۲۳ بهمن ۹۹ - ۱۵:۳۵

رایزنی بورل و گروسی در آستانه پایان ضرب‌الاجل قانون لغو تحریم‌ها

رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در آستانه پایان ضرب‌الاجل قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت» که به موجب آن همکاری‌های ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی محدود خواهد شد تلفنی گفت‌وگو کردند.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در توییتی نوشت:  گفت‌وگوی مهمی را با جوزپ بورل در خصوص همکاری دو طرف پیرامون استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی و چالش‌های موجود در زمینه عدم توسعه تسلیحات اتمی داشتم.

به گزارش ایرنا، اتحادیه اروپا شریک بلامنازع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این زمینه به شمار می‌رود.
۲۳ بهمن ۹۹ - ۱۴:۳۸

حدادعادل" تولد نوه رهبر انقلاب در لندن " را تکذیب کرد

غلامعلی حدادعادل که دختر او عروس رهبر انقلاب می شود، خبرهای منتشره درباره تولد نوه رهبری در لندن را تکذیب کرد.

حداد عادل سه‌شنبه ۲۱ بهمن ۹۹ در سخنانی می گوید: دشمنان فیلمی تهیه کرده‌اند و در آن گفته‌اند فرزند اول آقا مجتبی خامنه‌ای پسر رهبرانقلاب؛ معروف است به نوزاد یک میلیون پوندی که در لندن در یک بیمارستان مجهز متولد شده است.

حدادعادل می گوید: برخی به ما که می رسند می گویند دختر شما که لندن رفت چرا به ما نگفتید. این دروغ از دروغ خسن و خسین هرسه دختران معاویه اند دروغ تر است.

او تاکید می کند که اصلا در لندن به دنیا نیامده بلکه در بیمارستان درجه سه رسالت زیر پل سید خندان توسط دکتر مرضیه دستجردی با هزینه پانصد هزار تومان متولد شده که اسناد و سوابق آن موجود است. پرستاری که بالای سر این بچه بوده هست.

حدادعادل گفت: دکتر دستجردی هرکاری کردند قبول نکرده است که دستمزد این عمل را بگیرد.
۲۳ بهمن ۹۹ - ۱۳:۳۲

فعال حقوق زنان عربستان آزاد شد

فعال حقوق زنان عربستان آزاد شد
حکم آزادی لجین الهذلول، کنشگر حقوق زنان و شخصیت رسانه‌ای اهل عربستان پس از نزدیک به سه سال حبس سرانجام صادر شد.

خواهران لجین الهذلول در توییتی خبر داده‌اند او از زندان آزاد شده و روزی شیرین در زندگی‌شان رقم خورده است.

جو بایدن رئیس‌جمهور ایالات متحده هم آزادی لجین الهذول را تصمیمی درست از سوی عربستان دانسته است.

لجین در زمینه احقاق حقوق زنان در عربستان و آگاه‌کردن آنها تلاش می‌کند. او هزار و یک روز در زندان بود.

علاوه بر این فعال حقوق زنان عربستان، تعدادی دیگر از فعالان شبکه‌های اجتماعی عربستانی مثل نوف عبدالعزیز، سمر بدوی و میساء الزهرانی هم از زندان آزاد شده‌اند.

 
۲۳ بهمن ۹۹ - ۱۳:۳۱

کیهان: برخی اطرافیان قالیباف از روابط بین الملل شناخت ندارندحسین شریعتمداری مدیرکیهان نوشت: برخی اطرافیان قالیباف ظاهراً از روابط بین‌الملل و پروتکل‌های تعریف شده آن شناخت کافی ندارند (و یا از آن غفلت ورزیده‌اند)

آنها قبل از سفر روسیه اعلام کرده بودند که آقای قالیباف در این سفر با پوتین، رئیس‌جمهور روسیه نیز ملاقات خواهد داشت! و حال آنکه باید می‌دانستند، موضوع اصلی سفر ایشان ابلاغ پیام رهبر معظم انقلاب نیست و با توجه به پروتکل‌های رایج در روابط بین‌الملل ملاقات جناب قالیباف با پوتین الزامی ‌نیست و اگر صورت نپذیرد کمترین خدشه‌ای به اهمیت سفر وارد نخواهد کرد.

