بازداشت ۳۷ نفر به دلیل تخریب و آتش‌زدن جنگل‌ها/ مذاکره با بزرگان محلی برای جلوگیری از آتش‌سوزی منابع طبیعی در درگیری‌های قومی

يکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۸ | کد مطلب: ۶۷۱۳
بازداشت ۳۷ نفر به دلیل تخریب و آتش‌زدن جنگل‌ها/ مذاکره با بزرگان محلی برای جلوگیری از آتش‌سوزی منابع طبیعی در درگیری‌های قومی
اسکان نيوز: سرهنگ قاسم درباره حریق های صورت گرفته در اراضی جنگلی از ابتدای سال تاکنون گفت: در ۷ ماهه اخیر در سراسر کشور ۱۴۶۴ فقره در مساحت ۷۳۳۶ هکتار آتش‌سوزی صورت گرفته که ۷۵ تا ۸۰ درصد این آتش‌سوزی‌ها سطحی و پوشش کف بوده است و با عملیات‌‌های مقدماتی اصلاحی قابل بازگشت است.

وی درباره آتش‌سوزی‌های مکرر در استان گلستان گفت: جنگل‌های استان گلستان یک مورد استثناء هستند، چراکه در شرق استان مازندران قرار گرفته‌اند و وزش باد گرم موسمی در این منطقه باعث افزایش حریق در این مناطق می‌شود، البته این حریق‌ها نیز اطفاء شده و در مواردی که صعب‌العبور بود نیز با استفاده از بالگرد توانستیم عملیات اطفاء را انجام دهیم. خوشبختانه‌ در حریق‌هایی که در جنگل‌های کشور صورت گرفته، جنگل‌ها به صورت کامل از بین نرفته است البته دچار آسیب دیدگی شده، اما به صورت کامل نیست.

او با بیان اینکه بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد آتش‌سوزی‌ها سهوا و براساس سهل‌انگاری است، تصریح کرد: گاهی اوقات کشاورزان برای آماده کردن زمین برای کشت بعدی زمین را آتش می‌زنند که در اغلب موارد دیگر نمی‌توانند آن را مهار کنند و باعث ایجاد آتش‌سوزی گسترده می‌شود، البته قانونگذار این کار را ممنوع کرده، اما کشاورزان به آن توجهی ندارند. همچنین در جنگل‌های شمال کشور نیز دپوی زباله و پسماند انجام می‌شود که در تلاش هستیم ممنوعیت ورود زباله و پسماند را ایجاد کنیم.

سرهنگ سبزعلی با اشاره به اینکه در خصوص تعمیر و تجهیز وسایل و لوازم اطفای حریق جنگل‌ها اقداماتی صورت گرفته است، تصریح کرد: با توجه به وسعت ۱۳۵ میلیون هکتار اراضی ملی در کشور بضاعت ما برای وسعت این همه اراضی  سرزمینی کفایت نمی‌کند.

فرمانده یگان حفاظت از جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه در دوره قبل تامین اعتبارات لازم صورت گرفته است، گفت: در این دوره نزدیک به ۲۶۰ دستگاه خودور خریداری شده و همچنین بیش از ۲۰۰ دستگاه خاموش کننده آتش که هر کدام حدود ۲۰۰ میلیون تومان قیمت دارد خریداری شده است.

وی افزود: همچنین بیش از ده میلیارد تجهیزات انفرادی و گروهی تهیه و به استان‌ها تحویل داده شده است.

راه‌اندازی پایگاه‌های اطفای حریق و پیش‌بینی اعتبارات لازم برای راه‌اندازی پایگاه اطفای حریق در سایر استان‌ها از دیگر اقدامات بوده است و در بعضی از استان‌ها مانند گیلان و گلستان این پایگاه‌ها راه‌اندازی و در برخی دیگر در دست احداث است.

سرهنگ سبزعلی تصریح کرد: در حقیقت استان‌های حساس و بحرانی هدف گذاری و مشخص شده‌اند تا پایگاه‌های اطفای حریق در آنها راه‌اندازی شود، اما با توجه به وسعت سرزمینی نیاز داریم اعتبارات بیشتری در این زمینه پیش بینی شود.

سرهنگ سبز علی با اشاره به حریق در جنگل‌های کشورهای پیشرفته مانند آلمان و کانادا تصریح کرد: در این جنگل‌ها وقتی حریق اتفاق می‌افتد روزها و هفته‌ها طول می‌کشد تا حریق خاموش شود و در حقیقت اطفای حریق در جنگل‌ها اگر چه نیازمند تجهیزات است، اما رابطه مستقیم با آن ندارد بلکه نیازمند اقدامات پیشگیرانه است که باید در این حوزه انجام شود.

او ادامه داد: در حال حاضر نیز کانون‌های بحرانی را در جنگل‌ها شناسایی کردیم و با جوامع محلی در جهت حفظ جنگل‌ها تفاهم‌نامه و قرارداد منعقد شده است تا با در اختیار قراردادن تجهیزات بتوانند در مراحل اولیه حریق را اطفا کنند. همچنین برخی از دلایل حریق که مربوط به درگیری‌های قومی و قبیله‌ای و کینه ورزی به منابع طبیعی است را شناسایی کرده و با بزرگان محلی در این باره صحبت‌های لازم انجام شده است.همچنین افرادی را که قصد آسیب به طبیعت دارند، شناسایی و دستگیر می‌کنیم.

فرمانده یگان حفاظت از جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیز ۳۷ نفر از افرادی که باعث تخریب جنگل‌ها و ایجاد حریق شده‌اند را دستگیر و به دستگاه قضایی تحویل داده‌ایم. همچنین مجازات‌های برخورد با متخلفان را افزایش دادیم.

فرمانده یگان حفاظت از جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور درباره تخریب و تصرفات اراضی ملی نیز گفت: اقدامات گشتی و مراقبتی را در این زمینه افزایش دادیم. همچنین هماهنگی با محاکم قضایی برای رسیدگی هرچه سریعتر پرونده‌های اینها صورت گرفته است. در موضوع تخلفات نزدیک به ۳۰ هزار پرونده در سال تشکیل می‌دهیم و ۶۰ تا ۷۰ درصد این پرونده‌ها مربوط به تصرفات ‌زمین است و حدود ۱۸ تا ۲۰ هزار هکتار سالانه رفع تصرف می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه مقابله با قاچاق چوب و قطع درختان جنگلی نیز هدفگذاری کرده‌ایم و سعی شده تا در این رابطه هماهنگی و تعاملات با نیروی انتظامی صورت بگیرد. همچنین اقدامات مراقبتی در داخل جنگل‌ها را افزایش دادیم و در آینده نیز برنامه‌هایی برای جلوگیری از نابودی گیاهان کوهی داریم.
 
مرجع: ایلنا