شروع نشست خبری رییس جمهور

دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۲
شروع نشست خبری رییس جمهور
۱۹ مطلب
ساعت ۱۶:۵۹

واکنش روحانی به اعدام زم: چرا فقط به اعدام او اعتراض می‌کنید؟!

حسن‌روحانی در پاسخ به پرسشی درباره واکنش منفی اروپا به اعدام روح‌الله زم، گفت: «در کشورمان قانون اعدام وجود دارد و این همه اعدام صورت می‌گیرد چرا درباره این آقا اعتراض می‌کنند؟!

به هر حال ایران قوه قضاییه مستقل است و حکم را هم مستقل اجرا می‌کند، ما بر اساس قوانین خود عمل می کنیم.

 "این کار معنای مداخله جویانه دارد و وقتی اینطوری حساسیت نشان می‌دهند یعنی اینکه این فرد که اعدام شده داشته برای منافع ما فعالیت می‌کرده."

این حمایت کشورهای اروپایی از زم برای جایگاه آقای زم خوب نیست.»

 
ساعت ۱۶:۵۲

روحانی: با توضیحات وزارت خارجه ترکیه از ماجرای شعرخوانی اردوغان عبور می‌کنیم

 روحانی در پاسخ به سوال روزنامه همشهری درباره آینده روابط ایران و ترکیه پس از ماجرای شعرخواندن اردوغان و بهره برداری برخی از کشورها از شرایط پس از جنگ قره‌باغ گفت که با توضیحاتی که وزارت خارجه ترکیه داد ما ما میتونیم از این مسئله عبور کنیم.
 
 روحانی گفت: "روابط ایران و ترکیه بسیار مهم است، و البته مسئله تمامیت ارضی و جایگاه ایران هم جایگاه ویژه ای داره و حق مردم هست که در این مسئله اظهار نظر بکنند و آنچه برای من مهم است این است که وزارت خارجه ترکیه به ما گفت که آقای اردوغان اصلا چنین قصدی نداشته است."

او افزود که "با توجه به سابقه این ۷ سال و خورده‌ای که با آقای اردوغان سراغ دارم بسیار بعید میدانم که میخواسته به تمامیت ارضی ما و ملت ما دست‌درازی کند."
ساعت ۱۶:۴۹

روحانی پیش شرط مطالبه خسارت از آمریکا به دلیل خروج از برجام را رد کرد

حسن روحانی مطالبه خسارت از آمریکا به دلیل خروج از برجام را به عنوان پیش شرط رد کرد و گفت "مطالبه خسارت چیزی به جز معنی ادامه تحریم ها نیست."
 
او گفته خسارتی که آمریکا به ایران زده محدود به دوره خروج از توافق هسته ای نیست و به دوره کودتا علیه دولت ایران در سال ۱۳۳۲ باز می گردد.

روحانی گفت: "اگر ما بخواهیم از آمریکا طلب بگیریم خیلی زیاد است، از اول انقلاب و حتی کودتا ما از آمریکا خسارتهای بسیاری از آمریکا داشته ایم که محاسبه آن بسیار سخت است."

در این سالها ۴+۱ هم به تعهدات خودش عمل نکرد، آیا باید از اونها خسارت بگیریم؟ این شدنی نیست

قبلا مقام های دولتی از جمله سخنگویان دولت و وزارت خارجه مطرح کرده بودند که مذاکره با آمریکا "مشروط به بازگشت این کشور به توافق هسته ای ، توبه و پرداخت خسارت" به ایران است.
ساعت ۱۶:۴۶

روحانی: سیاست آمریکا اگر ترامپ هم بود تغییر می‌کرد

خبرگزاری رویترز از روحانی پرسید: شما تا چه اندازه امیدوارید که دولت بایدن سیاست های دولت ترامپ را اصلاح بکند و آیا پیام خاصی بین دو دولت رد و بدل شده است.
 
