۲ اسفند ۹۹ - ۱۲:۱۴

نمایندگان مجلس درصدد افرایش کرسی‌های مجلس به ۳۳۰ نفر هستند

نمایندگان مجلس درصدد افرایش کرسی‌های مجلس به ۳۳۰ نفر هستند
 طرح اصلاح قانون تعیین محدوده حوزه های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی در هیات رئیسه مجلس اعلام وصول شده است.
 
در صورت تصویب نهایی این طرح تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ۲۹۰ نفر کنونی به ۳۳۰ نفر افزایش پیدا خواهد کرد.

به گزارش ایران، پیش نویس این طرح درصدد است تعداد حوزه های انتخابیه را هم از ۲۰۸ حوزه فعلی به ۲۲۱ حوزه برساند.

این طرح در حال حاضر در کارگروهی در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در حال بررسی است.
۲ اسفند ۹۹ - ۱۰:۱۹

افشاگری نادران علیه بذرپاش: ' با مدرک جعلی رئیس دیوان محاسبات شد '

افشاگری نادران علیه بذرپاش:
الیاس نادران نماینده تهران گفته است کسی که برای مهرداد بذرپاش رئیس دیوان محاسبات سند گواهی کرد در یک موسسه پژوهشی آورده بود به جعلی بودن آن سند اعتراف کرده.

الیاس نادران در گفتگو با ایسنا به شدت از مهرداد بذرپاش رییس دیوان محاسبات مجلس انتقاد کرده و گفته کمیسیون اصل ۹۰، به اعتراض‌مان جواب نداده، به قوه قضاییه شکایت کردم و اگر نتیجه نگیرم مستندات را برای رهبری می‌فرستم. نادران تلویحا گفته که ول‌کن بذرپاش نیست.

نادران گفته: بذرپاش «با توجه به سن‌و‌سال و دوره‌هایی که مدعی بود کار کرده، نتوانست ۲۰سال سابقه کار را [به‌عنوان‌ یکی‌از شرط‌های تصدی این پست]، مجلس ارائه کند؛ برای همین سند گواهی کارش در یک موسسه پژوهشی را آورد که به نظرم پذیرفتنی نبود.

بعدا کسی که آن سند را امضا کرده بود در کمیسیون اصل ۹۰ اقرار کرد برگه جعلی است و البته گفت با حسن‌نیت این کار را کردیم. اما من خیلی این جور حسن‌نیت‌ها را نمی‌فهمم.

جدای‌ از جعلی بودن سند، اصلا آن موسسه در آن زمان وجود نداشته و بعدا از شورای گسترش وزارت علوم مجوز گرفته. اصلا  موسسه‌ای نبوده که بذرپاش در آن مسوولیتی داشته باشد.

[در پاسخ‌به اعتراض‌های ما]، کمیسیون اصل ۹۰ گفت ما تصمیم گرفته‌ایم جواب کتبی بدهیم...یک ماه و نیم گذشت و گفتند جواب را شفاهی می‌دهیم اما شفاهی هم جواب ندادند

از قوه قضاییه پیگیر شدم و منتظرم آن‌ها فرصتی بدهند. مدارک را برای آن‌ها هم فرستادم. نمی‌دانم آنجا چه اتفاقی بیفتد

من حتی اگر از قوه قضاییه اقدام موثری نبینم، مدارک و مستندات را برای رهبری می‌فرستم که تعیین تکلیف کنند. این امر با حیثیت نظام مرتبط است. بحث فرد مطرح نیست.»

 
۳۰ بهمن ۹۹ - ۱۲:۵۷

فیس‌بوک انتشار اخبار از منابع دولتی استرالیا را مسدود می‌کند

فیس‌بوک انتشار اخبار از منابع دولتی استرالیا را مسدود می‌کند
کمپانی فیس‌بوک اعلام کرده که از این پس اخبار سایت‌های دولتی استرالیا نمی‌توانند بر روی این پلتفرم منتشر شوند. این تصمیم بعد از آن گرفته شد که دولت استرالیا لایحه قانون جدید رسانه‌ها را تهیه کرد. بر اساس آن فیس‌بوک و گوگل باید بابت انتشار مطالب رسانه‌‌ها عوارض بپردازد. این طرح قرار است این هفته در پارلمان استرالیا بررسی شود.
 
جاش فرایدنبرگ، وزیر خزانه‌داری استرالیا از این اقدام فیس‌بوک انتقاد کرد. او این گام را "اشتباه" دانست و گفت، فیس‌بوک به شدت از این کار متضرر خواهد شد.

