ایجاد مزاحمت جنگنده‌های آمریکایی برای هواپیمای مسافری ماهان در سوریه

جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۸
ایجاد مزاحمت جنگنده‌های آمریکایی برای هواپیمای مسافری ماهان در سوریه
۱۰ مطلب
ساعت ۱۲:۵۴

ایران بخاطر تعرض جنگنده‌های آمریکایی به ایکائو اعتراض کرد

سازمان هواپیمایی کشوری در واکنش به تعرض جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران، اعلام کرد: ایران مراتب اعتراض جدی خود را رسما به شورای سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری (ایکائو) ارائه و خواستار رسیدگی فوری به موضوع است.

سازمان هواپیمایی کشوری بر اساس مفاد ضمیمه ۱۳ پیمان شیکاگو ضمن برقراری تماس با طرف سوری، خواستار بررسی سریع و دقیق رویداد شد و تیم فنی بررسی سوانح ایران نیز از دقایق اولیه پس از ورود هواپیمای ماهان به فرودگاه امام خمینی، بررسی فنی رویداد را آغاز کردند.  

جزئیات این رویداد پس از بررسی تمامی داده های فنی و اطلاعات بدست آماده بر اساس فرآیند بررسی سانحه و همچنین برخی اطلاعات مستند و متقن از مقامات هواپیمایی کشوری سوریه منتشر خواهد شد.
ساعت ۱۲:۵۰

معاون حقوقی رئیس‌جمهور: ایجاد مزاحمت برای هواپیمای مسافربری ماهان تعقیب حقوقی به دنبال دارد

معاون حقوقی رئیس‌جمهور: ایجاد مزاحمت برای هواپیمای مسافربری ماهان تعقیب حقوقی به دنبال دارد
  لعیا جنیدی گفت: توضیحاتی که تاکنون در رابطه با ایجاد مزاحمت برای هواپیمای مسافربری ماهان ارائه شده غیرموجه و فاقد وجه اقناعی است.

 معاون حقوقی رییس جمهور در یادداشتی نوشت: رفتار هواپیماهای جنگنده در قبال پرواز ۱۱۵۲ هواپیمایی ماهان و ایجاد مزاحمت برای یک هواپیمای مسافربری آن هم در خاک کشور ثالث  نقض آشکار امنیت هوانوردی، تخلف از اصل آزادی پرواز هواپیماهای غیر نظامی و به علاوه در مغایرت با مواد ۳ مکرر و ۴۴ پیمان هواپیمایی کشوری بین المللی(کنوانسیون شیکاگو) و ضمیمه های مربوطه و کنوانسیون مونترال ۱۹۷۱ و نیز زیر پا گذاشتن اصول مسلم حقوق بین الملل است،

توضیحاتی که تا کنون ارائه شده غیرموجه و فاقد وجه اقناعی است لذا اقدامات صورت گرفته توسط این جنگنده ها موجب مسئولیت بین المللی دولت متبوع آن ها بوده و قابلیت تعقیب حقوقی را از جمله در شورای ایکایو و دادگاه دادگستری بین المللی به دنبال خواهد داشت.
 
ساعت ۱۲:۱۸

واکنش‌ مشاور روحانی به اقدام آمریکا در تهدید هواپیمای ایرانی: کسی که جان رهبرانش را دوست دارد، با جان مسافران ما بازی نمی‌کند

 

حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، با اشاره به ماجرای هواپیمای ماهان و جنگنده آمریکایی در توییتی نوشت:

"کسی که جان رهبرانش را دوست دارد با جان مسافران ما بازی نمی‌کند."


ساعت ۱۰:۴۷

اعتراف آمریکا به مزاحمت جنگنده‌هایش برای هواپیمای ایرانی

اعتراف آمریکا به مزاحمت جنگنده‌هایش برای هواپیمای ایرانی
 آمریکا در مورد مزاحمت «یک فروند جنگنده اف-۱۵» برای یک هواپیمای مسافربری ایران مدعی شد که این جنگنده در فاصله امن با هواپیمای شرکت ماهان قرار داشت.
 
 «بیل اوربان» سخنگوی سنتکام بامداد جمعه گفت که بازرسی بصری با هدف اطمینان یافتن از امنیت پرسنل نیروهای ائتلاف در پایگاه التنف صورت گرفت و زمانی که خلبان اف-۱۵ هواپیما را به عنوان هواپیمای مسافربری ماهان ایر شناسایی کرد، اف-۱۵ به صورت امن اقدام به فاصله گرفتن از هواپیما کرد.