 امید است این‌گونه ناپختگی‌ها تکرارپذیر نباشد

 دوستان قبل از اظهارنظر در این‌گونه موارد خود را از مشاوره با افراد کارشناس و مومن و مورد وثوق بی‌نیاز ندانند!

 
۲۳ بهمن ۹۹ - ۱۲:۱۰

گویی این انقلاب بی‌نام خمینی قرار است به راه ادامه دهد!

گویی این انقلاب بی‌نام خمینی قرار است به راه ادامه دهد!
سایت جماران در مطلبی نسبت ذکر نشدن اسم امام خمینی در بیانیه راهپیمایی 22 بهمن اعتراض کرد و از متولیان خواست در این رابطه توضیح دهند.

در این مطلب که به قلم سید حمید طباطبایی است با عنوان اسم امام خمینی در بیانیه راهپیمایی نبود؛ آیا این فراموشی ها سهوی است؟ نوشته است: در حالیکه مراسم سالگرد انقلاب اسلامی را دنبال می کردم به بیانیه پایانی این راهپیمایی برخورد کردم و در میان بهت و حیرت نام امام خمینی -یعنی رهبر کبیر انقلاب که اگر نبود امروز هیچ کس از این گروه که در مسند هستند در هیچ جایگاهی نبود- در این بیانیه به گوشم نخورد.

متن را از طریق خبرگزاری ها دنبال کردم و دیدم که متأسفانه نام پیشوای عظیم الشأن ملت ایران در این بیانیه نیست. درحالیکه از رهبر انقلاب سه بار با عنوان و اسم و القاب نام برده شده و حتی از شهید سلیمانی و ابو مهدی مهندس هم ذکر خیر رفته است، اصلا به نام بلند خمینی کبیر اشاره نشده است و تنها با اشاره ای بسیار گذرا -آن هم نه به نام ایشان- توجه شده است.

در این باره نکاتی گفتنی است:

یک) چه کسی این بیانیه را نوشته است و از چه میزان فهم و شعور برخوردار است؟ اگر عمدی بوده چه برخوردی با او می شود؟ آیا باور می کنند که در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گروهی جمع شده اند که به امام انقلاب کم توجه هستند؟و اگر سهوی بوده چه کسی چنین عنصر کم توجهی را مسئول نوشتن بیانیه کرده است؟ راستی آیا از پیچیدن نام «خمینی» در گوش ایران و جهان واهمه دارند؟

دو) دوستداران امام در نهادهای انقلاب کجا هستند؟ بسیجیان خمینی چرا ساکت اند؟ چرا یک نفر به ایشان گوشزد نمی کند که کم توجهی به امام ریشه خود شما را می سوزاند و الا خمینی در جان و روح مردم جاودانه است؟

سه) مدعیان دوستی امام که همیشه قیافه حق به جانب می گرفتند و بر بیت امام خرده می گرفتند کجایند؟ آیا آنچه دیروز می گفتند راست بوده یا امروز خود را به نشنیدن زده اند؟

چهار) اگر نام رهبر امروز انقلاب در این بیانیه از قلم افتاده بود چه کسانی امروز فریاد«وا اسلاماه» سر می دادند؟ چرا این گروه نسبت به امام خمینی تعصب خود را از دست داده اند؟

پنج) آقای جنتی چرا درباره عملکرد زیر مجموعه خود در شورای هماهنگی تبلیغات ساکت است؟

ششم) این را اضافه کنید به کمرنگ شدن حضور امام در تصاویر و پوستر های مراسم. آیا نباید به برگزارکنندگان مراسم شک کرد؟

هفتم) و آخر کلام آنکه همه بدانید «اگر خمینی نبود هیچ نبودید و اگر خمینی را فراموش کنید الان هم هیچ نیستید.»


 
۲۳ بهمن ۹۹ - ۱۱:۴۵

وزارت بهداشت: دادستانی می‌تواند علیه اظهارات خرافی ضدواکسن اقدام کند

وزارت بهداشت: دادستانی می‌تواند علیه اظهارات خرافی ضدواکسن اقدام کند
کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو می‌گوید دستگاه قضایی می‌تواند علیه اظهارات "جاهلانه و خرافی" که درباره واکسن کرونا مطرح می‌شود اقدام کند.
 
