۱۶ آبان ۰۰ - ۱۱:۲۹

نخست وزیر عراق از یک ترور جان سالم به در برد؛ ایران حمله را محکوم کرد

نخست وزیر عراق از یک ترور جان سالم به در برد؛ ایران حمله را محکوم کرد
مصطفا الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، اعلام کرده یک پهپادِ پر از مواد انفجاری به خانه او در منطقه سبز عراق برخورد کرده ولی او از این حمله جان سالم به‌در برده.

اگرچه رسانه‌ها نوشته‌اند نخست‌وزیر عراق به بیمارستان برده شده ودستکم شش‌نفر از تیم حفاظت او زخمی شده‌اند ولی او در توییتی همه را به آرامش و خویشتن‌داری فراخواند.

علی شمخانی، دبیر شورای‌ عالی امنیت ملی کشورمان، در توییتی این حمله را به «خارجی‌»ها نسبت داد و نوشت  که حمله به نخست‌وزیر عراق «فتنه جدیدی است که رد آن را باید در اتاق‌ فکرهای خارجی» پیدا کرد.

سخنگوی وزارت‌ خارجه آمریکا هم این حمله «ظاهرا تروریستی» خوانده، محکوم کرده و گفته که به نیروهای امنیتی عراق پیشنهاد داده‌ایم که در بررسی این ماجرا بدان‌ها کمک کنیم.
۱۶ آبان ۰۰ - ۱۱:۱۲

۴۹ درصد دوربین‌های ثبت تخلف کار نمی‌کنند

۴۹ درصد دوربین‌های ثبت تخلف کار نمی‌کنند
کمال هادیان فر، رئیس پلیس راهنمایی رانندگی ناجا گفته است در کل کشور ۴۵۰۰ دوربین ثبت تخلف در راههای اصلی و شهرها وجود دارد که ۴۹ درصد این دوربین ها معیوب بوده و کار نمی کنند.

به گفته هادیان فر براساس قانون وزارت راه وشهرسازی مسئول توسعه دوربین ها است که باید این مسئله از وزرات راه و شهرسازی پی گیری شود.

او همچنین در مورد دریافت جریمه ها گفته است که ریالی از محل اعمال جریمه به افسران و درجه داران تعلق نمی گیرد و به خزانه می رود.

 هادیان فر افزوده: "۳۰ درصد برای شهرداری، ۳۰ درصد وزارت راه و شهرسازی،۲۰ درصد صندوق خسارت‌های بدنی بیمه مرکزی و ۲۰ درصد برای حوزه توسعه فرهنگ رانندگی است، با این وجود طبق گزارش‌ها بخش زیادی از این پول‌ها هم به دستگاه‌ها واریز نشده است."

 
۱۵ آبان ۰۰ - ۱۶:۰۳

حکم اعدام برای یک زن و یک مرد به جرم "زنای محصنه" تایید شد

حکم اعدام برای یک زن و یک مرد به جرم "زنای محصنه" تایید شد
روزنامه «شرق» در شماره امروز خود در گزارشی نوشته که یک مرد ۲۷ ساله و یک زن ۳۳ ساله بابت رابطه‌شان به اتهام «زنای محصنه» به اعدام محکوم شده‌اند.

به نوشته این روزنامه همسر مرد ۲۷ ساله، «فیلم‌هایی را از شوهرش و زن جوان ارائه داد که حکایت از رابطه پنهانی آنها با یکدیگر داشت. با این شکایت دستور جلب دو متهم صادر شد و آنها بازداشت شدند».

زن ۳۳ ساله به گفته خودش سال ۹۲ ازدواج کرده و یک پسر ۴ ساله هم دارد.

حالا علاوه بر شکایت همسر مرد، «پدر شوهر» زن ۳۳ ساله هم از آنها شکایت کرده است و بنا بر گزارش «شرق»، با وجود گذشت همسر مرد ۲۷ساله، بابت پافشاری پدرشوهر زن بر شکایت خود به اتهام «زنای محصنه»، دادگاه با وارد دانستن این اتهام، برای هر دوی آنها حکم اعدام صادر کرده است. این حکم در دیوان عالی کشور هم تایید شده است.

 
۱۵ آبان ۰۰ - ۱۴:۰۵

مصوبه نیروی انتظامی درباره شیشه دودی خودروها لغو شد

مصوبه نیروی انتظامی درباره شیشه دودی خودروها لغو شد
دیوان عدالت اداری، بخشنامه نیروی انتظامی درباره شیشه دودی خودروها را باطل کرده است.

بر اساس رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری برای خودروهایی با شیشه دودی، تعیین فاصله ۳ متری برای تشخیص راننده و سرنشین ملاک و معیار نیست و در صورت احراز تخلف صدور قبض کفایت می‌کند و رفع اثر شیشه دودی الزام ندارد.