به گفته فرایدن‌برگ تمام دنیا به طور دقیق رفتار فیس‌بوک را زیر نظر دارد. سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز جلوگیری از دسترسی به اطلاعاتی را که اهمیت حیاتی دارند "بی‌رحمی" دانسته است.

ممنوعیت انتشار اخبار سایت‌های دولتی بر روی فیس بوک به این معناست که کاربران این شبکه اجتماعی در استرالیا نمی‌توانند هشدارهای ادارات این کشور درباره جاری شدن سیل یا بالا آمدن آب رودها و اخبار مرتبط با آتش ‌سوزی جنگل‌ها را که در استرالیا به وفور اتفاق می‌افتد، و نیز هشدارهایی درباره پاندمی کرونا را از طریق فیس‌بوک دریافت کنند.

در ایالات غربی استرالیا فیس‌بوک هم اکنون دسترسی به صفحات ادارات آتش‌نشانی را مسدود کرده است. این در حالی است که در این منطقه در حال حاضر خطر آتش‌سوزی جنگل‌ها وجود دارد.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر این کار فیس‌بوک را "خطرناک و نگران‌کننده" خوانده است.
۳۰ بهمن ۹۹ - ۱۲:۲۶

حادثه در معدن یورت؛ ۶ کارگر دچار گازگرفتگی شدند

حادثه در معدن یورت؛ ۶ کارگر دچار گازگرفتگی شدند
استاندار گلستان از گاز گرفتگی ۶ کارگر در معدن زمستان یورت خبر داد.

به گزارش مهر، هادی حق‌شناس افزود: به گفته کارگران این معدن ریزش یا انفجار صورت نگرفته اما نشست گاز داشتیم.
 
وی ادامه داد: در گفت‌وگویی که هنگام عیادت از کارگران بستری در بیمارستان داشتیم، اظهار کردند از محل دپوی زغال در داخل تونل گاز دی‌اکسید کربن نشت کرده و باعث گازگرفتنی ۶ نفر از کارگران شده است.

حق شناس با بیان اینکه حادثه حدود ساعت چهار تا پنج عصرامروز ۲۹ بهمن رخ داده است، توضیح داد: حال عمومی کارگران خوب است و از ۶ نفر دو نفر از بیمارستان مرخص شده اند.

وی بیان کرد: در این حادثه چهار کارگر خودشان از معدن خارج شده و دو نفر دیگر هم با کمک سایر کارگران خارج شده‌اند اما اکنون فقط چهار نفر که سه نفر در بیمارستان آزادشهر و یک نفر در بیمارستان گنبدکاووس بستری هستند.

استاندار گلستان از اعزام نیرو به معدن برای بررسی ابعاد این حادثه و همچنین استانداردهای رعایت شده در معدن خبرداد.

گفتنی است اردیبهشت سال ۹۶ ریزش در این معدن باعث مرگ ۴۳ کارگر شد.
۳۰ بهمن ۹۹ - ۱۲:۲۲

واعظی از برخورد با شعاردهندگان علیه روحانی خبر داد

واعظی از برخورد با شعاردهندگان علیه روحانی خبر داد
رییس دفتر رییس جمهوری از شناسایی عوامل توهین به رییس جمهوری خبر داد و از دستگاه قضایی، وزارت اطلاعات و استاندار اصفهان بابت برخورد با عاملان این حادثه قدردانی کرد.

واعظی گفته: "عوامل این حادثه شناسایی شدند و خوشبختانه قوه قضاییه، وزارت اطلاعات، استاندار و مسئولان استانی بسیار خوب با موضوع برخورد کردند."

او درباره هویت شعاردهندگان و ماهیت برخورد با آنها توضیحی نداده اما گفته آنها با چنین کارهایی "عملاً بقیه نهادها، ارگانها و مجموعه‌ای که باید کشور را اداره کند را تضعیف می کنند".
۲۸ بهمن ۹۹ - ۱۵:۳۹

' والدین شهدا و جانبازان ' در اولویت تزریق واکسن کرونا

عبدالرضا عباسپور، معاون بهداشت و درمان "بنیاد شهید"، در سفری به استان سمنان اعلام کرد، طبق برنامه پیش‌بینی شده برای واکسیناسیون عمومی کرونا ، "در گام نخست جانبازان شیمیایی، جانبازان بالای ۵۰ درصد و والدین شهدا واکسن دریافت خواهند کرد".

