کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

گزارش اختصاصی اسکان نیوز از پشت پرده فعالیت سلبریتی ها در کرمانشاه؛

نرگس کلباسی خانه‌ها را با وام‌های خود مردم می‌سازد نه کمک های مردمی

حساب علی دایی بلوکه شد و زیباکلام پول را به بنیاد مسکن تحویل داد

اسکان نیوز , 15 اسفند 1396 ساعت 12:46 | کد مطلب:9148


به گزارش اختصاصی "اسکان نیوز"، بیماری های عفونی در زنان و کودکان بسیار افزایش یافته.آنها ناچار می شوند دو ساعت در صف سرویس بهداشتی منتظر بمانند.
همین عامل افزایش عفونت در میان زنان شده است.در حالیکه پزشک زنان هم به حد کافی در منطقه حضور ندارد. در بین کودکان،بیماری های پوستی متفاوت و همین طور بیماری پروانه ای شایع شده که باید از سرویس بهداشتی مجزا استفاده کنند تا واگیر منتقل نشود، اما سرویس های بهداشتی بسیار محدود است.همچنین آنها از حمام های عمومی هم نمی توانند استفاده کنند.

بر این اساس سالک هم بین کودکان شیوع یافته. از سویی دیگر به دلیل نبود بهداشت، پشه های زیادی در آنجا هست که چندی دیگر که فصل گرما از راه برسد با فاضلابی که همین حالا در سطح شهر رهاست، وضعیت بهداشتی اسف باری ایجاد خواهد شد و سلامتی همه را در معرض تهدید قرار می دهد.

هوای سرپل ذهاب نگرانی زیادی ایجاد کرده است. از خرداد تا مرداد هوا بسیار گرم و به 50 درجه خواهد رسید و شرایط زندگی در چادر، حتی در کانکس ها هم بسیار دشوار خواهد شد. در حاشیه های شهر هم محله هایی همچون پاونار،کوییک شکور، احمد آباد و زعفران وضعیت بسیار بدی دارند که همچنان با وجود رسیدن کانکس به آنها از سرویس های بهداشتی محروم هستند. یکی از اهالی می گوید: بیشتر خیران و همچنین تمرکز سلبریتی ها و سپاه به سمت روستاها رفت، در حالی که وضعیت خود شهر سر پل ذهاب نامناسب است. در واقع خود شهر کمترین توجه را دریافت می کند. در حالی که آسیب های شهر، تعداد آسیب دیدگان و معضلاتش بیشتر است. در روستا اگر خانه های یک طبقه تخریب شد، در شهر یک مجتمع از بین رفت. همچنین لازم به ذکر است زمین در شهر سرپل ذهاب گران و کم است و به راحتی نمی توانند خانه های یک طبقه بسازند. از سویی دیگر با مرور این مدت بعد از زلزله و انتقادات وارد شده به دولت می توان دریافت که چالش هایی زیادی از سوی دولت وجود داشت و رسیدگی از سوی آنها بسیار محدود بود.

دولت از مستاجران هیچ حمایتی نمی کند

در خصوص وضعیت پرداخت وام به آسیب دیدگان ناشی از زلزله نیز وام و کمک به افرادی که زمین و خانه داشتند، تعلق می گرفت و مستاجران در این میان از همه معضلاتشان بیشتر بود. نخست اینکه برخی از این خانواده ها که مقاومت می کنند و از چادر به کانکس منتقل نمی شوند، به دلیل همان سیاست نامناسب و اشتباه دولت است که به این افراد گفت اگر کانکس بگیرید، وام بلاعوض 5 میلیون تومانی به شما تعلق نخواهد گرفت.

