۱۸ آبان ۰۰ - ۱۱:۴۰

واردات برنج آزاد شد

واردات برنج آزاد شد
وزارت جهاد کشاورزی، ممنوعیت فصلی واردات برنج را لغو کرده و واردکنندگان برنج می‌توانند از امروز محموله‌های برنج موجود در گمرک کشور را ترخیص کنند.
 
مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود درباره متوسط قیمت اقلام خوراکی قیمت متوسط هر کیلو برنج ایرانی را در مهر ماه ۴۷ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام کرده است؛ مهر پارسال (۱۳۹۹) قیمت هر کیلو برنج ایرانی به طور متوسط ۲۹ هزار و ۱۰۰ تومان بود.

 
۱۸ آبان ۰۰ - ۱۰:۱۷

نماینده مجلس: بورس و اقتصاد عشقی اداره می‌شود

سیدکاظم دلخوش اباتری نماینده صومعه سرا (گیلان) در مجلس در گفتگو با ایلنا گفته "وزیر امور اقتصادی و دارایی باید مشخص کند که چه کسی این حوزه‌ها را اداره می‌کند چرا که نه تنها بازار سرمایه بلکه سایر بازارها نیز نابسامان است."

اقتصاد و بورس، عشقی اداره می‌شود.  وزارت اقتصاد، وزارتخانه مادر است و باید همه امور اقتصادی را کنترل کند، وزیر اقتصاد تمام بازارها را باید پوشش دهد.

 
۱۸ آبان ۰۰ - ۱۰:۰۱

بازهم بیت کوین رکورد تاریخی شکست

بازهم بیت کوین رکورد تاریخی شکست
نرخ بیت‌کوین، پرطرفدارترین ارز دیجیتال جهان، به بیش از ۶۷ هزار و ۷۰۰ دلار رسیده و بالاترین رکورد تاریخش را ثبت کرده است.

در کنار بیت‌کوین، رمزارز «اتر» نیز با عبور از مرز ۴ هزار و ۸۰۰ دلار، رکورد تاریخی شکسته.

رشد بازار در حالی رخ داده که هیجان فزاینده درباره دیفای، یا امور مالی غیرمتمرکز، روند جدیدی در بازار رمزارزها که به دنبال ایجاد کاربردهای مالی مانند وام دادن یا مبادلات روی بلاکچین، مشاهده می‌شود.
 
اتریوم نقش تعیین‌کننده‌ای در دیفای دارد. برخی از بزرگترین خدمات دیفای، از جمله صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ (Uniswap) و پلتفرم وام‌دهی آوی (Aave) در شبکه اتریوم اجرا می‌شوند.

با این حال، اخیرا دیفای توجه رگولاتورها را به خود جلب کرده و کارشناسان هشدار داده‌اند که سختگیری در این زمینه قریب‌الوقوع است.

اتریوم همچنین اساس و بنیان بسیاری از رمزارزهای غیرقابل تعویض یا NFTها است.

توکن‌های غیرقابل تعویض مانند رسیدهای دیجیتالی هستند که سابقه‌ای از مالکیت موارد نادر را حفظ می‌کنند. فعالیت توکن‌های غیرقابل تعویض در سال جاری توسعه قابل توجهی را تجربه کرده است. 

با این حال، اتریوم اخیرا در مقابل رقبای قوی قرار گرفته است. توکن‌های رقیب مانند سولانا و کاردانو در سال جاری شاهد رشد چشمگیری بوده‌اند.
 

اتریوم در حال ارتقای بزرگی است که سرمایه‌گذاران را امیدوار کرده این شبکه را سریع‌تر و با محیط‌زیست سازگارتر کند.


 
۱۷ آبان ۰۰ - ۱۲:۱۶

تجمع ناشنوایان با مطالبه اجرای قانون حمایت از معلولان

تجمع ناشنوایان با مطالبه اجرای قانون حمایت از معلولان
به گزارش پژواک ناشنوایان، ناشنوایان در شهرهای مختلف ایران از جمله اصفهان، اراک، اهواز، مریوان، و یزد مقابل سازمان بهزیستی تجمع کرده‌اند و خواهان اجرای قانون حمایت از معلولان شده‌اند. این اعتراضات سه‌شنبه ۴ آبان در اصفهان آغاز شد و ناشنوایان سایر شهرها در روزهای بعد به این کمپین اعتراضی پیوستند.