 روحانی بدون پاسخ به بخش دوم سوال "درباره پیام خصوصی" گفت: "ما معتقدیم در دولت جدید آینده آمریکا تغییر خواهد یافت و شرایط قبلی نخواهد بود و اگر ترامپ هم بود تغییر می‌کرد.

ما علاقه مند به گسترش روابط با کشورهای اروپایی و غربی و همسایگان هستیم و بر این مبنا داریم تلاش میکنیم و اگر طرف مقابل برگردد به سال ۲۰۱۷ ما هم در زمان کوتاهی حاضریم این را علمیاتی کنیم."
 
 
ساعت ۱۶:۲۹

روحانی: همصدایی داخلی با خارج بد است

رییس‌جمهوری در ادامه نشست خبری خود به همصدایی برخی گروه‌های داخلی با مخالفان خارجی جمهوری اسلامی پرداخت.

برخی بجای اینکه در میدان جنگ اقتصادی ما را کمک کنند دنبال این هستند که مدام برای ما مشکل ایجاد کنند

همسویی مخالفان دولت با مخالفان جهانی نظام یکی از مشکلات است؛ این همصدایی خیلی بد است!

می‌گویند تحریم چقدر تاثیر دارد و مدیریت چقدر اما نمی‌گویند مخالفان دولت چقدر تاثیر دارند! چرا این را کسی نمی‌گوید؟

حتما در مدیریت نقص داریم؛ در دولت ببینید چقدر من با یک مدیری دعوا می‌کنم.

چرا فقط به دولت حمله می‌کنند؟ اگر کسی به دولت فحاشی کرد و تهمت زد، چرا تشویق می‌شود؟ کسی جرات می‌کند در کشور به قوه قضاییه یا نیروهای مسلح فحاشی کند؟ بکند ببینید فردایش چه می‌شود! چند نفر احضار می‌شوند!
ساعت ۱۶:۲۵

روحانی: دوره تحریم های آمریکا به سر آمده است

حسن روحانی گفته اگر حتی اگر جو بایدن هم پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نمی شد، تحریم های ایالات متحده علیه ایران قابل ادامه نبود. او گفته "به نظر شخصی" اش دوره تحریم های آمریکا علیه ایران به سر آمده است.
 
 روحانی گفت که چاه های نفت ایران باید آماده باشد تا با رفع تحریم ها تولید و صادرات ایران افزایش پیدا شود.

او گفته دولت آمادگی دارد تا ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت تولید و صادر کند.
ساعت ۱۶:۱۳

روحانی: با ترور فخری‌زاده تلاش این بود که منطقه به جنگ کشیده بشود

شبکه خبری سی‌سی‌تی چین: با توجه به فشار حداکثری آمریکا بعد از ترور آقای فخری‌زاده درمنطقه تنش افزایش یافته آیا برای کاهش تنش با کشورهایی مانند چین همکاری خواهید کرد؟
 
 روحانی: "هر دو مهم است،‌ هم زنده بودن برجام و ثبات در منطقه. علت ناموفق بودن ترامپ در فشار بر ایران این بود که ایران با ۴+۱ همکاری می‌کرد و برای همین ترامپ در شورای امنیت نتوانست چیزی را تصویب کند. ما تلاش داریم که با همه کشورها در رابطه نزدیک باشیم از جمله روسیه و چین و همچنین اتحادیه اروپا و همسایگان."

وی افزود "ترور فخری‌زاده کار آنهایی بود که می‌خواستند در روزهای پایانی منحوس ترامپ منطقه را به جنگ بکشاند. هدف اصلی رژیم صهیونیستی از ترور ایجاد جنگ در روزهای پایان ترامپ بود."

 روحانی تاکید کرد که "جمهوری اسلامی علی رغم اینکه حق خودش میداند که انتقام بگیرد و در جای مناسب اینکار را خواهد کرد اما اجازه نمیدیم که مکان و زمانش را دیگران تعیین کنند."
ساعت ۱۶:۱۰

روحانی: بعضی‌ها فکر می‌کنند مجلس نماینده ملت است و ‌دولت نیست! مردم هستند که دولت را انتخا‌ب کرده‌اند

روحانی در ادامه سخنانش گفت: سه لایحه مبارزه با فساد، تعارض منافع و شفافیت، خواسته مردم است؛ لوایح دولت پخته و بررسی‌شده است

خواباندن لوایح دولت و بررسی مداوم طرح‌های نمایندگان نمی‌تواند مفید باشد.