آنها هم وقتی خانه و زندگی و همه اثاثیه خود را از دست داده اند، به پول بیش از هر چیزی نیاز داشتند.همین حالا وام ساخت و ساز 40 میلیون تومانی با سود 4 درصد فقط به مالکین تعلق می گیرد. کسانی که مالک هستند با وام 5 میلیون تومانی بلاعوض حداقل می توانند وسیله بخرند، اما اجاره خانه در شهر سر پل ذهاب حداقل 10 میلیون تومان است. مستاجران با 5 میلیون تومان کجا را می توانند اجاره کنند؟ در واقع به آنها می گویند از شهر بروید و مهاجرت کنید در شهرهای دیگر خانه بگیرید. در سر پل ذهاب خانه ای برای اجاره کردن نمانده. آنها حتی وسیله هم ندارند و می توان گفت مستاجران بزرگترین صدمه دیدگان و مشکل داران مناطق زلزله زده هستند. کسانی که بعضا قطع عضو و صدمه دیده جدی از زلزله هستند. بی پول و بدون شغل و بدون وسیله ای برای زندگی. در واقع همه چیزشان را از دست داده اند.همین مهاجرت و رفتن هم خود باعث رشد حاشیه نشینی می شود. همین حالا 14 سال پس از زلزله بم هنوز مستاجران در بم وضعیت مبهمی دارند.

زن نیازمندی که با شش فرزند کوچکش هنوز در چادر زندگی می کند!

بزرگترین ضعف سیستم مدیریتی منطقه همین بوده که چهار ماه از زلزله گذشته و چند عدد سرویس بهداشتی بیشتر در آنجا نساخته اند که مردم تا این حد دچار بیماری نشوند.مدیریت بحران از سوی دولت بسیار فشل و ناکارآمد ظاهر شد.در واقع، دولت بانک اطلاعاتی از میزان آسیب دیدگان نداشت تا بفهمد چند نفر به طور جدی و چطور صدمه دیده اند تا به آنها کمک کند.همین ضعف مدیریت باعث شده خیران هم بر اساس مشاهدات لحظه ای کمک کنند و همین امر باعث سواستفاده سودجویان می شود.

کسانی که از سایر شهرها می آیند و چند تا چند تا کانکس می گیرند،اما زن نیازمندی با شش فرزند کوچک هنوز نتوانسته کانکس بگیرد و در چادر زندگی می کند! کودکان را که می بینی جثه ها به حدی ضعیف است که به سن و سالشان نمی خورد. کودکان سوء تغذیه دارند و قبلا هم فقر داشتند. وضعیت به مراتب بدتری برایشان ایجاد شده است.با این اوصاف برخی سودجویان چندین کانکس دریافت کردند که همه به دلیل عدم نظارت درست مدیریتی در منطقه است.

سلبریتی ها در این چهار ماه در مناطق زلزله زده چه کردند؟

یکی از مسائلی که در یک ماه اخیر به شدت مورد انتقاد قرار گرفت، تحرکات سلبریتی ها در خصوص میزان کمک های جمع آوری شده توسط مردم و نوع هزینه کرد آنها بود. در این مدت زیباکلام به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. تمام روزهایی که سارینا و 4 کودک دیگر از تب و بیماری جان دادند تا کودکانی که به دلیل سرمای بیش از حد هوا بیمار شدند و جانشان در معرض تهدید قرار گرفت، اعتراض ها به این بود که چرا پولها درحساب سلبریتی ها ذخیره شده و هیچ اقدامی انجام نمی دهند؟! یکی از مددکارانی که خود و موسسه اش در زلزله کرمانشانه امداد و پول رسانی نیز به مردم داشتند، می گوید:مردم به سلبریتی ها کمک می رساندند که پولها پس از چهار ماه در حسابها بماند و یا بلوکه شود؟مردم قطعا این را نمی خواستند. الان نتیجه کمکهای مردمی شده فریز شدن پولهایشان در حساب های سلبریتی ها.