اجرای کامل قانون حمایت از حقوق معلولان خواسته‌ای است که به‌رغم وعده‎های داده شده تاکنون محقق نشده است. این قانون مصوب اسفند سال ۹۶ بود که در هشتم اردیبهشت سال ۹۷ از سوی دولت دوازدهم به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ شده است.

بر اساس اطلاعات موجود این قانون به مسائلی مانند خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی، مناسب‌سازی، دسترس‌پذیری و تردد و تحرک، کارآفرینی و اشتغال، مسکن، امور ورزشی، فرهنگی، هنری و آموزشی، فرهنگ‌سازی و ارتقای آگاهی‌های عمومی، حمایت‌های قضایی و تسهیلات مالیاتی، معیشت و حمایت‌های اداری و استخدامی و برنامه‌ریزی، نظارت و منابع مالی پرداخته است.

این قانون از نظر جامع نبودن نیز مورد ایراداتی قرار گرفته است؛ سال گذشته معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور به برخی از ایرادات قانون فعلی حمایت از حقوق معلولان اشاره کرده و گفته بود «قانون مذکور ابتدا حدود ۷۰ ماده داشت، اما حدود ۳۵ ماده آن به تصویب رسید و برخی از مواد بعد از تصویب حذف شدند. قانون به برخی از گروه‌های معلولان مانند ناشنوایان نگاه کمتری داشته است.
 
۱۷ آبان ۰۰ - ۱۲:۱۱

تخریب خانه تاریخی قوام برای سرویس بهداشتی رئیس جدید

تخریب خانه تاریخی قوام برای سرویس بهداشتی رئیس جدید
مدیرعامل جدید برای اینکه در اتاق خود سرویس بهداشتی داشته باشد بخشی از خانه تاریخی قوام – محل استقرار بنیاد سینمایی فارابی- را تخریب کرد.

ایسنا خبر داده مرتضی ادیب‌زاده معاون میراث فرهنگی استان تهران پس از بازدید از عمارت قوام گفته «اتفاق جدید در این ساختمان، این است که در فضای زیرپله درحال احداث یک سرویس بهداشتی بودند که ما درحال حاضر این کار را متوقف کرده‌ایم. این کار غیرقانونی است و مجوزی برای آن صادر نمی‌شود.»

ادیب‌زاده این اقدام را تخلف نامیده اما در آخر حرف‌هایش هم اضافه کرده «خسارتی ایجاد نشده. درحال احداث (سرویس بهداشتی) بودند که ما گفتیم جمع‌آوری و اعاده به وضع سابق شود. یک ناظر مستقر می‌کنیم که در فرایند بازگرداندن به وضع سابق، آسیبی به بنا وارد نشود.».

عمارت قاجاری «قوام‌السلطنه» در میانه خیابان سی‌تیر تهران واقع شده که در اواخر سال‌های ۱۲۹۰ شمسی به دستور احمد قوام ـ سیاستمدار و نخست وزیر دوران قاجار و پهلوی ـ ساخته شد. قوام‌السلطنه حدود ۳۰ سال در این خانه اقامت داشت.

با این که در دولت‌های گذشته نیز تخریب آثار تاریخی در دستور کار بوده اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم حواشی مربوط به آثار و خانه‌های تاریخی بالا گرفته. کمتر از یک ماه پیش بود که ضرغامی وزیر میراث فرهنگی با حضورش در بافت تاریخی شیراز تخریب‌ خانه‌های تاریخی را کلید زد. او در صحبتی عجیب گفته بود که بافت پیرامون امامزادگان شاهچراغ و سیدعلاءالدین حسین «بافت فرسوده» و «خانه‌های میان این دو حرم از میان‌ رفته و داغون است.

 
۱۷ آبان ۰۰ - ۱۲:۰۵

مادر محیط زیست ایران درگذشت

مادر محیط زیست ایران درگذشت
مه‌لقا ملاح معروف به مادر محیط زیست ایران صبح امروز هفدهم آبان سال ۱۴۰۰ در ۱۰۴ سالگی درگذشت.

