نشست مجازی پیروز حناچی با خبرنگاران/کرونا هزینه شهرداری را زیاد و درآمدش را کم کرد

دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۱
نشست مجازی پیروز حناچی با خبرنگاران/کرونا هزینه شهرداری را زیاد و درآمدش را کم کرد
۱۳ مطلب
ساعت ۱۶:۵۴

جماران تنها یک محله نیست، ابعاد جهانی دارد


شهردار تهران در پاسخ به پرسشی درباره جلسه شورای عالی شهرسازی برای محله جماران گفت: نخست اهمیت جماران را می توان از سخنان دیگران فهمید مثلا در اتحاد جماهیر شوروی وقتی «ادوارد شواردنادزه» نماینده «گورباچوف» به دیدار امام (ره) آمد، می گفت انتظار داشتم وقتی از ماشین پیاده می شوم به سرسرای عظیم و یک کاخ که در انتهای آن رهبر ایران مستقر است بروم اما وارد یک روستا و کوچه محقر شدم و تعجب کردم یا وقتی «فیدل کاسترو»، رهبر کوبا بعد از رحلت حضرت امام به ایران آمده بود به جماران رفت و گفت شما در انتقال این پیام به جهان کوتاهی کردید، مائو این شعار را می داد اما طور دیگر عمل می کرد اما آقای خمینی شعار ساده زیستی می داد و عمل می کرد.

او افزود: با این نگاه جماران یک محله نیست باید در سه سطح جهانی ، ملی و محلی به آن نگاه کنیم. محل زندگی حضرت امام در جماران جزو میراث فرهنگی ماست و باید حریم داشته باشد در شورای عالی شهرسازی مصوبه ای هست که در سال ۱۳۸۰ به استناد به ماده ۱۶۶ برنامه سوم در عمل با ملاحظات محلی محدوده طرحی که قبلا وجود داشت کوچک و این طرح تا حدود زیادی اجرا شد و عدول هایی که از آن شده محدود است.

حناچی در ادامه گفت: در این محدوده تعدادی پلاک تملک شده و درگیری محلی وجود ندارد. خیلی از آنها بر اساس ضوابط ساخته شده اند و معدودی ساخته نشده و مطمئن هستم هر کاری که با نگاه جهانی، ملی و محلی انجام شود، قابل دفاع است و شورای عالی شهرسازی هم همین تصمیم را خواهد گرفت.

او افزود: آخرین مسابقه این محله در شورای عالی شهرسازی بوده و این که مجددا لزوم بازبینی را در دستور کار دارد خلاف عرف نیست و در مقیاس های با اهمیت، شورای شهر نیز وارد می شود. در برخی نقاط این بازبینی ها شده یا خود شورا به آن ورود کرده مثلا در شهر بسطام به خاطر وجود ابنیه فرهنگی شورا قبل از انقلاب ورود کرد.
ساعت ۱۶:۵۱

سرنوشت اوراق مشارکت


شهردار تهران درباره وضعیت اوراق مشارکت  گفت : این اوراق به دو بخش تقسیم می‌شوند، بخشی برای سال ۱۳۹۷ است که بانک آینده و بانک توسعه تعاون بانک‌های عامل شهرداری بودند. در این زمینه ۳۰۰ میلیارد تومان از بانک توسعه تعاون گرفته شد اما ۹۱۰ میلیارد تومان بانک آینده باقی مانده بود که با همکاری و پیگیری بانک آینده این بخش هم کاملا محقق شد.

او ادامه داد: بازپرداخت این اوراق هم به این صورت است که ۵۰ درصد به عهده دولت و ۵۰ درصد به عهده شهرداری است. از اوراق سال ۱۳۹۷ هم یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار داریم که ۵۰۰ میلیارد تومان متعلق به اتوبوسرانی بوده و یکهزار میلیارد تومان هم برای مترو است که در تکمیل خطوط ۶ و هفت، تکمیل ایستگاه‌ها و تجهیز زیرساخت ها هزینه می‌شود. همچنین بخش‌هایی از شبکه مترو از جمله بخش اول خط ۱۰ هم از همین منبع رسما به زودی افتتاح می‌شود.
ساعت ۱۶:۵۰

دولت به تهاتر تمایلی ندارد


شهردار تهران درباره بدهی‌های دولت به شهرداری گفت: این موضوع از چند جهت پیگیری می‌شود. مواردی که دولت به موجب آن به شهرداری بدهکار می‌شود یکی در بخش کمیسیون ماده ۱۰۰ دستگاه‌های دولتی است، موضوع بعدی در بخش حمل و نقل از جمله بلیت‌ها و امور زیرساختی سرمایه‌گذاری بوده و در نهایت مواردی است که از سوی وزارت دارایی تایید می‌شود که در این زمینه طبق قانون بودجه امکان تهاتر وجود دارد اما دولت تمایلی به این موضوع ندارد چرا که بدهی بانک مرکزی را بیشتر نشان می‌دهد. با این حال در این زمینه پنج‌هزار میلیارد تهاتر انجام شده است.