 جهانپور به ایسنا گفته: "با توجه به اینکه بحث سلامت و دفاع از سلامت حقوق عامه مطرح است، حتی دادستان و دادستان ویژه روحانیت می‌تواند به عنوان مدعی العموم بدون شکایت، از باب دفاع از حقوق عامه به این موضوع رسیدگی کنند و لزوما نیازمند پیگیری یا شکایت وزارت بهداشت یا دانشگاه های علوم پزشکی نیست. البته مطابق گذشته، در صورت نیاز ما هم اقدامات حقوقی لازم را انجام می‌دهیم."

رییس روابط عمومی وزارت بهداشت گفته است پیش از این از عباس تبریزیان شکایت‌هایی شده که به محکومیت انجامیده، اما افزوده "درباره محل اقامت این فرد، نحوه اجرا و سرنوشت احکام قضایی قبلی اطلاع دقیقی نداریم."

کیانوش جهانپور همچنین درباره اظهارات اخیر بهروز افخمی، که تئوری‌های توطئه‌ای را درباره کرونا بیان می‌کرد، گفته است: "مرا به خیر تو امید نیست/شر مرسان".
۲۲ بهمن ۹۹ - ۱۳:۲۲

وزارت امور خارجه: کانادا بجای جنجال‌های بی‌نتیجه درباره هواپیمای اوکراینی حرفه‌ای رفتار کند

وزارت امور خارجه: کانادا بجای جنجال‌های بی‌نتیجه درباره هواپیمای اوکراینی حرفه‌ای رفتار کند
سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص ادعای اخیر شبکه خبری CBC کانادا در خصوص حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی گفته: "ادعاهای مطرح شده در این مقاله ناصحیح و بی اعتبار است و بسیاری از حرف‌های منتسب به دکتر ظریف از اساس با ادبیات ایشان سازگاری نداشته و ادعای وجود چنین نواری خلاف واقع است."

تحقیقات در مورد سوانح هوایی یک مسئله کاملا تخصصی و فنی است و با شایعه پراکنی و سیاسی کاری نمی توان نتیجه ای در راستای اهداف مسموم سیاسی به افکار عمومی تحمیل کرد.

به دولت کانادا توصیه می‌کنیم به جای جنجال‌های بی نتیجه خود حرفه‌ای رفتار کرده و اگر نظری دارد در قالب گزارش تخصصی سانحه ارائه کند.

 شبکه سی‌بی‌سی کانادا در گزارش مدعی شده " دولت و نهادهای اطلاعاتی این کشور در حال بررسی یک فایل صوتی هستند که در آن شخصی که گفته می‌شود محمد‌جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، است از احتمال «عمدی بودن» هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران، صحبت می‌کند.

 
۲۱ بهمن ۹۹ - ۱۳:۳۱

انتقاد کیهان و جوان به آذری جهرمی

انتقاد کیهان و جوان به آذری جهرمی
اظهارات منتقدانه وزیر ارتباطات درباره روسیه باعث واکنش تند و تیز دو روزنامه اصولگرا شده است.

کیهان خطاب به آذری جهرمی گفته این شخص آن زمان که دنبال مذاکره با پاول دورف، مدیر روسی تلگرام بود از این حرفها نمی‌زد.

روزنامه جوان هم در یادداشتی نگاه انتقادآمیز وزیر ارتباطات به روسیه را به سفر رئیس مجلس به مسکو ربط داده و نوشته این اظهارات برای تحت الشعاع قرار دادن این سفر است.

وزیر ارتباطات چند روز پیش در زنجان گفته بود با توجه به نگاه امام، تکیه ما نباید به کاخ سفید و کرملین باشد، ما باید به مردم‌مان اتکا کنیم.

 
۲۱ بهمن ۹۹ - ۱۱:۳۵

ژان‌ کلودکریر درگذشت

ژان‌ کلودکریر درگذشت
فیلمنامه‌نویس مطرح فرانسوی در ۸۹ سالگی درگذشت.

بسیاری از علاقمندان سینما کریر را با فیلمهای لوئیس بونوئل می‌شناسند. او علاوه‌ بر بونوئل با میشل فورمن و وایدا و گدار هم همکاری کرده‌ بود.