بر اساس دو بخشنامه نیروی انتظامی در سال های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷، معیار مجاز دودی کردن شیشه خودرو و تشخیص راننده و سرنشین‌های خودرو این است که باید از فاصله سه متری قابل رویت باشد و در صورتی که مطابق نظر افسر کارشناس، راننده و سرنشین از فاصله سه متری قابل تشخیص نباشد ضمن صدور قبض جریمه ملزم به رفع اثر شیشه دودی می شد.

بر اساس رای دیوان عدالت اداری، رفع شیشه دودی از این پس الزامی نیست.

 
۱۵ آبان ۰۰ - ۱۳:۰۶

نصب تابلوی دو کوچه به نام های مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی

نصب تابلوی دو کوچه به نام های مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی
عضو سابق شورای شهر تهران از نصب تابلوی دو کوچه نامگذاری شده به نام مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی دو خبرنگار فقید خبرگزاری ایسنا و ایرنا که در حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران جان خود را از دست دادند، خبر داد.
 
حجت نظری با اشاره به مصوبه شورای شهر پنجم تهران برای نامگذاری دو کوچه به نام‌های مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی، دو خبرنگاری که در حادثه رخ داده برای اتوبوس خبرنگاران محیط زیست در آذربایجان غربی جان خود را از دست دادند، گفت:‌ ۲۹ تیر ماه امسال با پیشنهاد بنده اعضای شورای شهر پنجم نامگذاری دو خیابان به نام دو خبرنگار درگذشته را مورد تصویب قرار دادند.

وی با بیان اینکه دو کوچه لادن غربی و شرقی در خیابان پرستار به نام زنده یاد مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی نامگذاری شد، گفت:‌ در پیگیری که انجام دادم، متوجه شدم که تابلوی این دو کوچه نیز بالاخره از سوی شهرداری منطقه ۱۴ نصب شده است.

مهشاد کریمی، خبرنگار محیط زیست ایسنا و ریحانه یاسینی خبرنگار ایرنا در ماموریتی که در تاریخ دوم تیرماه ۱۴۰۰ به میزبانی سازمان محیط زیست برگزار شد، در تصادف رانندگی جان خود را از دست دادند.
۱۵ آبان ۰۰ - ۱۳:۰۳

واکسیناسیون نزدیک به ۶ میلیون دانش‌آموز

سرپرست دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش گفت:  ۶ میلیون و ۳۰۵ هزار دانش‌آموز در رده سنی ۱۲ تا ۱۸ ساله در کشور مشغول تحصیل هستند که برای این دانش‌آموزان واکسن سینوفارم تزریق شده است تا زمینه‌ای باشد که در آینده نزدیک برای بازگشایی مدارس مشکلی نداشته باشند.

با توجه به اینکه هنوز حدود ۱۵ درصد دانش‌آموزان دز اول و ۷۶ درصد دانش‌آموزان باید دز دوم را تزریق کنند، هنوز پایگاه های تجمیعی وزارت آموزش و پرورش و پایگاه های جامع سلامت وزارت بهداشت برای تزریق واکسن این افراد آمادگی دارند.

 
۱۵ آبان ۰۰ - ۱۲:۵۸

سپاه اعلام کرد: انهدام شبکه قاچاق دختران در آذربایجان‌غربی

سپاه اعلام کرد: انهدام شبکه قاچاق دختران در آذربایجان‌غربی
با اعلام سازمان اطلاعات سپاه آذربایجان غربی ، سرشبکه قاچاق دختران ایرانی، جهت فحشاء و هدایت و پشتیبانی از گروه‌های همجنس‌گرایی که تحت حمایت سرویس‌های اطلاعاتی فرامنطقه‌ای فعالیت می‌کردند، توسط نیروهای سپاه در استان منهدم شد.

در این اطلاعیه آمده است، این شبکه با کشورهای همسایه در ارتباط بوده و شعاع فعالیت آن در تمام سطح کشور بوده است.

 
۱۵ آبان ۰۰ - ۱۱:۰۹

اسپوتنیک: احمد مسعود در ایران است

اسپوتنیک: احمد مسعود در ایران است
خبرگزاری روسی اسپوتنیک مدعی شده احمد مسعود، چهره ارشد مخالفان طالبان و فرمانده نیروهای مقاومت در  پنجشیر، در سفری به خراسان ایران با امیر اسماعیل خان، والی پیشین هرات، دیدار و گفت‌وگو کرده.

 
۱۵ آبان ۰۰ - ۱۰:۱۶

افزایش شهرهای قرمز کرونایی همزمان با اصرار دولت به بازگشایی مدارس

افزایش شهرهای قرمز کرونایی همزمان با اصرار دولت به بازگشایی مدارس
در جدیدترین رنگ‌بندی شهرهای‌ کشور که در اپلیکیشن ماسک منتشر شده، ۳۳ شهر قرمز، ۹۵ شهر نارنجی، ۲۲۰ شهر زرد و ۱۰۰ شهر هم آبی هستند.