ما در دولت وزیری که حامی مصرف‌کننده باشد نداریم.

پیشنهاد تشکیل وزارت بازرگانی را دادیم؛ آخرین روز، مجلس دهم تصویب کرد که یک جمله ایراد داشت و این مجلس که می‌توانست آن را در ۲ دقیقه رفع کند رسیدگی نمی‌کند

بعضی‌ها فکر می‌کنند مجلس نماینده ملت است و ‌دولت نیست! مردم هستند که دولت را انتخا‌ب کرده‌اند.

وکیل‌الدوله از آن حرف‌های بی‌ربط است.

 
ساعت ۱۶:۰۱

روحانی درباره مصوبات مجلس در خصوص برجام: اقدام راهبردی برای رفع تحریم است نه ادامه تحریم

سئوال خبرنگار الجزیره قطر: آیا این صحبت شما در مورد اینکه گفتید کسی نمی تواند جلو تحریم را بگیرد آیا خطاب به مجلس ایران است؟ طرح مجلس با روی کار آمدن آقای بایدن همزمان است و اگر آقای بایدن تحریم ها را بردارد و به توافق برگردد آیا احتمال دیدار شما با وی و مذاکره مستقیم وجود دارد؟
 
روحانی: "دولت همه تلاش خودش را انجام میدهد که در اولین فرصت ممکن تحریم غلط و ظالمانه را از دوش مردم بردارد و این وظیفه دولت است.

هر روزی که ۴+۱ و ۵+۱ به تعهدات خودشان عمل کنند ما هم به تعهدات خودمان عمل خواهیم کرد و وقتی همه تعهدات برجام وجود دارد و دولت ترامپ تحریم کرده برداشته شود ما هم عمل می کنیم.

آنچه مجلس تصویب کرده اقدام راهبردی برای رفع تحریم است نه ادامه تحریم و اصولی راتصویب کند که تحریم با دوش مردم برداشته شود اینکه آیا این قانون با هدفی که دارد همراه است یک بحث دیگر.

ما البته اقداماتی را در جهت کاهش تعهدات از بیش از یک سال قبل انجام دادیم و به طرف مقابل هم اعلام کردیم که جمهوری اسلامی برای فعالیت هسته ای دیگر هیچ محدودیتی را قائل نیست.

در مرحله پنجم من اعلام کردکه صریحا ما هیچ تعهدی برای غنی سازی نخواهیم داشت.
اگر آمریکا برگردد و اشتباهات گذشته را جبران کند و دولت آینده آقای بایدن برگردد به شرایط ۲۰۱۷ ما هم کاملا به تعهدات خودمون برمیگردیم و مشکلی نخواهیم داشت."
ساعت ۱۶:۰۰

روحانی: قانونی می‌خواهیم که تحریم را بردارد و نه اینکه تحریم را به تاخیر بیاندازد

سوال خبرگزاری تسنیم: دولت در اجرای قانون مجلس چقدر جدی خواهد بود؟

 روحانی: "دولت قبلا موضعش را اعلام کرده و قبل از تصویب نهایی نظرم را اعلام کردم و آن را مفید نمی‌داند و دولت به اتفاق آرا آن را مفید نمی‌داند.

من به وزرای مربوطه و معاونین دستور دادم که آیین نامه اجرایی این قانون را فراهم کنند و تا پایان هفته تصویب می شود.

تفسیری که ما از این قانون برای اجرا داریم و براساس آن آیین نامه خواهیم نوشت این است که قانونی که م‌یخواهد تحریم را بردارد و نه اینکه تحریم را به تاخیر بیاندازد.

