رییس‌جمهوری در دیدار با اصحاب رسانه‌: سخت‌ترین شرایط را روبروی خود می‌بینیم

سه شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۵۳
رییس‌جمهوری در دیدار با اصحاب رسانه‌: سخت‌ترین شرایط را روبروی خود می‌بینیم
۸ مطلب
ساعت ۱۷:۱۸

حسن روحانی: فشار حداکثری شکست قطعی خورد، می‌خواستند مردم را به خیابان بکشانند

فشار حداکثری آمریکا 100درصد شکست خورده است. فشار حداکثری برای این بود که دولت ایران را مجبور کنند در موضع ضعف مذاکره کند

عین این کار را در سال 93 و 94 کردند. قیمت نفت را به یک سوم کاهش دادند اما تاثیر نداشت. ان کار را اسراییل و عربستان طراحی کردند. هدف انها این است در حالت قدرت دلار و ضعف ریال ما را به پای میز مذاکره بکشانند

می خواستند دنیا به سمت انها برود. هیچکس قبول نکرد . امروز در مجامع جهانی وقتی بحث برجام می شود جز امریکا و یکی دو کشور کسی با انها موافقت نمی کند

از لحاظ ایجاد بحران و کشاندن مردم به خیابان نیز موفق نشدند. مردم را کمی به زحمت انداختند اما موفق نشدند

به نظر من دولت بعدی امریکا به فکر یک راه جدید باشد چون این راه نتیجه نداده است

ما بر مبنای اینکه این تحریم ها ادامه دارد کشور را اداره می کنیم. همانطور که در 97  و 98 کردیم
ساعت ۱۷:۰۹

روحانی: تحریم ها اتکای ما به نفت را کم کرد

رئیس‌جمهوری در ادامه در پاسخ به پرسش نماینده خبرگزاری صداوسیما درباره برنامه‌های دولت در زمینه کاهش ساختاری وابستگی بودجه کشور به فروش نفت گفت: اینکه کشور را به نقطه ای برسانیم که به یک محصول وابسته نباشد بسیار مهم است؛ برای ما مهم است که کاری کنیم که به محصول نفت متکی نباشیم و اگر هم نفت هست، سایر محصولات از جمله پتروشیمی فولاد نیز ظهور و بروز پیدا کند. همچنین لازم است که محصولات خود را بصورت خام به فروش برسانیم.

وی با بیان اینکه «ما ۷ سال قبل هم در بنزین و هم در گازوییل وارد کننده بودیم اما امروز  هم در بنزین وهم گازوییل خودکفا شده ایم و هم بنزین خود را می‌فروشیم»، اظهار کرد: تحریم‌ها مقداری مارا وادار به کاهش اتکا به نفت کرد و در بودجه پارسال اتکای ما به نفت ۹.۹ بوده و در طول ۲ سال قبل اتکای ما به نفت برای اولین بار تک رقمی شده؛ اگر تحریم نبود، این اتفاق دیرتر می‌افتاد، ما اگر هم تحریم نبود، مصوبه ای داشتیم که پولی که به صندوق توسعه ملی وارد می‌شود هرساله درصدی افزایش یابد، عملا این اتفاق( کاهش وابستگی به نفت) اتفاق می‌افتد.

 رییس جمهوری با تاکید بر اینکه الان اتکای چندانی به نفت نداریم و ۹ درصد رقم بالایی نیست و اتکای بودجه امسال به نفت نیز ممکن است کمتر از پارسال شود، گفت: فاصله از اتکای بودجه به نفت و جلوگیری از خام فروشی از برنامه های دولت است. یک برنامه ای تدوین کردیم که بعد از نهایی شدن اعلام میکنیم؛ این برنامه چارچوبی برای یکسال پایانی دولت است و برای امسال و سال آینده برنامه ریزی خوبی در دولت انجام داده است که نشان میدهد دولت در تلاش در این مسیر است.
 
ساعت ۱۷:۰۵

روحانی: وقتی دولت در دست یک جناح باشد و مجلس در دست یک جناح دیگر کار سخت می‌شود

حسن روحانی در پاسخ به سوال مدیرمسئول روزنامه سازندگی درباره همدلی حکومت درباره برجام و مبارزه با موج اول کرونا و عدم همدلی در مواردی مانند افزایش قمیت بنزین و فضای مجازی و چگونگی رفع شکاف‌ها و تضادهای درون حکومت گفت نظام ایران ویژگی‌های خود را دارد و حزبی نیست.

 روحانی گفت جای حزب هنوز در ایران خالی است.

حسن روحانی گفت کار سختی است اگر دولت در دست یک جناح باشد و مجلس در دست یک جناح دیگر. او گفت البته در دولت او چنین نیست.

حسن روحانی گفت اگر در کرونا پیش می‌رویم به این دلیل است که یک ستاد ملی داریم که مورد حمایت بخش‌های مختلف حاکمیت است و می‌تواند برای مراسم محرم و بازار و مدرسه و دانشگاه تصمیم بگیرد.

