مرگ زلزله زده‌ها پاسخ اعتماد مردم به نهادها و سلبریتی‌ها / بی‌مسئولیتی امانت داران کمک‌های مردمی ادامه دارد

4 ماه پس از زلزله کرمانشاه هنوز هزینه کرد کمک های مردمی که نزد نهادها و سلبریتی‌هاست،شفاف نشده
دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۲ | کد مطلب: ۸۳۲۹
مرگ زلزله زده‌ها پاسخ اعتماد مردم به نهادها و سلبریتی‌ها / بی‌مسئولیتی امانت داران کمک‌های مردمی ادامه دارد
به گفته مسئولان کرمانشاه و سرپل ذهاب 40 درصد از زلزله زدگان هنوز در چادر ساکن هستند و کانکسی دریافت نکرده اند، سرمای کشنده غرب کشور را فقط کردها می دانند چیست و هیچ کس هم در این سرما شروع به ساخت مسکن دائم نمی کند.

به گزارش اسکان نيوز یکی از سلبریتی هایی که این روزها به شدت در شبکه های اجتماعی به او انتقاد می شود صادق زیبا کلام فعال سیاسی و استاد دانشگاه تهران است که 3 میلیارد تومان پول از کمک های مردمی در حسابش ذخیره شده و چهار ماه است سود میلیونی هم بابت آن واریز می شود. وی گفته می خواهد کار دائمی برای اهالی سرپل ذهاب انجام دهد. مثلا بازسازی کلی یک روستا یا ساخت کتابخانه.

اما عمده اعتراض ها مبنی بر آن است که حالا که کودکان در سرمای منطقه یک به یک جان می دهند، چرا زیباکلام نشسته در خانه اش و اهمیتی به وضعیت سرپناه زلزله زدگان نمی دهد؟ برخی ها می گویند ما این پول را واریز کردیم که  جان زلزله زدگان در اولویت باشد و باید از همان روزهای ابتدایی برای آنها کانکس و سرپناه تهیه می شد، ما برای ساخت کتابخانه وقتی مردم آنجا گرسنه و بدون خانه اند، پول ندادیم.

زیباکلام در برخی صحبت‌های خود عنوان کرده من قصد ندارم کانکس با این پول‌ها تهیه کنم. اما اگر از ابتدا اعلام می کرد میخواهم کتابخانه بسازم، چند درصد کمک های خود را به حساب او واریز می کردند؟ از سویی دیگر برخی معتقدند وقتی این پول را به زیباکلام داده اید او هر طور خودش صلاح بداند هزینه خواهد کرد و نمی توان برای او تعیین تکلیف کرد چه باید بکند. در حالی که طبق اصول اخلاقی و امانت داری این حرف صحیح نیست. مردم به زیباکلام به عنوان فردی که خارج از نهاد دولتی و با مردم همپاست اعتماد کرده و پول های خرد و کلان خود را به حساب او واریز کردند.

نمی تواند گوشه خانه گرم و نرم خود بنشیند و بگوید من برنامه ام را اعلام کرده ام. یا در اظهار نظری شگفت عنوان کند:"با مرگ ساریناها دنبال بهانه می گردند سلبریتی ها را بزنند". بر فرض که برنامه بلند مدت ساخت مسکن هم داشته باشد می توان در این روزها که کودکان سرزمین کردستان جان می دهند امیدی به ناامیدی و سرخوردگی آنها بدهد و گرمای چادرهای خیس و سردشان شود و شروع به ساخت خانه یا بازسازی روستایی کند،همان طور که قول داده بود، نه اینکه بنشیند سر سیاه زمستان تمام شود، مردم در سرما فلاکت بکشند و جان بدهند تازه از شروع فصل گرما آقای زیباکلام تصمیم بگیرد چه زمانی شروع به ساخت و ساز کند.

در این میان علی دایی و نرگس کلباسی و فاطمه دانشور و مددکاران و امدادرسانان جمعیت دانشجویی امام علی نیز پول های زیادی از کمک های مردمی جمع آوری کردند. چطور با جزئیایت در خصوص هزینه کردهای خود به مردم گزارش می دهند؟ نرگس کلباسی همه روزهای پس از زلزله در سرپل ذهاب بوده. کنار مردم، پا به پا و همراهشان شب و روز بوده و امید به دلشان داده و دائم حساب و کتاب هزینه ها و پولها را منتشر کرده است.

از سویی دیگر سازمان هلال احمر که از همان ابتدای زلزله کرمانشاه انتقادات بسیاری زیادی به عملکرد اقدامات و ضعف و کم کاریشان مطرح می شد،به گفته خودشان تاکنون 35 میلیارد تومان پول از طریق کمک های مردمی جمع آوری کرده اند. چرا هلال احمر ظرف سه ماه اخیر گزارشی نداده که این پولها را چه کرده و چه میزان صرف ساخت یا خرید کانکس شده است و قرار است با مابقی آن چه کنند؟

از سویی دیگر مبلغ قابل توجهی طبق مصوبه دولت به سپاه واگذار شد تا کمک به زلزله زدگان و اسکان آنان را فراهم کند. از وام گرفته تا تهیه کانکس و مایحتاج ضروری زندگی.

سپاه همین حالا مشغول ساخت کانکس برای مردم است و کم کم به آنها تحویل می دهد اما هیچ گزارشی از مبالغی که در دستش است، از میزان هزینه کرد خود و سایر اقداماتش برای شفاف شدن افکار عمومی ارائه نمی دهد. همه این شائبه ها و عدم شفافیت نهادها و ارگان های مسئول در امر هزینه کرد برای زلزله زدگان کرمانشاه و سکوتشان در قبال پول هایی که دستشان است و اما کودکان و زنان و مردانی که در اثر بیماری یا گاز گرفتگی یا بی مسئولیتی مسئولان از بین می روند، باعث بی اعتماد ترشدن مردم و افزایش خشمشان نسبت به معضلات اجتماعی و بی توجهی به وضعیتشان خواهد شد.

وقت آن رسیده این همه بی مسئولیتی یک جا پاسخی داشته باشد. زیباکلام و امثالهم باید توضیح دهند چرا اقداماتی که قول آن را داده بودند آغاز نمی کنند؟ چرا به بهانه اقدامات بلند مدت و تاثیرگذار به داد مردم بی سرپناه و مظلوم و در سرما مانده سر پل ذهاب و روستاهای تخریب شده آن نمی رسند؟

کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۱
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
 
 
مردم بدلیل عدم اعتماد به نهادهای رسمی و کشوری از طریق سلبریتی کمکهایشان را دادند که باز هم مسئولین بی مسولیت حسابهای سابریتی ها رامسدود کردند و چوب لای چرخ فعالیت آنها کردند.