۱ آذر ۰۰ - ۱۰:۰۳

سازمان غذا و دارو ارز ۴۲۰۰ تومانی داروها را قطع کرد

خبرآنلاین نوشت: فهرست بالا آخرین اقلامی است که سازمان غذا و دارو ارز آنها را از ترجیحی به نیمایی تغییر داده است و موجب افزایش شدید نرخ دارو خواهد شد.

قطع ارز ۴۲۰۰ تومانی برخی از مواد مورد نیاز صنعت دارویی کشور در حالی انجام می شود که مجلس با اعلام مخالفت برای حذف ارز ترجیحی، عنوان کرد این کار باعث شوک قیمتی شدید در کالاهای اساسی از جمله غذا و دارو خواهد شد.


۱ آذر ۰۰ - ۰۹:۵۸

ازدواج کودکان دختر ۱۰ تا ۱۴ ساله در ایران رکورد دوسال اخیر را شکست

ازدواج کودکان دختر ۱۰ تا ۱۴ ساله در ایران رکورد دوسال اخیر را شکست
 ایسنا می‌گوید بنابر تازه‌ترین آمارهای مرکز آمار ایران، در بهار سال جاری تعداد ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله با حدود ۳۲ درصد رشد در قیاس با آمار مشابه در بهار ۹۹ به ۹۷۵۳ ازدواج رسیده؛ بالاترین آمار فصلی برای ازدواج در این سن‌وسال در دو سال اخیر.

 بنابر این گزارش، ایران پس از کشور گینه که حداقل سن ازدواج در آن ۱۲ سال است، با حداقل سن ۱۳ سال شمسی برای ازدواج، رتبه دوم را دارد.

 این گزارش می‌گوید ۴۵ هزار و ۵۲۲ دختر ۱۵ تا ۱۹ ساله نیز در بهار ۱۴۰۰ ازدواج کرده‌اند - البته این آمار تنها از ازدواج‌های ثبت رسمی‌ شده در سازمان ثبت احوال کشور است و به گفته متخصصان، اغلب ازدواج کودکان ثبت نمی‌شود.

 از سوی دیگر بنابر با آمار یاد شده، ازدواج شش پسر کم‌تر از ۱۵ سال و ۶۵۷۳ پسر ۱۵ تا ۱۹ ساله نیز در بهار ۱۴۰۰ به ثبت رسیده.

 
۱ آذر ۰۰ - ۰۹:۱۲

۳۷۵۱ مرگ از آلودگی هوا در سال گذشته

۳۷۵۱ مرگ از آلودگی هوا در سال گذشته
عباس شاهسونی، رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت ایران می‌گوید "در تهران به طور میانگین در سال ۱۳۹۹ تعداد ۳۷۵۱ مرگ منتسب به مواجهه با ذرات معلق رخ داده است".

به گفته وی "همه اهالی شهر تهران هم تحت تاثیر آلودگی هوا بوده‌اند".

 شاهسونی می‌گوید: "اگر غلظت آلاینده‌های هوا از یک حدی بیشتر شود باید تعطیلی‌هایی انجام شود و کاهش ساعات کار ادارات را داشته باشیم" و "گلایه ما از کمیته کاهش آلودگی هوا و کمیته اضطرار شهر تهران این است که طبق دستورالعمل اقدام نمی‌کنند."
 

 
۳۰ آبان ۰۰ - ۱۲:۲۲

هواپیمایی ماهان می‌گوید یک حمله سایبری به این ایرلاین خنثا شده

هواپیمایی ماهان می‌گوید یک حمله سایبری به این ایرلاین خنثا شده
 کاربران شبکه های اجتماعی ساعتی پیش از حمله سایبری به هواپیمایی ماهان گزارش داده‌بودند.

حالا روابط عمومی هواپیمایی ماهان اعلام کرده: این حمله را خنثا کرده و همه پروازهای ماهان طبق برنامه در حال انجام است و اگر در این برنامه تغییری داده شد، حتما به مسافران اعلام می‌شود.

در اطلاعیه روابط عمومی هواپیمایی ماهان به جایگاه این شرکت در صنعت حمل و نقل هوایی ایران اشاره شده و آمده است که حمله سایبری به این شرکت تازگی ندارد.

در این اطلاعیه ذکر شده است که شرکت هواپیمایی ماهان «به دفعات مختلف و در زمان‌های گوناگون» هدف حملات سایبری بوده است. هدف از این حملات مختل کردن عملکرد این شرکت اعلام شده است.

