آيا مجوز برج سازی در باغ، لغو مي‌شود؟

آخرين باغ فرشته؛ سنگ محک شورا

شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۵ | کد مطلب: ۶۶۹۸
آخرين باغ فرشته؛ سنگ محک شورا
اسکان نيوز: يكي از باغ‌هايي كه ممكن است به سرنوشت اين هفت هزار هكتار باغ نابود شده دچار شود، تنها باغ باقي‌مانده در خيابان دكتر حسابي محله فرشته است. بهمن‌سال گذشته خبر يورش شبانه بيل‌هاي مكانيكي به باغ و قطع تعدادي زيادي از درختان آن خبرساز شد. پس از رسانه‌اي شدن و حساسيت افكار عمومي نسبت به آن، پرونده باغ فرشته به صحن شوراي دوره چهارم شهر رفت و در آن زمان شوراي شهر خواستار لغو مجوز اين پروژه شد.
 
اما از آن زمان تاكنون خبري از لغو مجوز باغ شنيده نشده است، اهالي اين خيابان با شروع فصل سرما نگران تكرار حادثه تلخ سال گذشته هستند. شوراي دوره پنجم با شعارهاي محيط زيستي كه حفظ باغ‌هاي تهران يكي از آن‌هاست، برگزيده و روي كار آمدند. شهروندان تهراني شوراي دوره پنجم شهر را با تنها باغ باقي‌مانده در محله فرشته، محك مي‌زنند. آن‌ها اميدوارند شوراي شهر به شعارهاي محيط زيستي خود عمل كرده و آخرين باغ فرشته براي هميشه بماند.

ماجراي آخرين باغ فرشته

باغ فرشته، تنها يادگار باغ‌هاي سرسبز و خرم اين محله است. شهرداري تهران براي مالك آن، بنياد مستضعفان پروانه‌ ساخت يك برج را در باغ صادر كرده است. صدور پروانه برج، اعتراض گسترده فعالان محيط زيست و اهالي محله فرشته را درپي داشت. 227 اصله درخت اين باغ قطع شده و پروانه ساخت برج در باغ نيز در مديريت شهردار پيشين تهران تمديد شد.

باغ را مصادره كنيد

محمد حقاني، عضو پيشين شوراي شهر تهران نيز در واكنش به قطع درختان باغ فرشته، خواستار مصادره باغ به‌نفع شهروندان شد و گفت:« در خیابان دکتر حسابی محله فرشته، یک باغ چهار هزار متری وجود دارد که در تمامی کمیسیون‌های موبوطه و نقشه‌های شهری به‌عنوان باغ شناخته شده است. مالک اصلی این باغ بنیاد مستضعفان است. تعداد زیادی از درخت‌های این باغ در مقاطع مختلف زمانی توسط مالک آن قطع شده است که گزارش‌های موبوط به این موضوع موجود است. در سال 92 براساس مصوبه، برج باغ برای این باغ مجوز ساخت و ساز صادر می‌شود ولی آن سال ،ساخت‌و سازی رخ نمی‌دهد و دوباره مالک در سال 95 اقدام به تمدید این پروانه ساختمانی می‌کند. درفاصله سال 92 تا 95 سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران در نامه‌ای به شهرداری منطقه یک اعلام کرده است که براساس تبصره یک قانون حفظ و گسترش فضاهای سبز، به‌دلیل اینکه مالک درخت را قطع كرده و این سازمان از او شکایت کرده است تا اعلام نظر و صدور رای نهایی در دادگاه، شهرداری منطقه یک از تمدید پروانه ساختمان به مالک خودداری کند.

متاسفانه باوجود درخواست و اعلام سازمان پارک‌ها و فضای سبز، شهرداری منطقه یک اقدام به تمدید این پروانه ساختمانی کرده است. در شورای شهر مقرر شد که به هیچ وجه اجازه ساخت برای این باغ صادر نشود و پرونده نیز براي مراجعه قانونی ارجاع داده شده است. شورای شهر تهران پیگیر مصادر این باغ به نفع شهروندان و شهر است».

درخت قطع نكرديم!

پس از اين اظهار نظر حقاني، رييس بنياد مستضعفان به‌عنوان مالك اصلي باغ فرشته درباره قطع درخت‌هاي باغ گفت:« ما هیچ درختی را در باغ الهیه قطع نکردیم. در الهیه یک زمین ۴۰۰۰ متری داریم که U شکل است و بخشی از آن در طرح است. ما با رعایت همه مقررات از شهرداری پروانه ساخت گرفته‌ایم. ۲۹۲درخت باید آنجا باقی بماند که از این‌ها ۳۰ درخت شکسته بوده است. موظف هستیم که این درخت‌ها را بکاریم و ۲۹۲ درخت سالم تحویل می‌دهیم. به هیچ وجه در باغ الهیه درختی را قطع نکردیم و اگر درختی را قطع کردیم، خشکیده بوده است».

تجهيز كارگاه در باغ فرشته

براساس گزارش‌هاي مردمي، پس از بازتاب قطع شبانه درخت‌هاي باغ فرشته، ديگر درختي در باغ قطع نشده است اما مالك اقداماتي را انجام داده كه موجب نگراني اهالي محله شده است.

پس از قطع شبانه درخت‌ها، مالك محوطه‌سازي در باغ انجام داده و دو اتاق ساخته‌ است. همچنين تجهيز كارگاه نيز صورت گرفته است. به‌نظر مي‌آيد دفتري براي پيش‌فروش احداث كرده‌اند.

پس از انجام اين تخلفات، سازمان بوستان‌هاي شهرداري تهران چندين نيوجرسي در جلوي در باغ قرار داد. پس از پيگيري‌هاي اهالي محله شهرداري منطقه يك نيز اقدام به قرار دادن چندين نيوجرسي ديگر در جلوي در باغ كرداما پس از گذشت چندين روز، مالك باغ اقدام به كنار زدن نيوجرسي‌ها كرد و به‌صورت شبانه‌روزي كاميون‌هايي وارد باغ شده و بارهاي شن و ماسه را در باغ تخليه كرده‌اند.

همچنين در اين مدت يك در جديد در ضلع جنوب غربي باغ ايجاد كرده‌اند كه اين كار بدون مجوز و غيرقانوني بوده است. برخي از اهالي محل از توافق مالك باغ با شهردار فعلي تهران درخصوص مجوز خبر مي‌دهند. نگراني اصلي اهالي محله، شروع فصل سرما و ترس از يورش ناگهاني بيل‌هاي مكانيكي به باغ است.

حتي اگر با بيل‌هاي مكانيكي اين كار انجام نشود، مي‌توانند با اره برقي به‌صورت دستي اقدام به‌قطع درخت‌ها كنند.اكنون اما پس از گذشت چندين ماه، خبري از مصادره باغ يا لغو مجوز پروانه ساختماني آن نيست. تنها خبر تلخي كه از باغ فرشته به‌گوش مي‌رسد، قطع و خشكاندن 171 اصله درخت اين باغ است. اهالی خیابان دکتر حسابی به‌شدت نگران هستند که بنياد مستضعفان به‌عنوان مالک این باغ به دليل داشتن ارتباطات خاص خود، تنها با پرداخت جرایم نقدی و همچنین با بی‌توجهی شهرداری منطقه یک، همچون دفعات قبل، اندك درختان بی‌دفاع این باغ را نیز به طرق مختلف و بی‌رحمانه از بین ببرد.
مرجع: قانون