نرگس کلباسی در مناطق زلزله زده چگونه هزینه می کند؟

اما یکی از کسانی که چندان انتقادی به عملکردش در خصوص وضعیت هزینه کرد در مناطق زلزله زده نشده،" نرگس کلباسی" فعال مدنی، اجتماعی است. اما به واقع مردم چقدر در خصوص نوع فعالیت های او در آن مناطق اطلاع دارند؟ کلباسی از ابتدا 4 روستا به نام های دارالرشید، دماغ سفید، تپه کبود و امام عباس را انتخاب کرد و فعالیتهای خود را در آنجا پیگیری کرد.

او قرار است 6 خانه در دارالرشید، 7 خانه از 37 خانوار در دماغ سفید،30 خانه در تپه کبود و 30 خانه از60 خانوار در امام عباس بسازد که در مجموع کمتر از 80 خانه می شود. وی همان روزهای ابتدایی 100 کانکس با پولهای مردمی خریداری کرد و پس از آن اعلام کرد دیگر نیازی به کانکس نیست.

پس از مرگ سارینا و فشار رسانه ها، بار دیگر تعدادی کانکس خریداری کرد تا مورد انتقاد نباشد. پس از آن هدایت کانکس هایی که خیران خریداری کرده و به مناطق زلزله زده رسانده بودند را بر عهده گرفت. بدین صورت که آنها را به نیازمندان می رساند و دیگر از پولهای اهدایی مردم در حسابش کانکسی خریداری نمی کرد.اما عجیب ترین اقدامی که کلباسی در حال انجام است و پروپاگاندای رسانه ای از او نوع دیگری خبر رسانی می کند، آنجاست که با وام های اهدایی دولت به مردم، در حال ساخت خانه برای زلزله زدگان در این روستاهاست، نه با کمک های جمع آوری شده مردمی در حسابش!

کلباسی خانه ها را با وامهای خود مردم می سازد

یکی از اهالی روستای دماغ سفید در گفتگو با "اسکان نیوز" عنوان می کند: خانم کلباسی ابتدا که به روستای ما آمد به ما گفت یک ریال از شما پول نمی گیریم و برایتان خانه می سازیم، اما کمی بعد پول های وام های ما را گرفت و با اهالی روستا قرارداد بست که با وام های خودشان و نه پول های موجود در حسابش از کمک های مردمی، خانه های 60 متری بسازد. چند روز بعد گفتند با همان وام برایتان خانه های 90 متری می سازیم.

نکته جالب توجه اینجاست که خانه در آن مناطق متری 500 هزار تومان است و 90 متر دقیقا همان 45 میلیون تومان وام قرض الحسنه و بلاعوضی می شود که دولت به مردم داده است. خب این اقدام را که بنیاد مسکن هم وظیفه دارد و به هر حال خانه هایشان را خواهد ساخت.

کلباسی با موسسه قرض الحسنه رسالت قرارداد بسته و پولهای کمک های مردمی به آنجا واریز می شود. این موسسه وابسته به سپاه است که حرف و حدیث های زیادی در خصوص تخلفاتش از جمله دادن وام های کلان به مدیران این موسسه اعتباری از پول های مردمی مطرح است. مثلا در روستایی که 37 خانوار دارد فقط 7 خانوار قبول کردند که کلباسی برایشان خانه بسازد.

این خانه ها با بلوک های سیمانی قرار است ساخته شوند. به بقیه هم پیشنهاد دادند، اما آنها اعلام کردند که با بنیاد مسکن برای ساخت خانه هایشان قرارداد بسته اند. این مرد روستایی تاکید می کند:خانم کلباسی که به عنوان خیر آمد به اینجا و حالا هفته ای یک الی دو روز به مناطق زلزله زده سر می زند و نه اینکه دائم مقیم اینجا باشد،حالا تبدیل به پیمانکار ساختمان سازی شده است! وی تعریف می کند: یک بار یک نفر از اهالی روستا به افراد کلباسی گفت: برای من برق بکشید که دار و دسته این خانم به حدی بد برخورد کردند و عنوان کردند: " تو...کی هستی که من بیام برات برق بکشم"، که کار به درگیری و ضرب و شتم رسید و ناگهان دیدیدم چند اراذل با قمه ریختند به اینجا و به مرد روستایی حمله کردند و او هم شکایت کرد از آنها و هم اکنون دادگاهی شده اند.