او افزود: در بخش بلیت ها هم معمولا روزهای آخر سال سازمان برنامه و بودجه بعد از خالی شدن خزانه کمک‌هایی به شهرداری می‌کند. همچنین امتیازاتی هم از محل صرفه‌جویی در مصرف سوخت به شهرداری داده می‌شود که از سال گذشته شروع شده و روند صعودی داشته و به خوبی پیش می‌رود و اگر بدهی‌هایی که از سال گذشته باقی مانده است محاسبه شود، رقم قابل توجهی خواهد شد. درباره بدهی‌های دولت در بخش کمیسیون ماده ۱۰۰ هم هر زمان که نقل و انتقالی صورت گیرد و یا در بودجه مشخص شده باشد قابل تعقیب خواهد بود.

حناچی درباره اعتبارات کرونایی برای شهرداری تهران هم گفت: در این زمینه آنچه به شهرداری تعلق می‌گیرد در بخش بازسازی اتوبوس‌ها خواهد بود که حدود ۲۴۰ میلیون برای بازسازی ۵۰۰ دستگاه اتوبوس است.

شهردار تهران در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره افزایش سی درصدی عوارض ساختمان گفت: شورای شهر هر سال عوارض ساخت و ساز را بازبینی می کند و با نرخ تورم آن را افزایش می دهد عوارضی که شهرداری تهران می گیرد در قیمت تمام شده مسکن دو درصد است. سوال این است که قیمت مسکن چقدر افزایش یافته و چقدر عوارض افزایش یافته است؟ عوارض ساختمانی حداکثر سالی سی درصد افزایش یافته است که با همه هزینه ها زیر دو درصد قیمت تمام شده ساخت است و به جهت روانی تلاش می کنیم با تخفیف هایی تاثیر آن را کنترل کنیم. اگر این  عوارض گرفته نشود معنی آن است که حق شهر را از سازندگان نگرفته ایم و کسانی که در شهر با انگیزه اقتصادی فعالیت می کنند و من هم موافق فعالیت آنها هستم باید حق شهر را بدهند.
ساعت ۱۶:۴۹

همکاری دادستانی برای بازپس گیری املاک شهرداری تهران


شهردار تهران درباره بازپس‌گیری املاک متعلق به شهرداری و روند این اقدام گفت: در گزارش اولیه املاک بیش از سه هزار ملک از املاک شهرداری در اختیار غیر است. بخشی از این املاک به استناد ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها در اختیار فضاهای اجتماعی شهر قرار دارد. از سوی دیگر برای واگذاری بسیاری از این املاک که مصوبه شورای شهر را نداشته اند یک کمیته سه نفره تشکیل داده ایم متشکل از معاونان مربوطه و رییس املاک شهرداری که تشخیص دهند کدام املاک باید پس گرفته شود.

او در ادامه افزود: تاکنون تعداد زیادی از املاک پس گرفته شده و بخشی هم با همکاری دادستانی در حال پیگیری است که البته مقاومت‌هایی وجود دارد که با کمک دادستانی رفع می‌شود.

حناچی درباره فروش املاک متعلق به شهرداری از جمله عمارت اقدسیه  و ساختمان شماره دو شهرداری تهران بیان کرد: فروش املاک شهرداری بر اساس مزایده انجام می شود در این راستا بخشی از مزایده ها ممکن است متقاضی نداشته باشند و بخشی هم کم متقاضی باشند اما به هر دلیلی مزایده محل عمل ما در فروش املاک است. ملک اقدسیه هم به مزایده گذاشته شده و متقاضی هم دارد، فرآیند در حال انجام است. ساختمان شماره دو شهرداری (ساختمان روزنامه اطلاعات) هم مشکل دارد پنج دانگ از مالکیت آن روشن شده و یک دانگ باقی مانده هم در حال تعیین تکلیف است تا ۶ دانگ آن در اختیار شهرداری قرار گیرد. اکنون هم این ساختمان در اختیار شهرداری بوده است.
ساعت ۱۶:۴۶