مه‌لقا ملاح در سال ۱۳۷۳ با مشارکت همسرش و چند استاد دانشگاه علاقه‌مند به محیط‌ زیست سازمان غیر دولتی زیست‌محیطی «جمعیت زنان مبارز با آلودگی محیط‌ زیست» را بنیان گذاشت.

وی ۲ دهه اخیر عمرش را در جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست صرف آموزش زنان خانه دار و معلمان مدارس برای آشنایی با محیط زیست و ضرورت حفظ سرزمین کرد.
۱۷ آبان ۰۰ - ۱۲:۰۳

۴۵۰ میلیارد تومان جریمه محدودیت های کرونایی به حساب خزانه واریز شد

۴۵۰ میلیارد تومان جریمه محدودیت های کرونایی به حساب خزانه واریز شد
رییس پلیس راهور ناجا گفته که ۴۵۰ میلیارد تومان جریمه نقض کنندگان محدودیت های کرونایی به حساب خزانه واریز شد که ریالی از آن به نیروی انتظامی نمی رسد.

او گفته:  پلیس مخالف طرح تردد شبانه در این مقطع است و این نکته را نیز به وزارت کشور اعلام کرده ایم.

طرح محدودیت های شبانه تردد مصوبه ستاد ملی کرونا بوده که این ستاد به درخواست وزرات بهداشت دولت دوازدهم آن را مصوب کرده و لغو آن نیز باید با مصوبه ستاد ملی کرونا باشد و پلیس در زمینه فقط عامل اجرایی است.

به گفته کمال هادیانفر " ۶۸ میلیون وسیله نقلیه در ۷ ماهه امسال بر اساس تخلفات رانندگی جریمه شدند."

 
۱۷ آبان ۰۰ - ۱۱:۳۷

معاون سازمان اوقاف: بیش از ۸ هزار امام‌زاده در کشور داریم

معاون سازمان اوقاف: بیش از ۸ هزار امام‌زاده در کشور داریم
مهدی پندار، معاون بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع سازمان اوقاف، با بیان اینکه بیش از هشت هزار امام‌زاده در کشور داریم، گفت: «یک میلیون و ۴۰۰ هزار رقبه نیز در کشور شناسایی کرده‌ایم که در حال شناسنامه‌دار شدن هستند و علاوه بر این، نزدیک ۲۳۰ هزار موقوفه‌ هم در سراسر کشور داریم.»

معاون بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع سازمان اوقاف یک‌شنبه شب در مراسم افتتاح طرح زائران رضوی در مشهد به ابعاد گسترده املاک و دارایی‌های این سازمان از زمین، باغ، شرکت، ساختمان و انواع املاک اشاره کرده و افزود که سازمان اوقاف اگرچه اجرای امینانه نیات واقفین را برعهده دارد اما قبل از این اقدام حتما باید درآمدی کسب کند که حاصل از موقوفات باشد.

مهدی پندار خاطرنشان کرد که کوچکترین واحد در سازمان اوقاف «رقبه» است که می‌تواند یک زمین هزار هکتاری، یک واحد آپارتمان، موتورسیکلت و یا ایده یک فرد باشد، گفت که یک میلیون و ۴۰۰ هزار رقبه در کشور شناسایی کردیم که در حال شناسنامه‌دار شدن هستند.

این مقام سازمان اوقاف اضافه کرد که نزدیک ۲۳۰ هزار موقوفه هم در سراسر کشور داریم که در برخی موارد تولیت مشخصی ندارد و مجهول‌التولیت بوده یا تولیت آنان به حکومت اسلامی واگذار شده است و سازمان اوقاف وظیفه حفظ، صیانت و اداره این موقوفات را برعهده دارد.

مهدی پندار افزود که سازمان اوقاف در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان تا دامپروری نیز فعالیت می‌کند و از جمله در یکی از شرکت‌های این سازمان برای اولین‌بار تولید و انتقال جنین گوساله نیز انجام می‌‌شود.

eskannews.com
@eskannews_com
۱۷ آبان ۰۰ - ۱۱:۰۵

روزنامه «کلید» لغو امتیاز شد

روزنامه «کلید» لغو امتیاز شد
علاءالدین ظهوریان دبیر هیات نظارت بر مطبوعات به ایرنا گفته «اعضای هیات نظارت بر اساس قانون مطبوعات کشور رای به لغو امتیاز روزنامه کلید دادند».