مسئولان شرکت هواپیمایی ماهان مدعی هستند که حمله سایبری به این شرکت "یک اتفاق عادی" است که در سایه عملکرد تیم امنیت سایبری این شرکت خنثی می‌شود.

اطلاعیه این شرکت به‌رغم اعلام این موضوع که «پروازهای ماهان طبق برنامه در حال انجام و پروازهای آتی نیز طبق زمان‌بندی قبلی انجام خواهد پذیرفت» احتمال وقوع تغییر در زمان پروازها را منتفی ندانسته است.

 هواپیمایی ماهان از سوی اروپا و آمریکا تحریم شده. این دولت‌ها مدعی‌اند ماهان در عملیات‌های مسلحانه به گروه‌های مسلح نزدیک به ایران در سوریه، عراق، لبنان و ... کمک می‌رساند.


 
۳۰ آبان ۰۰ - ۱۲:۱۸

روزنامه جمهوری اسلامی: بودجه حوزه‌های علمیه را حذف کنید

روزنامه جمهوری اسلامی: بودجه حوزه‌های علمیه را حذف کنید
روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله آخرین شماره خود پیشنهاد کرده که دولت سیزدهم در اولین لایحه بودجه خود با یک "اقدام شجاعانه" بودجه "حوزه‌های علمیه و موسسات وابسته به آنها و همینطور بنیادها و مؤسساتی که خارج از دستگاه‌های مرتبط با قوای سه‌گانه و متعلق به افراد خاص و موضوعات خاص هستند"، را قطع کند.

نویسنده این سرمقاله متذکر شده که این موسسات در ابتدای انقلاب ردیفی در بودجه کشور نداشتند و این مسئله به تدریج اتفاق افتاد. او همچنین مدعی شده که امام خمینی(ره) مخالف اختصاص بودجه دولتی به حوزه‌های علمیه بوده است.

در این سرمقاله به اهمیت مستقل بودن حوزه‌های علمیه و عدم وابستگی آنها به دولت اشاره شده و آمده است: «حوزه‌های علمیه در طول تاریخ، مستقل از دولت‌ها اداره شدند و بودجه آنها از وجوه شرعیه و هدایای مردم تأمین می‌شد. همین ویژگی موجب استقلال حوزه‌ها و روحانیت شیعه بوده و زمینه‌ساز قدرت معنوی و نفوذ فوق‌العاده مراجع و علمای دین در قلب توده‌های مردم شد.»

نویسنده سرمقاله جمهوری اسلامی، وابستگی حوزه‌های علمیه به بودجه دولت را دلیل فاصله افتادن بین این موسسات و مردم دانسته و نوشته است: «نباید اجازه داده شود این فاصله زیادتر شود و باید با قطع کردن بودجه دولتی حوزه‌ها زمینه‌ برای از بین رفتن فاصله ایجادشده فراهم گردد.»

در این مقاله علاوه بر حوزه‌های علمیه، به موسسات دیگری هم اشاره شده که بایستی بودجه آنها قطع شود، از جمله "بنیادهائی که برای ترویج اشخاص تأسیس شده‌اند" که می‌تواند اشاره‌ای به "بنیاد حفظ و نشر آثار امام خمینی" باشد و نیز موسسات فرهنگی که به نوشته سرمقاله‌نویس روزنامه جمهوری اسلامی "نه ‌تنها خدمتی به فرهنگ نمی‌کنند بلکه فقط مقادیری ساختمان و وسیله نقلیه و سایر امکانات را معطل نموده و مبالغی حقوق به افرادی پرداخت می‌کنند که بود و نبودشان تفاوتی ندارد".

نویسنده این مقاله با اشاره به مشکلات عدیده آموزش و پرورش پیشنهاد داده که بودجه این موسسات قطع شده و به آموزش و پرورش اختصاص داده شود.

در پایان این سرمقاله آمده است: «این اقدام شجاعانه را دولت سیزدهم باید از همین اولین بودجه‌ای که تدوین می‌کند انجام دهد. بودجه کل کشور نیازمند جراحی عمیق است. این جراحی را اگر امروز انجام ندهید، فردا قطعاً دیر است.»