به گزارش ایسنا، عبدالرضا عباسپور در سفر به سمنان و در جلسه شورای معاونان و روسای شهرستان‌های تابعه این استان، این خبر را اعلام کرده است. 
۲۸ بهمن ۹۹ - ۱۵:۲۴

واکنش ستاد کل نیروهای مسلح به سخنان وزیر اطلاعات؛ انتظار دقت بیشتر داشتیم

واکنش ستاد کل نیروهای مسلح به سخنان وزیر اطلاعات؛ انتظار دقت بیشتر داشتیم
 به دنبال اظهارات و ادعای اخیر حجت‌الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات در خصوص یکی از کارکنان نیروهای مسلح در دست داشتن در ترور محسن فخری‌زاده مرکز ارتباطات و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد:
 
اولا فرد مورد ادعای وزیر اطلاعات در سال ۹۳ در حال آموزش بوده است و در همان سال به دلیل مشکلات اخلاقی و اعتیاد اخراج گردیده است.

ثانیا عضویت فرد مورد ادعا قطعی نبوده و روال نیروهای مسلح اینگونه است که ارزیابی‌های حین آموزش یکی از عوامل اصلی قطعیت در عضویت بوده که نامبرده به دلیل وجود مشکل اخلاقی و اعتیاد به عضویت رسمی در نیامده و در حین آموزش اخراج گردیده است.

ثالثا وزیر اطلاعات حتماً می‌دانند که وفق قوانین و مقررات افراد اخراجی از نیروهای مسلح از جمله فرد مورد ادعای ایشان پس از اخراج در سال ۹۳ با نیروهای مسلح به طور کامل قطع ارتباط نموده و فاقد هویت نظامی باشد و به همین دلیل جرم امنیتی وی همانند سایر آحاد جامعه در حیطه مأموریت و مسئولیت وزارت اطلاعات قرار می‌گیرد.

لذا انتظار می‌رفت وزیر محترم اطلاعات در اظهارات رسانه‌ای خود آن هم در پخش زنده دقت بیشتری می‌نمود که بهانه‌ای به دست دشمنان جنایتکار نظام همچون آمریکا و رژیم جعلی صهیونیستی نمی‌داد و از جایگاه خطیر وزارت اطلاعات و سربازان گمنام امام زمان و نیروهای مسلح مراقبت می‌کرد.
۲۸ بهمن ۹۹ - ۱۲:۱۸

واکنش زیباکلام به اظهارات ابراهیم‌رئیسی

دیدار نهادهای حقوق بشری از زندانهای ایران پیش کش، می‌گذاشتید مادر بهنام محجوبی فرزند درحال مرگش را برای آخرین بار می‌دید.


ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه روز دوشنبه ۲۷ بهمن در جلسه شورای عالی این قوه گفته بود مجامع حقوق بشری می‌توانند از زندان‌های ایران بازدید کنند، مشروط بر آن‌که ایران هم از حق بازدید مشابه در هر جای دنیا برخوردار باشد.

او گفته بود در جریان شیوع ویروس کرونا، هیچ حکومتی در دنیا به اندازه جمهوری اسلامی ایران، رفاه حال زندانیانش را در نظر نگرفته است.

روز گذشته ویدئوهای منتشر شده از مادر آقای محجوبی در مقابل بیمارستان که «به دلیل ممانعت مسئولان» از دیدار فرزندش با گریه خواستار رسیدگی به وضعیت او می‌شود، مورد توجه فعالان ، رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته.

 
۲۸ بهمن ۹۹ - ۱۱:۴۹

پرونده عیسی شریفی کماکان در دیوان عالی است

پرونده عیسی شریفی کماکان در دیوان عالی است
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی براینکه بیش از یک ماه پیش (در نشست خبری روز ۱۶ دی ماه)، از ارجاع پرونده عیسی شریفی به دیوان عالی کشور جهت درخواست فرجام خواهی این متهم خبر دادید. آیا دیوان عالی کشور در این باره نظر داده است؟ گفت: این پرونده کماکان در دیوان عالی است و هنوز رای صادر نشده است؛ اگر دیوان عالی رای صادر کند نتایج آن اعلام خواهد شد.

روزهای نخست بهمن‌ماه، خبرهایی غیررسمی منتشر شد که نشان می‌داد عیسی شریفی، قائم‌مقام قالیباف که حالا بر کرسی ریاست مجلس تکیه زده، به اتهام فساد مالی به ۲۰ سال زندان و بازگشت حدود ۴۸۰ میلیارد تومان اموال به یغما رفته محکوم شده است.

 
۲۷ بهمن ۹۹ - ۱۳:۵۷

آمار روزانه کرونا؛ ۸۳ فوتی و ۷۷۶۰ مبتلای جدید

بر اساس اعلام وزارت بهداشت از دیروز تا امروز ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۷ هزار و ۷۶۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۷۸۴ نفر از آنها بستری شدند.