کلباسی فاکتوری از هزینه کردها منتشر نمی کند

او در پاسخ به ما که آیا وعده اشتغال زایی کلباسی در مناطق زلزله زده محقق شده یا خیر نیز، می گوید:همان روزهای نخست چند چرخ خیاطی به اینجا آوردند که شاید در مجموع 10 میلیون تومان هم پول آنها نشود. کلاس خیاطی و نقاشی برگزار کرد. اما پس از آن اقدامی برای اشتغال زایی انجام نداد. او سه میلیارد پول در حسابش دارد. کانکس های اهدایی مردم را بین روستاییان پخش کرد و خانه ها را هم که با وام های خودمان می سازد. با بقیه این پول چه می کند؟ این نوع هزینه کرد تا این میزان شوآف دارد؟ همین حالا همچنان مردم در طول هفته مبالغ زیادی پول به حساب کلباسی واریز می کنند.

لازم به ذکر است چه سلبریتی ها اقدامی برای ساخت خانه های مردم انجام دهند، چه انجام ندهند، بنیاد مسکن به هر حال برای مردم خانه می سازد. یکی از مسئولان موسسه ای خیریه که کمکهایی به مردم زلزله زده داشتند،در گفتگو با ما تاکید می کند: سلبریتی باید اقداماتی را انجام دهد که دولت آن کار را نمی کند. ساخت سرویس بهداشتی بیشتر و هزینه درمان و بیماری های زنان و کودکان و ضروریات این چنینی بسیار مهم است که دولت از آن غفلت کرده. بنابراین سلبریتی که کلی پول در حسابش است می تواند این کارها را هم انجام دهد. وی معتقد است:کلباسی باید به مردم بگوید پول دقیقا در چه حسابی است؟ او فیش برداشت از حساب را منتشر می کند.نه فاکتوری،نه دلیل هزینه کردی،هیچ کدام را منتشر نمی کند که مردم بدانند وقتی از حساب پول کم می شود، برای چه امری هزینه می شود؟ مردم هم این گونه تصور می کنند از پولهای کمکیشان در حال ساخت خانه است.

حساب دایی بلوکه شد، زیباکلام پول را به بنیاد مسکن داد

همین حالا از باقی سلبریتی ها نیکی کریمی ونوید محمدزاده که اطلاع رسانی ای در خصوص کمک های مردمی موجود در حسابشان نمی کنند. علی دایی حسابش بلوکه شده و صادق زیبکلام هم پولها را به بنیاد مسکن داد. خب چرا بعد از این همه کش و قوس پولها را به جایی داده که خودش وظیفه خانه سازی برای مردم را بر عهده داشته و ضروریات دیگر مردم را با آن پولها برطرف نکرد؟ مستاجران بزرگترین معضلات مناطق زلزله زده هستند. چرا زیباکلام برای خانه های آنها و یا کمک به خانه دار شدن آنها کمک نکرد و وام نداد؟ دولت هیچ حمایتی از مستاجران نمی کند. برخی دیگر از اهالی روستا می گویند:سلبریتی ها می آیند در اینجا یک بررسی می کنند،چند تا عکس از خودشان می گیرند،می روند. پولها هم در حسابشان خوابیده است.کار خاصی انجام نمی دهند. این روند باعث می شود اعتماد مردم بیش از این خدشه دار شود. شاید بهتر باشد کلباسی و باقی سلبریتی ها گزارش مناسب تری از روند فعالیت هایش ارائه دهند.

پی نوشت: مستندات گزارش نزد اسکان نیوز موجود است.
 


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/report/9148/نرگس-کلباسی-خانه-ها-وام-های-خود-مردم-می-سازد-نه-کمک-های-مردمی

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com