وی عنوان کرد که مزاحمت جنگنده‌های این کشور برای هواپیمای مسافربری ایرانی، حرفه‌ای بوده و بر اساس معیارهای بین‌المللی صورت گرفته است.

همچنین دو مقام آمریکایی که نامشان فاش نشده است به رویترز گفتند که یک جنگنده اف-۱۵ آمریکا در میدان دید هواپیمای مسافربری ایران قرار گرفت اما در فاصله امنی قرار داشت.

یکی از این مقام‌ها گفت که این مزاحمت بر فراز سوریه صورت گرفت.
ساعت ۰۰:۴۴

اعتراض ایران درباره تهدید هواپیمای مسافربری آن به شورای امنیت ارسال می‌شود

 نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد به زودی طی نامه‌ای به شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد مراتب اعتراض خود را از تهدید هواپیمای مسافربری ماهان اعلام می‌دارد.
 
 پس از آنکه مجید تخت روانچی روز پنج شنبه در یک تماس تلفنی اضطراری با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، تاکید کرد چنانچه هر حادثه ای در مسیر  برگشت برای این هواپیما اتفاق افتد جمهوری اسلامی ایران  آمریکا را مسئول آن خواهد شناخت، خبرنگار ایرنا اطلاع کسب کرد که قرار است به زودی ایران طی نامه‌ای مراتب اعتراض و جزئیات این حادثه را به سازمان ملل متحد اعلام کند.

این نامه به دبیرکل سازمان ملل متحد و شورای امنیت این سازمان ارسال خواهد شد تا به عنوان سندی در این سازمان بین‌المللی ثبت شود.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با حادثه تهدید هواپیمای ماهان که عازم بیروت بود، اظهار کرد: جزئیات این حادثه در دست بررسی است و پس از تکمیل اطلاعات اقدامات لازم سیاسی و حقوقی به عمل خواهد آمد.  

وی افزود: در عین حال در تماس مجید تخت‌روانچی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد با آقای گوترش دبیرکل آن سازمان صراحتاً تأکید شده است که چنانچه هر حادثه ای در مسیر برگشت برای این هواپیما اتفاق افتد، جمهوری اسلامی ایران آمریکا را مسؤول آن خواهد شناخت. این پیام همچنین به سفیر سوئیس در تهران نیز داده شده است.
ساعت ۰۰:۴۲

ادعای منابع صهیونیستی: جنگنده‌های اسرائیلی برای هواپیمای ایرانی ایجاد مزاحمت نکردند

ادعای منابع صهیونیستی: جنگنده‌های اسرائیلی برای هواپیمای ایرانی ایجاد مزاحمت نکردند
 منابع صهیونیستی بامداد جمعه مدعی رد ایجاد مزاحمت برای هواپیمای مسافربری ایرانی از سوی جنگنده‌های این رژیم شدند.
 
به گزارش پایگاه خبری معا فلسطین، مقام‌های عالی رتبه صهیونیستی در واکنش به اخبار منتشر شده در خصوص رهگیری هواپیمای مسافربری ایران از سوی جنگنده‌های اسرائیل مدعی شدند:جنگنده‌هایی که هواپیمای ایرانی را رهگیری کردند اسرائیلی نبوده‌اند.

در همین حال، شبکه ۱۳ تلویزیونی رژیم صهیونیستی گزارش داد که دو جنگنده نظامی که برای هواپیمای ایرانی ایجاد مزاحمت کرد، متعلق به ارتش آمریکا بوده است.

پیش‌تر منابع خبری مدعی شده بودند که ۲ جنگنده رژیم صهیونیستی در آسمان سوریه برای هواپیمای متعلق به شرکت ماهان ایجاد مزاحمت کردند.

از سوی دیگر مقام‌های هواپیمایی سوریه به خبرگزاری رسمی این کشور (سانا) گفتند؛ جنگنده‌هایی که گمان می‌رود متعلق به ائتلاف آمریکایی بودند در منطقه التنف واقع در جنوب شرقی سوریه به این هواپیمای مسافربری نزدیک شدند و همین مسأله باعث شد تا خلبان هواپیما ارتفاع پرواز را به صورت ناگهانی کاهش دهد.

بر اساس این گزارش، هواپیمای مسافربری ایرانی به پرواز خود ادامه داد و در فرودگاه بیروت به زمین نشست.
ساعت ۰۰:۴۰

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به مزاحمت دو جنگنده برای پرواز ماهان

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به مزاحمت دو جنگنده برای پرواز ماهان
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به مزاحمت پنجشنبه شب دو جنگنده برای یک فروند هواپیمای مسافری ماهان در آسمان سوریه، گفت: جزییات این حادثه در دست بررسی است.
 
