تکذیب خبر واگذاری موزه هنرهای معاصر و حراجی‌ها از زبان سیدمحمد بهشتی

شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۶ | کد مطلب: ۹۱۰۲
تکذیب خبر واگذاری موزه هنرهای معاصر و حراجی‌ها از زبان سیدمحمد بهشتی
اسکان نيوز: سیدمحمد بهشتی درباره شایعات راجع به واگذاری موزه هنرهای معاصر به سازمان میراث فرهنگی گفت: چنین بحثی از اساس موضوعیت ندارد. از برنامه چهارم توسعه همه دستگاه‌های اجرایی مکلف شدند موزه‌های مرتبط با موضوع فعالیت خود را برپا کنند، مثلاً موزه‌های آب مرتبط با وزارت نیرو، موزه علم و فناوری مرتبط با وزارت علوم و فناوری، موزه تاریخ پزشکی مرتبط با وزارت بهداشت و درمان، ... از آنجا که اصولا مدیریت و مسئولیت هنرهای تجسمی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، موزه هنرهای معاصر هم باید تحت مدیریت این وزارتخانه باشد.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و عضو شورای عالی میراث فرهنگی خاطر نشان کرد: در سال 82 آیین‌نامه اموال تاریخی فرهنگی و هنری در اختیار دستگاه‌های اجرایی در هیات دولت تصویب شد و از این تاریخ همه دستگاه‌های اجرایی مکلف شدند در نگهداری و مدیریت اموال تاریخی فرهنگی و هنری در اختیار خود مطابق مفاد این آیین‌نامه اقدام کنند. دستگاه ناظر بر اجرای این آیین نامه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

موزه هنرهای معاصر نسبت به رعایت مقررات منعکس در این آیین نامه تکلیف قانونی دارد و ناظر بر حسن اجرای این آیین نامه سازمان میراث است و این به معنی دخالت یا خلع ید از وزارت ارشاد نیست. همچنانکه نظارت بر انتشار کتاب و نشریات به عهده وزارت ارشاد است و این به معنی دخالت در مدیریت دستگاه‌های اجرایی که کتاب یا نشریه‌ای منتشر می‌کنند نیست.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی گفت: مدت‌ها پیش بعضی هنرمندان راجع به نحوه نگهداری آثار موجود در موزه هنرهای معاصر ابراز نگرانی کرده بودند و به دنبال آن کارشناسان میراث از موزه و نحوه نگهداری آثار بازدید کرده‌اند و تا آنجا که می‌دانم اشکالی در نحوه نگهداری ندیده‌اند.

بهشتی درباره صحبت‌های یکی از مدیران میراث فرهنگی مبنی بر ورود میراث فرهنگی به مقوله حراجی‌ها گفت: ورود میراث فرهنگی به حراجی‌های مربوط به آثار مدرن و معاصر صحت ندارد این موضوع به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مربوط می‌شود. شاید موضوع به صورت سلیس بیان نشده است، اخیراً حراجی‌ای برگزار شده است که در آن آثار فرهنگی و هنری‌ای عرضه شده که در شمار آثار مدرن و معاصر قرار نداشته و مثلا نسخه خطی‌ای از قرن سوم هجری در میان آثار عرضه شده بوده است.

البته مطابق قانون به جز آثاری که حاصل حفاری است در مورد بقیه آثار تاریخی فرهنگی، مالکیت و نقل و انتقال و خرید و فروش منع قانونی ندارد فقط خروج از کشور این گونه آثار ممنوع است. از قرار این حراجی اعلام کرده بود در صورت خرید در این حراجی اثر خریداری شده را در هر نقطه در جهان تحویل می‌دهد، یعنی وعده خلاف قانون، برای همین  برگزاری حراجی این گونه آثار ضروریست با نظارت سازمان باشد تا موازین قانونی رعایت شود.

سیدمحمد بهشتی در مورد تلاش برخی افراد برای تنش آفرینی در جامعه هنری گفت: البته دستگاه‌هایی که مسئول هستند باید در جهت رفع سوء تفاهم جامعه خصوصاً جامعه هنری با توضیحات روشن و سلیس زمینه شیوع شایعه را از بین ببرند. اما این یکسوی ماجرا است، طرف دیگر هم عده‌ای هستند که از گل آلود کردن فضا سود میبرند و از نگرانی جامعه هنری سوء استفاده می‌کنند.

بهشتی در پایان تاکید کرد: در مواجهه با شایعات نگران کننده عکس العمل تک تک هنرمندان اگر از روی احساسات باشد می‌توان پذیرفت، اما نهادهای عمومی هنری مثل انجمن‌های هنری و تشکل‌ها صنفی هنری باید واکنش‌شان خیلی پخته‌تر و سنجیده‌تر باشد.

مثلاً در این مورد پیش آمده صحیح‌تر و سنجیده‌تر این بود که نمایندگان این انجمن‌ها و تشکل‌های صنفی به مسئولیت مربوط مراجعه می‌کردند یا از ایشان برای توضیح موضوع به انجمن یا تشکل مربوطه دعوت می‌کردند و به این ترتیب به اطلاعات صحیح و موثق دست پیدا می‌کردند و این اطلاعات را به اعضای خود ارائه می‌دادند.
 
مرجع: ایلنا