 
ساعت ۱۷:۰۴

رسانه ها عملکرد دولت ها را مقایسه کنند

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه مقایسه عملکرد دولت‌ها بر عهده رسانه ها است نه دولت، اظهار کرد: تبیین و نقد بر عهده رسانه هاست و دولت کار خود را انجام میدهد. در این فرصت باقی مانده مثل قبل از نقد رسانه ها استقلال میکنیم و میدانیم اگر انتقادات از روی دلسوزی مطرح شود، موجب بهبود و کمال امور خواهد شد.

روحانی با بیان اینکه باید میان انتظارات مردم و ظرفیت‌های موجود تناسبی وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: در هر دولتی در هر مقطعی اگر انتظارات مردم را بیش از حد بالا ببریم همواره شکست خورده‌ایم؛ اگر هر دولتی بالاترین خدمت را ارئه دهد اما انتظارات مردم را بالا ببریم، شکست خورده‌ایم. انتظارات باید در حد واقعیت های جامعه باشد.

نتیجه‌ی انتظارات بالا و عمل بر مبنای واقعیت این میشود که فاصله‌ای میان این دو ایجاد
می‌شود و این فاصله موجب یاس و سرخوردگی  می شود.

روحانی تاکید کرد: بنابراین این هم در رسانه‌های ما مهم است که انتظارات را چگونه مطرح کنیم. در این دوران سخت تحریم و کرونا یکی از مواردی که این بلیه برای ما داشت این بود که موجب وحدت و همدلی همه قوا و رسانه‌ها شد.
 
ساعت ۱۷:۰۳

۷ سال گذشته از نظر سیاسی و اقتصادی استثنایی بود

روحانی خاطر نشان کرد: در این حال نکاتی در این ۷ سال برای تاریخ کشور وجود دارد؛

می‌توان گفت ۷ سال گذشته از نظر سیاسی و اقتصادی شرایطی استثنایی بوده است؛

به هر حال در این دولت صادرات غیرنفتی ما بر واردات پیشی گرفت که از زمان دولت مصدق تا زمان ما بی سابقه بوده.

همچنین ۲۶سال بی سابقه بوده که ما دو سال تورم تک رقمی داشته باشیم که در سال‌های ۹۵ و ۹۶ اینگونه بود و در سال ۹۵ بالاترین رشد اقتصادی را در جهان داشتیم.

وی با اشاره به برنامه‌های قیمت در زمینه تامین انرژی و آب اظهار کرد: در این دولت تا پایان ۲۰ هزار مگاوات به برق کشور افزوده می شود که در دولت‌های قبل بی سابقه است. در آب نیز میتوان گفت طی ۷ سال قبل اقدامات بی‌سابقه انجام شده است و تا پایان دولت بالای ۵۰ سد را افتتاح خواهیم کرد.
 
ساعت ۱۷:۰۲

در زمینه دولت الکترونیک و شفاف سازی، قدم‌های مهمی برداشته‌ایم

حسن روحانی در پاسخ به سوال خبرگزاری تسنیم درباره پیشبرد دستورات رهبری در سال آخر دولت گفت مهم ترین توصیه رهبر انقلاب بر اقتصادی مقاومتی بود.

او گفت در هفت سال گذشته اقتصاد کشور مقاوم تر شده است؛ با وجود آنکه تحریم‌های شدیدی وجود داشت.

او گفت موضوع دیگر مورد تاکید رهبر انقلاب مبارزه با فساد بود که دولت در زمینه دولت الکترونیک و شفاف سازی، قدم‌های مهمی برداشته است که از فساد جلوگیری می‌کند.

او گفت یکی از دلایل عرضه سهام شرکت‌های دولتی در بورس را شفاف سازی و مبارزه با فساد دانست.
 
ساعت ۱۶:۵۶

حسن روحانی قدرت ملی ایران بالا رفته است

حسن روحانی در پاسخ به سوال مدیرعامل خبرگزاری ایرنا، درباره توازن وجه دیپلماتیک و قدرت نظامی ایران در دوره او گفت آنچه برای کشور مهم است، قدرت در تمامی بخش‌هاست.

او موشک کروز دریایی با برد ۱۰۰۰ کیلومتر و پدافند باور ۳۷۳ را نشانه قدرت ایران دانست.

او گفت اینکه در سازمان ملل ایران می‌تواند در مقابل آمریکا موفقیت به دست بیاورد نشان قدرت است.

به گفته حسن روحانی قدرت ملی ایران بالا رفته است.
 

آنچه ما در اینجا پوشش می دهیم

حسن روحانی روز سه شنبه در نشست رییس جمهوری با مدیران ارشد رسانه های کشور به مناسبت هفته دولت گفت: بسیار علاقه مند بودم در هفته دولت در این سبک در خدمت رسانه‌ها باشم، البته گاهی وقت‌ها با نماینده‌های شما برنامه داریم و در جلسه مطبوعات سوالات را مطرح می‌کنند امروز در سطح عالی و بالای رسانه‌ها در خدمتتان هستیم