این فیلمنامه‌نویس فرانسوی در سال ۱۹۶۳ موفق شد برای تهیه فیلم سالگرد مبارک جایزه اسکار بگیرد. او در سال ۲۰۱۴ هم برنده جایزه اسکار افتخاری شد.

ایرانی‌ها کریر را با همسر ایرانی‌اش نهال تجدد که نویسنده است، می‌شناسند.


 
۲۰ بهمن ۹۹ - ۱۴:۲۲

اعتراض ایران به استفاده از واژه جعلی برای خلیج فارس توسط روس‌ها

اعتراض ایران به استفاده از واژه جعلی برای خلیج فارس توسط روس‌ها
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره استفاده از واژه جعلی «خلیج عربی» برای خلیج فارس در حساب رسمی وزارت خارجه روسیه (به زبان عربی) گفت که ایران نسبت به این موضوع اعتراض رسمی کرده و از طریق سفارت ایران در مسکو، یادداشت اعتراضی به وزارت خارجه روسیه ارائه شده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز یکشنبه اعلام کرد که تهران «نسبت به استفاده از واژه جعلی درباره خلیج فارس در حساب رسمی توییتری وزارت خارجه اعتراض رسمی کرده است».

سعید خطیب‌زاده افزود: «یادداشتی اعتراضی از طریق سفارت کشورمان در مسکو به وزارت خارجه روسیه ارائه شده است.»

حساب عربی وزارت خارجه روسیه در توییتر روز شنبه ضمن خبر دیدار معاون وزیر خارجه این کشور با سفیر عراق از این عبارت استفاده کرد که واکنش اعتراضی کاربران ایرانی این شبکه اجتماعی را موجب شد.
۲۰ بهمن ۹۹ - ۱۴:۱۷

طرح ‌زیست شبانه در تهران منتفی است

طرح ‌زیست شبانه در تهران منتفی است
 انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران شرایط کرونا را در استان تهران به شدت شکننده و ناپایدار ارزیابی کرد و امکان اجرای طرح ‌زیست شبانه را در شرایط فعلی در شهر تهران منتفی دانست

او افزود: اساسا مکان‌های با تجمع و حجم تراکم بالای جمعیتی از مراکز پرخطر و آلوده به لحاظ انتقال ویروس کرونا هستند و باید از هرگونه فعالیت خودرویی دستفروشی و دوره‌گردی که موجب تجمع مردم شود جلوگیری کنیم.
 
محسنی بندپی در پایان گفت: شهرداری تهران ظرف مدت یک هفته نسبت به سبک‌سازی مناطق پرتراکم شهر تهران از دستفروش‌ها و دوره‌گردها و همچنین ارائه برنامه در این خصوص اقدام کند و فرمانداران استان هم باید نسبت به نظارت میدانی بر اجرای صحیح این طرح اقدام کنند.
۲۰ بهمن ۹۹ - ۱۴:۱۴

اعطای کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت

رئیس شرکت سپرده‌گذاری مرکزی آخرین وضعیت اعطای کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت را تشریح کرد.
 
به گزارش ایسنا، حسین فهیمی در نشست خبری برگزاری مجامع الکترونیکی شرکت‌های سرمایه گذاری سهام عدالت استانی  با بیان این‌که مذاکره با بانک‌ها برای اعطای کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت انجام شده است، تصریح کرد: مشمولان تا ۶۰ درصد ارزش روز سهام خود را می‌توانند به صورت اعتباری دریافت کنند.

رییس شرکت سپرده گذاری مرکزی ادامه داد: اگر تا یک ماه توانستند مبلغ را به بانک بازگردانند این مبلغ قرض‌الحسنه خواهد بود، اما اگر از یک ماه عبور کرد و مبلغ را پرداخت نکردند این اعتبار تبدیل به تسهیلات سه ساله خواهد شد. فهیمی با اشاره به اینکه سهام عدالت در یکی از پرنوسان‌ترین سال‌های بازار سرمایه اتفاق افتاد، گفت: تا کنون طرحی در بازار سرمایه طرحی به این عظمت نداشتیم. دارایی سهام عدالت معادل ۸۰ درصد بودجه جاری سال گذشته کشور بود.