پرونده های فساد در حال پیگیری است

پیروز حناچی درباره پیگیری حقوقی مطالبات شهرداری و تخلفات دوره‌های قبلی شهرداری گفت: پرونده های فساد و احقاق حقوق شهرداری، بدون سر و صدا در دست پیگیری است، اصراری به جار زدن این موضوع نداریم. حق و حقوق شهرداری و پرونده های آن از سوی بخش حقوقی شهرداری در حال پیگیری است و بسیاری از موارد احقاق حق شده است.
ساعت ۱۶:۴۲

کسری پارکینگ پلاسکو چطور تامین شد

پیروز حناچی  در پاسخ به سوالی درباره مساله پارکینگ ساختمان پلاسکو و مشکلات صدور پروانه ساخت برای آن گفت: پلاسکو یک ساختمان صرفا انتفاعی نیست، قبلا بوده و تخریب شده و در آن زمان که این ساختمان را ساختند ضوابط فعلی نبوده است.

شهردار تهران با بیان اینکه بخشی از مصوبات شورای تامین قابل اجرا نیست تصریح کرد: مثلا گفته شده است در قبال پروانه ساخت، پول گرفته نشود که این  مساله خلاف قانون است. نگاه شهرداری در پلاسکو اقتصادی نیست و پروانه در حال صدور است و کسری پارکینگ در ساختمان مقابل یعنی پارکینگ پروانه که متعلق به شهرداری است تامین می شود که آن نیز در حال پیگیری است.
ساعت ۱۶:۴۱

اثرات حضور شهردار در هیات دولت

شهردار تهران درباره انتقاد اعضای شورای شهر مبنی بر اینکه حضور شهردار در هیات دولت تاثیر آنچنانی نداشته است و در ماجرای ملک جماران از حضور شما در جلسات منع شد، اظهار داشت: مطابق قانون شهردار تهران عضو هیات وزیران نیست و این حضور سنتی بوده است که از زمان مرحوم رفسنجانی و آقای کرباسچی آغاز شد.

او ادامه داد: بودن شهردار تهران در دولت هم برای دولت و هم برای شهرداری تهران مفید بوده است. اوراق مشارکت نتیجه پیگیری شهردار تهران در دولت در حاشیه جلسات بود و با توجه به اینکه من رئیس مجمع کلانشهرهای کشور هستم و حضورم به نمایندگی 50 میلیون جمعیت کشور را پوشش می دهد در نتیجه حضور در جلسات تاثیرگذار بوده و هست.

حناچی گفت: بسیاری از مصوبات دولت در ارتباطات با دستگاه های اجرایی می تواند تسهیل شود و دولت نیز به این ارتباط نیاز دارد.

شهردار تهران گفت: قانونا شهردار تهران عضو هیات وزیران نیست. شهردار تهران در دوره هایی مانند تمام دوران دولت‌های هشتم و نهم در جلسات هیات وزیران شرکت نمی کرد. اینکه  حضور شهردار تهران چقدر می تواند در هیات وزیران موثر باشد را می توان در سیل سال 98 در گرگان،‌خرم آباد، خوزستان،‌ وقایع آبان ماه، سقوط هواپیمای اوکراینی و شرایط کرونا دید که  شهرداری اصلی ترین بازوی اجرایی دولت در این حوادث به صورت مستقیم بوده است.

حناچی گفت: سیل تهران در سال 98، نیز مورد دیگری است که اگر مراقبت های لازم انجام نمی شد تهران می توانست تا آستانه سیل پیش رود. اما با آمادگی این بحران کنترل شد. در نتیجه دولت و شهرداری نیازمند هم هستند و انشالله این مشکلات حل خواهد شد.
ساعت ۱۶:۴۰

وضعیت مالی شهرداری در روزهای کرونایی شهر از زبان شهردار تهران

شهردار تهران  درخصوص وضعیت درآمدی شهرداری در وضعیت کرونایی شهر گفت :‌موضوع شیوع کرونا برای شهرداری تهران دو معنی دارد؛ نخست افزایش هزینه ها و دوم کاهش درآمدها.  البته این مشکل شهرداری تهران به تنهایی نیست و همه شهرداری ها در تمام نقاط ایران و جهان با این مشکل روبرو شدند.

شهردار تهران با بیان اینکه مجموعه‌ای از درآمدهای شهرداری تهران از حیز انتفاع خارج شده، گفت: اکنون ناوگان مترو و اتوبوسرانی با ۵۰ درصد ظرفیت کار می‌کند. همچنین با اختلال در شرایط ترافیکی دچار مشکل می‌شود. یکی از کارهایی که دولت‌ها در زمینه مدیریت شهری در حوزه کرونا انجام دادند حمایت ویژه از شهرداران بوده است که متاسفانه در این شرایط ما از آن بی‌بهره هستیم.

