیروت اعلام کرده که امروز "اولین هواپیمای ایرانی حامل کمک‌های هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران" وارد لبنان می‌شود و تیم پزشکی شامل جراح و پزشک‌های متخصص به علاوه بیمارستان صحرایی و کمک‌های دارویی با این هواپیما به بیروت فرستاده خواهد شد.

امروز شرکت هواپیمای جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که برای بازگرداندن شهروندان ایرانی اجازه یک پرواز ویژه به بیروت را هم گرفته است.
ساعت ۱۴:۴۰

ترامپ: انفجارهای بندر بیروت می‌تواند سانحه بوده باشد

رئيس‌جمهور آمریکا که پیش‌تر گفته بود انفجارهای بندر بیروت با استناد به نظرات ژنرال‌های آمریکایی یک "حمله وحشتناک" بوده است، صبح پنج‌شنبه در کنفرانسی خبری گفت، این انفجارها می‌تواند "سانحه" بوده باشند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ روشن ساخت که هیچ کس در حال حاضر "نمی‌داند" که این انفجارها "حمله" بوده یا "سانحه".

روز گذشته پس از آن که اظهارات ترامپ در مورد این‌که انفجارهای بیروت ناشی از یک "حمله" بوده مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد، در مورد این‌که چه اتفاقی افتاده تحقیق خواهد کرد. او تصریح کرد: «اکثر مردم فکر می‌کنند که این مسئله یک سانحه بوده است.»

طبق آخرین اطلاعات، انفجارهای بندر بیروت دست‌کم ۱۳۵ کشته، بیش از ۱۰۰ مفقود، پنج‌هزار زخمی و تا ۲۵۰هزار بی‌خانمان برجا گذاشته است. خسارات تا پنج میلیارد دلار برآورده شده و گفته می‌شود که شمار تلفات می‌تواند از این هم بیش‌تر باشد.

 
ساعت ۱۴:۳۸

وزیر دفاع آمریکا انفجار بیروت را "یک سانحه" نامید

به نظر مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا انفجار در بندر بیروت "یک سانحه" بوده است.

او گفت: «اطلاعاتی که بدست آمده هنوز تصویر کاملی ارائه نمی‌دهد، اما اکثر منابع این انفجار را یک سانحه ارزیابی می‌کنند».

وزیر دفاع آمریکا انفجار بیروت را "یک تراژدی" خواند و گفت: «دولت آمریکا در حال مذاکره با لبنان است که ببینیم چطور می‌توانیم کمک کنیم».

این درحالی است که دونالد ترامپ غروب سه‌شنبه، پس از انتشار خبر انفجارهای بیروت به خبرنگاران گفته بود: «من با تنی چند از ژنرال‌های ارشد ارتش آمریکا دیدار داشته‌ام. به باور آن‌ها این رویداد ناشی از انفجار در یک کارخانه نیست. آن‌ها معتقدند که حمله‌ای صورت گرفته است. یک نوع بمب بوده است.» 
ساعت ۱۴:۳۶

انفجارهای بیروت؛ ۳۰۰ هزار بی‌خانمان، سه روز عزای عمومی

انفجارهای بندر بیروت تاکنون دست کم ۱۱۳ کشته و بیش از چهار هزار زخمی داشته است. امدادگران همچنان در لابه لای آوارها به دنبال یافتن صدها نفری هستند که گفته می‌شود مفقود شده‌اند.

شمار زخمی‌ها به حدی بالاست که گفته می‌شود امکان درمان آنها در بیمارستان‌های بیروت وجود ندارد.

خبرنگاران می‌گویند با این که بیروت از زمان جنگ داخلی انفجارهای فراوان به خود دیده است، اما شهر تاکنون چنین ویرانی عظیمی را به خود ندیده بود.

انفجارها چنان شدید بود که تا جزیره قبرس (۱۶۰ کیلومتری لبنان) قابل احساس بود.

دولت لبنان از امروز (چهارشنبه) برای دو هفته "وضعیت فاجعه" اعلام کرده و سه روز عزای عمومی.