بر اساس گزارش ها وضعیت تهران، کرج، تبریز و زنجان از نظر شیوع ویروس کرونا در وضعیت زرد قرار گرفته است.

شهرهای قرمز کشور در هفته‌های اخیر به صورت نرم و آهسته‌ای رو به افزایش هستند؛ در حالی که با اصرار مقامات دولتی از فردا ۱۵ آبان قرار است دانش‌آموزان مقطع دوم متوسطه به مدارس بازگردند و از هفته بعدش هم بقیه.
 
این اپلیکیشن تاکید کرده که «تعطیلی کامل ادارات دولتی، بانک‌ها و مشاغل غیرضروری، آموزش حضوری، تالارهای پذیرایی، بیرون‌بر شدن رستوران‌ها و غذاخوری هتل‌ها، منع سفر، در شهرهای قرمز ضروری است».

همچنین هشدار داده که «بازگشایی کلاس‌های حضوری مدارس و دانشگاه‌ها هنوز بسیار پرخطر است». البته که با وجود این هشدارها، دولتی‌ها همچنان راه خودشان را می‌روند.
۱۳ آبان ۰۰ - ۱۱:۴۴

سبد معیشت در مهرماه را ۱۱ میلیون و ۴۷۹ هزار تومان اعلام شد

سبد معیشت در مهرماه را ۱۱ میلیون و ۴۷۹ هزار تومان اعلام  شد
کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار اعلام کرد که سبد معیشت خانوار با در نظر گرفتن یک وعده غذای گرم در روز، در مهرماه به ۱۱ میلیون و ۴۷۹ هزار تومان رسیده است

بر همین اساس، دستمزد چهار میلیون تومان تنها کفاف غذای یک خانوار متوسط ۳.۳ نفره را می‌دهد.

درواقع حداقل دستمزد کمتر از ۴۰ درصد هزینه سبد معیشت را پوشش می‌دهد و با این حساب، برای تنها ۱۰.۶ روز از ماه کافیست.

 این محاسبات نشان می‌دهد که کارگران و بازنشستگانِ حداقل‌بگیرد حدود ۲۰ روز از هر ماه را خرجی ندارند و دقیقاً در چنین شرایطی است که برخی نمایندگان مجلس از تورم‌زا بودن افزایش مزد و حقوق می‌گویند و ادعا می‌کنند سال آینده نباید دستمزد خیلی افزایش یابد؛

 و برخی دیگر از نمایندگان و فرادستان نیز مدام از لزوم حذف کامل ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی برای خوراکی‌ها و حتی دارو می‌گویند؛ همه نرخ‌ها باید آزادسازی کامل شود!
۱۰ آبان ۰۰ - ۱۱:۱۳

حقوق ۳۲ میلیونی برای استخدام غیرقانونی!

حقوق ۳۲ میلیونی برای استخدام غیرقانونی!
 باشگاه خبرنگاران جوان، رسانه صداوسیما نوشت: روز گذشته اسناد محرمانه‌ای از میزان حقوق و مزایای پیام کهتری انور مشاور و مدیرکل دفتر وزارتی نفت، منتشر شده و منتشرکنندگان این اسناد مدعی این هستند که حتی استخدام او در وزارت نفت از اساس، خلاف قوانین بوده است چه برسد به آن که بخواهد حقوق ۳۲ میلیون تومانی در هر ماه دریافت کند.

 پیگیری‌ها نشان دهنده آن است که در ماه‌های پایانی دولت گذشته، تغییراتی در آیین نامه نظام‌های اداری و استخدامی صنعت نفت رخ داده که اکنون دست به گریبان وزیر جدید نفت شده است.

 در مدل قراردادی مدت معین نوین، این دو مدیرکل باید در آزمون‌های مرکز توسعه مدیریت سرمایه انسانی صنعت نفت شرکت می‌کردند که این اتفاق رخ نداده است.
۱۰ آبان ۰۰ - ۱۱:۱۰

جزئیات بیمه شدن زنان خانه‌دار و دختران مجرد

جزئیات بیمه شدن زنان خانه‌دار و دختران مجرد
مشمولین قانون بیمه زنان خانه‌دار و دختران مجرد، تمامی زنان ۱۸ تا ۵۰ ساله هستند و درباره افراد بالای ۵۰ سال نیز میزان سابقه بیمه‌پردازی قبلی به حداکثر سن موردنظر اضافه می‌شود.

نرخ پرداخت حق‌بیمه زنان خانه‌دار برای برخورداری از حمایت‌های بازنشستگی ۱۲ درصد؛ بازنشستگی و فوت(پرداخت مستمری به بازماندگان واجد شرایط) ۱۴ درصد و بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی ۱۸ درصد است و انتخاب دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه مطابق جدول ذیل صورت می پذیرد.

متقاضیان می توانند بدون مراجعه حضوری به شعب تأمین اجتماعی و با ورود به سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی به آدرس اینترنتی www.es.tamin.ir نسبت به انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه اقدام کنند.