او در پاسخ به این سوال که برنامه شهرداری برای عبور از این شرایط چیست؟ گفت: در بخش نقد تاکنون حدود ۷۰ درصد عملکرد داشتیم و در بخش غیرنقد همیشه مشکل داشتیم. لایحه دو فوریتی را در حال تدوین هستیم،‌ اما درباره بندهایی از آن در شورا در حال مذاکره هستیم.

حناچی گفت: ممیزی جدید شهر تهران را در دستور کار داریم و به روز کردن ممیزی بسیار نقش دارد. همچنین تلاش کردیم هزینه های جاری را کاهش دهیم و با لایحه ای که دادیم سعی می کنیم هزینه ها را بشکنیم.
ساعت ۱۶:۳۰

تهران از دید شهروندان خاکستری است


پیروز حناچی شهردار تهران گفت: اگر از تهرانی‌ها بپرسید که شهرمان چه رنگی است عمدتا می گوید خاکستری و این در حالی است که خیلی از فضاهای شهری با ایده رنگ می‌تواند متنوع شود، بسیاری از تونل‌ها زیرگذرها و دیوارهای ساده در سطح شهر با عنصر رنگ می‌تواند دارای ریتم شوند و این در حالی است که حتی تونل‌های مترو می‌تواند محل تبلیغات تاثیر گذار و درآمدزا باشد و این در حالی است که در سایر کشورها تبلغیات به درون تونل های مترو رفته و ما هم در حال تعقیب این مسئله هستیم.

برخی رنگ‌های شاد در آمیزه‌های دینی‌مان نیز مورد تاکید قرار گرفته، اما عرفا مردم به سمت خاکستری و سیاه گرایش دارند در حالی که استفاده از رنگ در شهر آسان، کم هزینه اما پر بازده است که در دستور کار قرار دارد.

دستورالعمل  رنگ هنوز هم دنبال می‌شود و سازمان زیباسازی در حال تهیه دستور العمل است.
ساعت ۱۶:۱۱

درباره پیامک دعوت به جلسات هیات دولت واقعیت را گفتم

پیروز حناچی در پاسخ به این سوال که شما گفته بودید پیامک‌های دعوت هیات دولت برای شما می‌آید؛ اما چرا در این جلسات شرکت نمی‌کنید؟ گفت: من دقیقا واقعیت را گفتم و آن زمان پیام و دعوت نامه‌ها را دریافت کردم اما باید بگویم حضور شهردار تهران در جلسات هیأت دولت نه در قانون و نه د ر آیین نامه ‌ها است و صرفا بنا به دعوت این حضور انجام می‌شود.
ساعت ۱۴:۰۲

آخرین وضعیت بازنگری طرح تفصیلی / 200 طرح در دست بررسی است

شهردار تهران درباره بازنگری در ضوابط طرح تفصیلی گفت: این موضوع در دستور کار است اما قرار نیست همه بخش‌های طرح تفصیلی بازنگری شود، طرح یک بار تهیه شده و ضوابط آن روی پورتال شهرداری بارگذاری شده اما بخش‌هایی که تغییر لازم دارند، باید بازبینی شود. طرح‌های موضوعی و موضعی در این زمینه در شورای عالی معماری و شهرسازی مطرح شده و بیش از ۲۰۰ طرح در دست بررسی است.

بیشتر بخوانید
ساعت ۱۴:۰۰

آغاز دومین نشست خبری شهردار تهران/ جماران را باید جهانی دید

پیروزحناچی شهردار تهران پس از اولین نشست خبری اش که در اسفند ماه سال 97 برگزار شد ،دومین نشست خود را در آستانه روزخبرنگار سال 99 برگزار کرد .

او که از جلسه شورای عالی شهرسازی که با موضوع بررسی لغو محدودیت های محله جماران به این نشست آمده بود گفت: محله جماران جماران یک محله نیست باید در سه سطح جهانی ، ملی و محلی به آن نگاه کنیم.

آنچه ما در اینجا پوشش می دهیم

پیروز حناچی، شهردار تهران روز ۱۳ مردادماه ۱۳۹۹ به مناسبت روز خبرنگار در یک نشست مجازی به پرسش رسانه ها پاسخ داد. او درباره برنامه شهرداری با توجه به بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا و مشکلات مالی پیش آمده و کاهش درآمد شهرداری تهران گفت