این روزنامه در شماره شنبه خود طرحی منتشر کرد که به نوشته باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صداوسیما «تصویری گرافیکی از ترسیم خط فقر چاپ کرد، که شکل دست و قلم ترسیم کننده مربوط به تصویری از نامه‌نگاری مقام معظم رهبری بوده است». این روزنامه امروز در صفحه اول خود بابت انتشار طرح مذکور عذرخواهی کرده بود.

روزنامه کلید از اول اردیبهشت ۱۳۹۴ به مدیر مسئولی عطاءالله حکیمی پور و با سردبیری منصور بیطرف وارد عرصه مطبوعات شد.
۱۷ آبان ۰۰ - ۱۰:۱۲

کرونا؛ ۲۵۰ میلیون نفر مبتلا، پنج میلیون نفر قربانی

کرونا؛ ۲۵۰ میلیون نفر مبتلا، پنج میلیون نفر قربانی
براساس گزارش دانشگاه جانز هاپکینز، آمار ابتلا به کرونا در جهان به حدود ۲۵۰ میلیون نفر رسیده و آمار مرگ نیز از پنج میلیون نفر عبور کرده است.

در حال حاضر آمریکا با بیش از ۴۶ میلیون مورد ابتلا و ۷۵۴ هزار مرگ در صدر جدول کشورها با بیشترین آمار ابتلا و مرگ ناشی از کرونا قرار دارد. پس از آن بریتانیا، روسیه و ترکیه قرار دارند و ایران نیز با شش میلیون نفر مبتلا و بیش از ۱۲۷ هزار مرگ در جایگاه دهم قرار دارد.

بیش از هفت میلیارد و ۲۴۰ میلیون دوز واکسن تزریق شده که به معنی واکسینه شدن کامل سه میلیارد و ۱۲۰ میلیون نفر یا ۳۹.۹ درصد جمعیت جهان است.

 
۱۶ آبان ۰۰ - ۱۴:۰۹

ممنوعیت درج نام زنان در آگهی‌های ترحیم، قانونی نیست

ممنوعیت درج نام زنان در آگهی‌های ترحیم، قانونی نیست
در پی انتشار نامه‌ای از رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهر ملکان در استان آذربایجان شرقی که درج نام زنان در آگهی‌های ترحیم را ممنوع اعلام می‌کرد، روابط عمومی اداره کل سازمان تبلیغات اسلامی در آذربایجان شرقی با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد این نامه فاقد وجاهت قانونی است.

در این اطلاعیه آمده است: "نامه اداره ملکان ارتباطی با اهداف و ماموریت این سازمان ندارد و برخورد لازم با نویسنده صورت گرفته است."

این نامه با امضای عادل قربانزاده، رئیس اداره تبلیغات شهر ملکان منتشر شده بود و در آن آمده بود درج نام زنان در آگهی‌های ترحیم موجب نارضایتی و شکایت عده‌ای از اهالی این شهر شده و به همین خاطر از این پس ممنوع خواهد بود.

 
۱۶ آبان ۰۰ - ۱۲:۱۱

مرگ خودخواسته در نیوزیلند قانونی شد

مرگ خودخواسته در نیوزیلند قانونی شد
مرگ خود خواسته (اتانازی) در نیوزیلند قانونی شد. بیش از یک سال پیش مردم این کشور با شرکت در یک همه پرسی به آن رای دادند.

برای واجد شرایط بودن، فرد باید بیماری لاعلاجی داشته باشد که تنها شش ماه به پایان زندگی اش باقی مانده باشد و انجام این روند باید به تایید دو پزشک برسد.

دو سوم مردم نیوزیلند در همه پرسی سال ۲۰۲۰ از مرگ خود خواسته (اتانازی) حمایت کردند.

هنوز مشخص نیست که چه تعداد از مردم دراین کشور درخواست چنین روشی را برای پایان دادن به زندگی خود داشته باشند.

تغییر در قانون، نیوزیلند را در زمره گروه کوچکی از کشورها قرار داده که اتانازی را قانونی کرده اند. پیش تر اتانازی در کانادا و هلند هم قانونی شده بود.