آنچه باعث پیروزی ما در مقابل تحریم ها شده مقاومت و صبر مردم در این سه سال بوده است.

امیدوارم که همه قوا دست به دست هم بدهند برای شکستن تحریم، تجارت آزاد با دنیا، فروش نفت و همه اینها حق ملت ایران است."

 
ساعت ۱۵:۵۸

روحانی: پاسخ ندادن ما به حرف‌های حاشیه‌ای به معنای جواب نداشتن نیست، وقتش را نداریم

 رئیس‌جمهور در ادامه نشست خبری خود گفت: پاسخ ندادن ما به حرف‌های حاشیه‌ای به معنای جواب نداشتن نیست، وقتش را نداریم

 جنگ اقتصادی ترامپ شکست خورد، همه دنیا هم معترف هستند، همه دنیا به آمریکا فشار می آوردن که برجام باید برگردد

رئیس جمهور  همچنین درخصوص پایان تحریمها علیه ایران گفت "پایان تحریم به معنی این است که مردم یعنی به حقوق حقه خودشون دست بیابیند."

وی گفت پایان تحریم از سوی آمریکا "یعنی پایان تروریسم اقتصادی و جنایت اقتصادی.

جنایتکار اگر جنایتش را متوقف کرد یعنی حقی بر سر کسی که بر آن جنایت شده ندارد."

وی هشدار داد که "عده ای هستند که می‌خواهند پایان تحریم را به تعویق بیاندازند و دولت این اجازه را حتی یک ثانیه نخواهد داد."
 
ساعت ۱۵:۵۴

آمریکا به تعهدات برگردد، ایران هم برمی‌گردد

 روحانی بار دیگر تاکید کرد که "آمریکا باید به تعهدات خود برگردد و اگر همه به تعهدات خود برگردند ما هم به تعهدات خودمان برمی‌گردیم."
 
ساعت ۱۵:۵۲

روحانی درباره گرانی‌ها: مشکل صادرات و تامین منابع ارزی است

حسن روحانی، رئیس جمهور، پس از سخنان مقدمه ای خود در حال پاسخ به خبرنگاران حاضر در جلسه است.
 
 روحانی درپاسخ به اولین سوال ازشبکه خبر درباره گرانی‌ها گفت: "امسال بخاطر کرونا، صادرات غیرنفتی ما در هفت ماهه اول حدود ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده و مشکل دوم ما منابع ارزی ما در کشورهای خارجی با مشکلات برداشت مواجه است."

وی تاکید کرد که "ما مشکل کمبود کالا نداریم و فقط مشکل گرانی کالا داریم که یک بخشی از آن جنگ اقتصادی است و دیگر عدم برخورد با متخلفین و محتکران کالاها."
ساعت ۱۵:۵۱

روحانی: اگر ۴+۱ به تعهدات خود عمل کند بلافاصله به تمامی تعهدات خود عمل خواهیم کرد

 رئیس‌جمهوری در ادامه نشست خبری خود گفت: دولت تمام تلاش خود را انجام می‌دهد که تحریم غلط و ظالمانه را از دوش مردم بردارد. حتی اگر در همین ساعت امکان پذیر باشد به ساعت بعد موکول نخواهیم کرد.

 اگر ۴+۱ به تعهدات خود عمل کند بلافاصله به تمامی تعهدات خود عمل خواهیم کرد.

 مجلس آنچه که تصویب کرده عنوانش اقدام راهبردی برای لغو تحریم است اما آیا این قانون با هدفی که دارد منطبق هست یا نیست بحث دیگری است.

 ما اقداماتی کرده‌ایم از حدود بیش از یک سال پیش که از اردیبهشت ۹۸ شروع کردیم به کاهش تعهدات خود و به طرف مقابل اعلام کردیم که جمهوری اسلامی ایران برای فعالیت هسته‌ای خود هیجگونه محدودیتی قائل نیست.