بر این اساس مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۵۲۶ هزار و ۲۳ نفر رسید.
 
 در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۵۹ هزار و ۲۸ نفر رسید.

 ۳۷۰۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند.

 بر اساس آخرین تحلیل ها، در حال حاضر ۹ شهرستان در وضعیت قرمز، ۳۹ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۷۲ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

در حال حاضر شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، دزفول، دشت آزادگان، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.
۲۷ بهمن ۹۹ - ۱۱:۰۱

گلنوش خالقی، موسیقیدان درگذشت

گلنوش خالقی، موسیقیدان درگذشت
 صفحه سال‌نوای موسیقی ایران از درگذشت گلنوش خالقی موسیقیدان، آهنگساز، رهبر ارکستر و رهبر گروه کُر کشورمان خبر داد.
 
گلنوش خالقی فرزند استاد مسلم موسیقی روح الله خالقی، ۱۷ دی سال ۱۳۱۹ در تهران متولد شد. او در سال ۱۳۳۰ به هنرستان موسیقی ملی راه یافت و فراگیری ساز پیانو را آغاز کرد.

«ای ایران» نام یکی از مشهورترین سرودهای میهنی و ملی‌گرایانه ایران، ساخته روح‌الله خالقی است. سرود «ای ایران» به ثبت ملی رسیده‌است.
 
در سال ۱۳۶۸ نیز زمانی که دختر خالقی، گلنوش، برای رهبری آثار پدرش به تهران سفر کرده بود، به دلیل زن بودن به او اجازه رهبری ارکستر در یک کنسرت عمومی داده نشد.

از استادان وی در هنرستان می‌توان به حسین صبا، جواد معروفی و مصطفی کمال پورتراب اشاره کرد.

وی در سال ۱۳۳۸ پس از دریافت دیپلم هنرستان موسیقی ملی، با رتبه نخست به هنرستان عالی موسیقی وارد شد و تحت تعلیم امانوئل ملیک اصلانیان قرار گرفت. او پس از یک سال دیپلم هنرستان عالی موسیقی را نیز با رتبه اول دریافت کرد و پس از آن به عنوان دستیار استاد به آموزش پیانو و سرایش در هنرستان عالی موسیقی مشغول شد.

او در سال ۱۳۵۳ به دعوت رادیو و تلویزیون ملی به ایران بازگشت و گروه «هم آوازان» را برای اجرای آثار کلاسیک ویژه گروه کر و ارکستر، بنا نهاد. خالقی در سال ۱۳۵۸ مجددا به آمریکا مهاجرت و فعالیت‌های هنری خود را در «کانون دوستداران فرهنگ ایران» آغاز کرد.

تأسیس و رهبری گروه «هم آوازان» رادیو و تلویزیون ملی ایران، تأسیس و رهبری «ارکستر روح‌الله خالقی» در واشینگتن، اجرای کنسرت و تنظیم آثار هنرمندان قدیمی موسیقی ایران همچون: «درویش خان»، «مرتضی نی داوود»، «علینقی وزیری»، «روح‌الله خالقی»، «مرتضی محجوبی» و … به همراه «ارکستر روح‌الله خالقی» در شهرهای آمریکا، نویسندگی و انتشار کتاب «ای ایران» ۱۳۸۵، از جمله فعالیت‌های هنری گلنوش خالقی بوده است.
۲۶ بهمن ۹۹ - ۱۸:۱۳

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی: نگران اینترنت ماهواره ای هستیم

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی: نگران اینترنت ماهواره ای هستیم
ابولحسن فیروزآبادی، دبیر شورای‌عالی فضای مجازی از برنامه‌ریزی برای تدوین مقررات استفاده از اینترنت ماهواره‌ای خبر داد و گفت: برای آنکه با ورود این فناوری، حکمرانی فضای مجازی خدشه دار نشود، باید تدابیری صورت داد.

او گفته: "ما مواجه هستیم با این موضوع که منظومه‌های ماهواره‌ای در حال آمدن هستند و با آمدن آنها، ممکن است که به یکباره کل شبکه ملی اطلاعات زیر سوال برود."

وی از برنامه ریزی برای مقررات گذاری استفاده از اینترنت ماهواره‌ای، توسط کاربران در کشور خبر داد و گفت: از سوی دیگر برای شرکت‌هایی که نسبت به ارائه خدمات منظومه‌های ماهواره‌ای اقدام می‌کنند باید مقررات تدوین شود. در همین حال باید یک سری مجوز صادر شود تا کسانی که می‌خواهند در کشور از طریق این شبکه‌های دسترسی فعالیت کنند حتماً اخذ مجوز کنند.