بر اساس جدولی که روزنامه تجارت نیوز منتشر کرده، بودجه بسیاری از نهادهای مذهبی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل افزایشی چشمگیر داشته است. به عنوان مثال بودجه مرکز خدمات حوزه علمیه ۲۵ درصد، سازمان اوقاف و امور خیریه ۴۱ درصد، دانشگاه علوم و معارف قرانی ۴۸ درصد و سازمان حج و زیارت ۶۴ درصد افزایش بودجه داشته‌اند.
۲۹ آبان ۰۰ - ۱۴:۱۲

اعلام آمادگی وزارت دفاع برای مشارکت در ساخت مسکن

اعلام آمادگی وزارت دفاع برای مشارکت در ساخت مسکن
سرتیپ محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع گفته است که این وزارتخانه آماده مشارکت در طرح های ساخت مسکن است.
 
 آشتیانی توسعه صنعتی‌سازی ساختمان را یکی از روش‌های موثر و تسهیل کننده حل مشکل مسکن در کشور عنوان کرده و گفته است: وزارت دفاع آمادگی دارد تکنولوژی و فناوری تولید صنعتی ساختمان را در اختیار نهادها و سازمان‌های مسئول کشوری قرار دهد.

سرتیپ آشتیانی این موضوع را به سرتیپ پاسدار رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی گفته است که از کارخانه صنعتی ساختمان وزارت دفاع باردید می کرد.

وزیر دفاع طرح این وزارتخانه برای ساخت مسکن را توضیح داده و گفته "هدف اجرای این طرح تولید ساختمان‌های پیش ساخته فلزی به روش نوین است که به منظور تسریع در تحقق اهداف مزبور قرارگاهی تحت عنوان "قرارگاه ساخت" در وزارت دفاع تشکیل شده تا با ایجاد ظرفیت‌های لازم مسیر پیشرفت فرایند صنعتی‌سازی ساختمان را دنبال کند".
 
۲۹ آبان ۰۰ - ۱۴:۰۳

دستور ابراهیم رئيسی برای لغو ممنوعیت آمدوشد

دستور ابراهیم رئيسی برای لغو ممنوعیت آمدوشد
ابراهیم رئيسی رئيس‌جمهور و رئيس ستادملی کرونا دستور داده با توجه به واکسیناسیون عمومی، ممنوعیت آمدوشد شبانه در شهرها لغو شود.

این طرح یک سال است که اجرا می شود اما گفته می شود به دلیل درآمدی که از طریق جریمه خودروها نصیب دولت می کند، دولت علاقه ای به لغو آن ندارد.

نمایندگان مجلس گفته اند که دولت از طرح ممنوعیت تردد، انگیزه های مالی دارد.
۲۹ آبان ۰۰ - ۱۲:۱۸

وضعیت 'بحرانی' فرونشست زمین در اصفهان

وضعیت
ایسنا گزارش داده اگر فرونشست زمین با همین سرعت پیشروی کند و آبخوان دشت اصفهان - برخوار خالی شود، تا ۱۵ سال آینده، عاقبتی همانند شهرک نیروی هوایی ارتش در انتظار دیگر مناطق مسکونی اصفهان است

بر اساس این گزارش کارشناسان، از رسیدن زبانه‌های فرونشست به داخل شهر اصفهان و بخش‌های مرکزی و حتی بافت تاریخی این شهر خبر می‌دهند. نرخ سالیانه فرونشست در منطقه شمالی اصفهان حدود ۱۵ سانتیمتر است.

ایسنا می گوید یکی از نمونه‌های اثرات فرونشست زمین، وضعیت شهرک نیروی هوایی ارتش در منطقه "خانه اصفهان" است. در این شهرک که احداث آن به قبل از انقلاب بهمن ۵۷ برمی‌گردد، حدود شش هزار نفر از افسران و خلبانان نیروی هوایی و خانواده‌های آنها زندگی می‌کردند.

در سال‌های گذشته، ساختمان‌های این شهرک درگیر آثار فرونشست زمین شده‌اند؛ به حدی که ساکنان آن در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند و هم‌اکنون تعداد انگشت‌شماری در این شهرک زندگی می‌کنند.

به نوشته ایسنا، برداشت از سفره های آب زیرزمینی، تاثیر خود را بر روی ساختمان های اطراف گذاشته است و شاهد کج شدگی ساختمان ها در منطقه شمال اصفهان هستیم و بعضا برخی ساختمان ها از یکدیگر جدا شده اند.