 ما به همه دنیا اعلام کردیم که هیچگونه تعهدی درباره غنی‌سازی نداریم بنابراین اگر آمریکا برگردد و اشتباهات خود را جبران کند ما کاملا به تعهدات خود برمی‌گردیم و مشکلی نخواهیم داشت.
ساعت ۱۵:۴۸

روحانی: ترامپ و عده‌ای در داخل به دنبال نابودی برجام بودند

رییس‌جمهور در ادامه نشست خبری خود گفت: یکی از کارهایی که با آن مواجهیم برداشتن تحریم‌هاست، همه دنیا به آمریکا فشار می‌آورند که باید به برجام برگردد

 یکی از خدمات دولت دوازدهم این‌ بود که برجام را نگذاشت نابود شود؛ ترامپ دنبال نابودی برجام بود و در داخل کشور هم عده‌ای دنبال نابودی برجام بودند

 مذاکرات برجام بی‌نقص نبوده. بی‌نقص‌ فقط خداست. یک توافق بی‌سابقه بوده،
 عده‌ای می‌خواستند برجام را نابود کنند ولی ما حفظش کردیم

 برجام با دست و پای شکسته سه بار ترامپ و آمریکا را مفتضح کرد.
ساعت ۱۵:۴۵

طرح احیای دریاچه ارومیه تا پایان سال افتتاح خواهد شد

روحانی در ادامه کنفرانس خبری خود گفت که "طرح احیای دریاچه ارومیه در زمینه محیط زیست تا پایان سال افتتاح خواهد شد و تونلی که باید آب را به دریاچه ارومیه وصل کند در بهمن یا اسفند به اتمام خواهد رسید."
ساعت ۱۵:۳۸

حسن روحانی: در پنجاه سال گذشته سابقه ندارد که ایران در سه سال، "تورمش ۱۱ درصد باشد و این در دولت من اتفاق افتاد"

 "در سال ۹۵ ما بالاترین رشد اقتصادی جهان را داشتیم و در این هفت سال در بسیاری از زمینه آنچه که وعده داده بودیم را عمل کردیم."

 "در سالهای ۹۴ تا ۹۶ ما با مدیریت اقتصادی توانستیم کشور را از رکود نجات بدهیم و در برخی موارد خودکفایی ایجاد کنیم مثلا در گندم و تا حدی در شکر و برنج."

 کشور در دولت ما "در گاز و بنزین به خودکفایی رسید، ما قبلا واردکننده این انرژی‌ها بودیم."

 "برای اولین بار در دولت یازدهم و دوازدهم محصول گاز ششصد و خورده‌ای میلیون ما به یک میلیارد متر مکعب در روز رسید."

در پنجاه سال گذشته سابقه ندارد که ایران در سه سال، "تورمش ۱۱ درصد باشد و این در دولت من اتفاق افتاد"


 
ساعت ۱۵:۳۴

روحانی: از ٩٣ تا ٩۶ کشور را از رکود و تورم نجات دادیم

حسن روحانی: با وجود جنگ اقتصادی و ویروس کرونا سخت ترین شرایطی است که بر مردم میگذرد و دولت بار سختی را در این زمینه بر دوش دارد.

روحانی می‌گوید که دولت را قبل از جنگ "تحمیلی اقتصادی" و در شرایط رکود تحویل گرفته است.

روحانی افزوده: بعد از جنگ (ایران و عراق) سابقه ندارد دولتی با شرایط رکود تورمی شروع به کار کرده باشد.

بالاترین رشد اقتصادی را سال ۹۵ داشتیم. حق هسته‌ای را برای مردم ایران تثبیت کردیم و کشور را از PMD و مسائل سخت آژانس رها کردیم. اقداماتی که در این مدت انجام دادیم مدیریت قابل قبولی بوده؛ ۹۳ تا ۹۶ کشور را از تورم و رکود نجات دادیم

آنچه ما در اینجا پوشش می دهیم

مجری مراسم در ابتدا گفت که به علت شرایط کرونا تعداد محدودی خبرنگار داخلی و خارجی در این نشست حضور دارند و سوال خواهند پرسید.