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با حادثه پنجشنبه شب برای هواپیمای ماهان که عازم بیروت بود، اظهار کرد: جزئیات این حادثه در دست بررسی است و پس از تکمیل اطلاعات اقدامات لازم سیاسی و حقوقی به عمل خواهد آمد.  

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در عین حال در تماس مجید تخت‌روانچی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد با آقای گوترش دبیرکل آن سازمان صراحتاً تأکید شده است که چنانچه هر حادثه ای در مسیر برگشت برای این هواپیما اتفاق افتد، جمهوری اسلامی ایران آمریکا را مسؤول آن خواهد شناخت. این پیام همچنین به سفیر سوئیس در تهران نیز داده شده است.

این دو جنگنده با ایجاد مزاحمت برای هواپیمای ماهان در آسمان لبنان، موجب شدند به برخی از مسافران این پرواز آسیب برسد.
ساعت ۰۰:۳۸

خلبان هواپیمای ماهان: جنگنده‌ها آمریکایی بودند

خلبان هواپیمای ماهان در مسیر تهران- بیروت اظهار کرد که جنگنده‌های متجاوز به این پرواز، آمریکایی بودند.
 
به گزارش نور نیوز، بر اساس اعلام خلبان هواپیمای خطوط هوایی ماهان، دوجنگنده ای که پنجشنبه شب این هواپیما را در آسمان سوریه تهدید کرده اند، آمریکایی بوده اند.

بنا به این گزارش، در گفت وگویی که خلبان هواپیمای ماهان با خلبانان این دو جنگنده برای اعلام هشدار رعایت فاصله ایمن داشته است، آنها خود را آمریکایی معرفی کرده اند.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز اعلام کرد؛ جنگنده های متعرض به هواپیمای مسافربری ماهان، آمریکایی بودند و از پایگاه التنف سوریه به پرواز در آمدند.

ارتش رژیم صهیونیستی نیز مدعی شد که جنگنده های این رژیم، هواپیمای ایرانی را رهگیری نکرده اند.

در صورت تأیید نهایی انجام این اقدام از سوی جنگنده های آمریکایی انتظار می رود در نخستین گام، اقدامات دیپلماتیک و حقوقی به منظور اعلام اعتراض رسمی جمهوری اسلامی نسبت به راهزنی هوایی جنگنده های ارتش تروریست آمریکا و تهدید جان مسافران پرواز مسافری انجام شود.

این دو جنگنده شامگاه پنجشنبه در آسمان لبنان، هواپیمای ماهان را مورد تهدید قرار دادند.  
ساعت ۰۰:۳۴

در حریم هوایی سوریه اتفاق افتاد؛ تعرض جنگنده های آمریکایی به هواپیمای مسافربری ماهان

یک فروند هواپیمای مسافربری ماهان که از تهران عازم بیروت بود، در آسمان دمشق مورد تعرض دو فروند جت جنگنده آمریکایی قرار گرفت.
این هواپیمای مسافربری به شماره ۱۱۵۲ که از تهران به مقصد بیروت در مسیر با مزاحمت دو جنگنده آمریکایی که به هواپیما نزدیک شده بودند، مواجه شد و ناچار با کاهش ناگهانی سرعت در فرودگاه بیروت فرود اضطراری کرد.

بر اساس این گزارش‌ها، شماری از مسافران این پرواز پس از فرود، به مراکز درمانی منتقل شدند.

المیادین نیز به نقل از یکی از مسافران پرواز افزوده است: خلبان هواپیما پس از نزدیک شدن این جنگنده‌ها ناچار شد که به صورت ناگهانی ارتفاع پرواز را کم کند که همین مساله باعث شد تا شماری از مسافران به صورت سطحی زخمی شوند.

در همین حال، مقام‌های هواپیمایی سوریه به خبرگزاری رسمی این کشور (سانا) گفتند؛ جنگنده‌هایی که گمان می‌رود متعلق به ائتلاف آمریکایی بودند در منطقه التنف واقع در جنوب شرقی سوریه به این هواپیمای مسافربری نزدیک شدند و همین مسأله باعث شد تا خلبان هواپیما ارتفاع پرواز را به صورت ناگهانی کاهش دهد.

بر اساس این گزارش، هواپیمای مسافربری ایرانی به پرواز خود ادامه داد و در فرودگاه بیروت به زمین نشست.
 

آنچه ما در اینجا پوشش می دهیم

منابع خبری پنجشنبه شب گزارش دادند؛ دو فروند جنگنده آمریکایی برای یک فروند هواپیمای مسافربری شرکت ماهان در آسمان سوریه ایجاد مزاحمت و این پرواز را مجبور به فرود اضطراری کرد.