به گفته منابع رسمی نیمی از پایتخت لبنان از انفجارها آسیب دیده است، به گونه‌ای که احتمال می‌رود ۳۰۰ هزار نفر از اهالی بیروت بی‌خانمان شده باشند. بین سه تا پنج میلیارد دلار ضرر تخمین زده شده است.
ساعت ۱۴:۳۴

تصمیم کابینه لبنان برای حبس خانگی مقام‌های بندر بیروت

کابینه لبنان تصمیم گرفت، همه مقام‌هایی که وظیفه نظارت و حفظ ایمنی انبار بیروت را از سال ۲۰۱۴ تا کنون بر عهده داشته‌اند را در حبس خانگی قرار دهد.

به گزارش رویترز، روشن نشده چه تعداد از این مقام‌ها در حبس خانگی  قرار می‌گیرند و رده شغلی آن‌ها چیست.

تا زمانی که روشن شود مسئولیت انفجار مهیب شامگاه سه‌شنبه در بندر بیروت بر عهده کیست ارتش لبنان وظیفه نظارت بر حبس خانگی آنان را بر عهده خواهد داشت.

ساعت ۱۴:۳۱

تیم امدادگران آلمانی راهی لبنان می‌شود

آلمان اعلام کرد، تیمی از امدادگران خود را برای نجات بازماندگان از زیر آوارهای انفجار مهیب بندر بیروت راهی پایتخت لبنان می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، در پی نشست واحد بحران دولت آلمان اعلام شد، یک تیم نجات از آژانس فدرال کمک‌های فنی آلمان جهت کمک به عملیات جست‌وجو و نجات به بندر بیروت می‌رود.

این تیم ۴۷ نفره در صورت امکان امروز ۱۵ مرداد اعزام خواهد شد. 
ساعت ۱۴:۳۰

هلند تیمی از کارشناسان را راهی لبنان می‌کند

هلند تیمی از کارشناسان را جهت تقویت عملیات امدادگران لبنانی پس از انفجار سهمگین بیروت راهی این کشور می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، سیگرید کاخ، وزیر تجارت خارجی و همکاری‌های توسعه هلند در گفت‌وگویی رادیویی گفت، تیمی ۷۰نفره متشکل از پزشکان، آتش‌نشانان و پلیس متخصص امداد و نجات افراد زیر آوار‌مانده عصر چهارشنبه ۱۵ مرداد راهی بیروت خواهد شد.

او با اشاره به تنگی وقت برای نجات بازماندگان از زیر آوارهای انفجار مهیب در بندر بیروت تأکید کرد که هلند در جست‌‌وجوی قربانیان زیر آوار تخصص دارد و این مسئله اکنون در بیروت بسیار مهم است.

صلیب سرخ می‌گوید، تا کنون ۱۰۰ نفر قربانی این انفجار شده و بیش از چهارهزار نفر ‌زخمی شده‌اند. دو کارمند سفارت هلند نیز به‌شدت مجروح شده‌اند.
ساعت ۱۴:۲۹

انفجار بیروت؛ دستکم ۷۸ کشته و حدود ۴ هزار زخمی

یک روز پس از دو انفجار مهیب در منطقه بندری بیروت در شامگاه سه‌شنبه ۱۴ مرداد (چهارم اوت) مقامات لبنانی انبار کردن ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم (کود شیمیایی) را علت انفجار اعلام کردند.

میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان در توییتی نوشت انباشتن حجم عظیمی از این همه مواد قابل انفجار آن هم بدون در نظر گرفتن نکات ایمنی قابل قبول نیست.

حسن دیاب، نخست وزیر لبنان نیز در سخنرانی خود پس از این انفجار گفت که عاملان این فاجعه بدون مجازات نخواهند ماند.
ساعت ۱۴:۲۷

بیش از ۲۵۰۰ نفر در انفجارهای بیروت زخمی شدند

روز سه‌شنبه، ۱۴ مرداد (چهارم اوت) دو انفجار مهیب پایتخت لبنان را به‌لرزه درآورد. به گزارش خبرگزاری‌ها، شدت انفجارها به حدی بوده است که شیشه‌های ساختتمان‌ها در مسافت چند کیلومتری خرد شده‌اند.