 
۲۹ آبان ۰۰ - ۱۱:۱۲

ریزش سیلو در آوج قزوین یک کشته و ۱۲ مصدوم برجای گذاشت

ریزش سیلو در آوج قزوین یک کشته و ۱۲ مصدوم برجای گذاشت
فرماندار آوج از ریزش سیلوی در حال ساخت در روستای لک از توابع این شهرستان خبر داد و اعلام کرد: در پی وقوع این حادثه یک نفر کشته و ۱۲ نفر نیز مصدوم شدند.
 
نصرت‌الله علیرضایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: سیلوی ۲۰ هزارتنی گندم که در حال احداث بوده ۲ بخش داشته که بخش نخست آن تکمیل شده و بخش دوم نیز با ۲ شیفت فعالیت ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که ساعت یک بامداد شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰ دچار ریزش شد.

وی افزود: هنگام این حادثه سه نفر روی داربست فعالیت داشتند و ۱۰ نفر نیز داخل سیلو بودند که دستگاه بتن‌ریزی دچار نقص و شکستگی شده و بر سر افراد داخل سیلو آوار می‌شود.

فرماندار آوج مطرح کرد: طی عملیات چهارساعته توسط عوامل هلال‌احمر و اورژانس محبوسین نجات پیدا کردند و متأسفانه یک نفر در محل حادثه فوت کرد و ۱۲ نفر نیز مصدوم شدند.

 
۲۹ آبان ۰۰ - ۱۱:۰۵

استاندار خوزستان: وضعیت سدها نگران کننده است

استاندار خوزستان: وضعیت سدها نگران کننده است
صادق خلیلیان، استاندار خوزستان نسبت به کاهش منابع آبی استان خوزستان هشدار داده و گفته است این استان در شرایط مناسب آبی قرار ندارد.

 خلیلیان در مصاحبه با تلویزیون گفته است بخشی از شهرهای استان خوزستان از آب شیرین‌کن برای آب آشامیدنی استفاده می‌کنند و در بخش‌های شمالی استان با وجود سدها، آب آشامیدنی از طریق تانکر تامین می‌شود.

استاندار خوزستان، وضعیت سدهای این استان را نگران کننده خوانده و گفته است "بخش عمده کشاورزان استان خوزستان از تابستان تا کنون موفق به کشت خود نشده‌اند."

 
۲۷ آبان ۰۰ - ۱۳:۰۴

طالبان یک عکاس ایرانی را در کابل بازداشت کرد

طالبان یک عکاس ایرانی را در کابل بازداشت کرد
مدیر آژانس عکس " میدل ایست ایمِجِز" (تصاویر خاورمیانه) روز چهارشنبه تایید کرده است که ابراهیم علی پور عکاس ایرانی چهار روز پیش در کابل توسط اعضای دولت طالبان دستگیر شده است.

حسین فاطمی مدیر این وبسایت گفته که آقای علی‌پور روز یکشنبه بعد از بازگشت از سفری به بامیان در منزل دوستی در کابل بازداشت شد.

دلیل بازداشت او روشن نیست.

ابراهیم علی پور عکاس آزاد کرد ایرانی است که برنده چندین جایزه بین المللی و ملی شده است.

 
۲۷ آبان ۰۰ - ۱۱:۰۴

معاونت دریایی سازمان بنادر ایران، پرونده سانچی را مختومه اعلام کرد

معاونت دریایی سازمان بنادر ایران، پرونده سانچی را مختومه اعلام کرد
حسین عباس‌نژاد، سرپرست معاونت امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت که از نظر آن سازمان همه سرنشینان  کشتی سانچی درگذشته‌اند و پرونده سانحه این نفتکش، مختومه است و دیه سرنشینان سانچی پرداخت شده، تنها خانواده‌هایی که هنوز مدعی زنده بودن دریانوردان هستند، دیه نگرفتند

نفتکش ایرانی سانچی در ۱۶ دی‌ماه ۱۳۹۶ با یک کشتی فله‌بر چینی به‌نام کریستال برخورد کرد و پس از یک انفجار بزرگ، در آب‌های دریای چین آتش گرفت. سانچی که حامل بیش از یک‌صد هزار تن میعانات گازی بود، پس از هشت روز سوختن، به زیر آب فرو رفت و غرق شد.

این کشتی ۳۲ نفر خدمه داشت که ۳۰ نفر آن‌‌ها ایرانی و دونفر بنگلادشی بودند و تاکنون تنها پیکر سه‌تن از آن‌ها پیدا شد.

اسفند ۹۹ دادگاه گواهی فوت ۹ نفر از خدمه سانچی را باطل کرد، اما سازمان بنادر مدعی است که همه سرنشینان درگذشته‌اند.