این انفجارها در منطقه بندری بیروت رخ دادند. در ویدئوهایی که در اینترنت منتشر شد، ستونی از دود سیاه بر فراز محل انفجار دیده می‌شود.

یکی از ویدیوها نشان می‌دهد که انفجار دوم حجم انبوهی از آب دریا را در هوا می‌پراکند.

برخی شاهدان عینی گفته‌اند که پس از انفجار تا مدتی قدرت شنوایی خود را از دست داده‌اند. برخی دیگر گفته‌اند که جنازه‌های زیادی در کف خیابان‌ها افتاده است.

احتمال می‌رود که یکی از انفجارها در انبار مواد محترقه رخ داده باشد.
ساعت ۱۴:۲۶

به روایت تصویر: انفجار بزرگ بیروت

تصاویر مختلفی از لحظه انفجار به ثبت دوربین‌ها و تلفن‌های همراه رسیده‌است. تصاویری که دود ناشی از آتش‌سوزی و لحظه ناگهانی انفجار شدید را ثبت کرده‌اند.

تا ساعت‌های اولیه بامداد شمار جان‌باختگان به دست‌کم ۷۸ نفر و شمار زخمی‌ها به حدود چهار هزار نفر می‌رسید.

تصاویر بیشترساعت ۱۳:۱۵

تخریب سیلوی بیروت؛ زیانی که دشواری‌های لبنانی‌ها را دو چندان می‌کند

تخریب سیلوی بیروت؛ زیانی که دشواری‌های لبنانی‌ها را دو چندان می‌کند
خبرگزاری رویترز به نقل از مسئولان لبنانی گزارش داد: انفجار بیروت تنها سیلوی غلات بندر بیروت را تخریب کرده است، این در حالی است که پروژه ایجاد یک سیلوی دیگر در بندر طرابلس سالها پیش به خاطر کسری بودجه به تعویق افتاد.
سیلوی ذخیره گندم، در نزدیکی انبار نیترات آمونیوم بندر بیروت که روز سه شنبه ۱۴ مرداد (۴ اوت) منفجر شد، از بناهای مهمی است که بخش اعظم بر اثر انفجار از بین رفت یا آسیب دید.

میزان دقیق خسارت وارد شده به این سیلو هنوز مشخص نیست ولی برآوردهای اولیه حاکی از آلوده شدن حدود ۱۵ هزار تن گندم به مواد سمی ناشی از انفجار محموله نیترات آمونیوم است.

به گزارش  آرتی عربی، «موریس سعاده» فرستاده سازمان غذا و کشاورزی در لبنان گفت:در رابطه باسیلوی غلات، سیلوی بندر بیروت سیلوی اصلی بود. در آسیاب های بخش خصوصی مکان های ذخیره سازی کوچکتری وجود دارد زیرا آنها قبل از آسیاب گندم و تبدیل آن به آرد باید آن را ذخیره کنند.

سیلوی تخریب شده گنجایشی حدود ۱۲۰هزارتن غلات داشت و تخریب آن و ویرانی بندر که گذرگاه اصلی مواد غذایی وارداتی است، به معنای اتکای خریداران بر تأسیسات ذخیره سازی کوچکتر است.

این امر موجبات نگرانی در مورد کمکهای غذایی در لبنان را که تعداد ساکنان آن به ۶میلیون نفر می رسد و تمام احتیاجات عذایی اش از گندم را وارد می کند، قوت بخشیده است.

برنامه جهانی غذا،امروز(جمعه} ، از خسارتی که به بندر بیروت رسیده و و سبب بحرانی دشوار در در وضعیت امنیت غذایی خواهد شد ابراز نگرانی کرد.

 

آنچه ما در اینجا پوشش می دهیم

مرکز شهر بیروت، پایتخت لبنان عصر روز سه‌شنبه ۱۴ مرداد شاهد دو انفجار سنگین بود.