اسکان ‌نیوز گزارش می‌دهد:

صرف بودجه 117درصدی شهرداری تهران در شش ماه اول سال/هولوگرام‌هایی که به جای بدهی به طلبكارها فروخته شد

جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۳ | کد مطلب: ۶۳۱۰
صرف بودجه 117درصدی شهرداری تهران در شش ماه اول سال/هولوگرام‌هایی که به جای بدهی به طلبكارها فروخته شد
به گزارش اسکان نيوز، درآمدزایی در شهرداري قطعا یکی از مهم‌ترین چالش‌های فعلی تهران است. شهرداری طی سال‌های گذشته با تراکم‌فروشی هزینه‌های خود را تامین کرده است اما در مقابل هیچ‌گونه منبع درآمد پایداری ایجاد نکرده و درآمد هنگفت شهرداری هم از این راه، کم‌ترین تاثیر را در توسعه شهر به سمت انسان‌محوری داشته است. 

اما چیزی که در این میان و با آمدن شورای شهر پنجم و شهردار شانزدهم مطرح می‌شود این است که آیا نجفی و اعضای لیست امید شورا می‌توانند فکری برای ایجاد درآمد در تهران مطابق با آرمان‌ها و انتظارات خود کنند یا تمام راهکارهای کارشناسی‌شان روی کاغذ می‌ماند؟

هولوگرام‌هایی که به طلبكارهاي شهرداری فروخته شد

به گفته نائب رییس شورای شهر تهران، ری و تجریش، در حال حاضر شهرداری تمام کلان‌شهرهای کشور، درگیر ایجاد منابعی برای درآمد پایدار هستند و در تهران هم به دلیل پيش فروش تراکم‌های ساختمانی تحت عنوان تراكم سيار و شناور و واگذاري هولوگرام به طلبکارهای شهرداری، از محل فروش عوارض در کوتاه مدت چیزی نصیب شهرداری نمی‌شود.

ابراهیم  امینی در پاسخ به این سوال که چه راه‌هایی برای ایجاد درآمد فوری در شهرداری وجود دارد، به اسکان نيوز می‌گوید: یکی از راه‌ها، کمک دولت به شهرداری است که در همین راستا یک لایحه در کمیسیون فرعی کلان شهرها تحت عنوان درآمدهاي پايدار شهرداري مطرح است و من هم به عنوان نماینده شورای شهر در آن‌جا حضور دارم.

او با بیان اینکه قوانین تکلیفی مبنی بر کمک دولت به شهرداری وجود دارد، ادامه می‌دهد: همچنین یک کمیسیون 51نفره با نمایندگان تهران ایجاد کرده‌ایم تا اگر در این زمینه قانونی نیاز باشد،تصویب شود.  

نائب رییس شورای پنجم به استفاده از وام‌هاي خارجی هم اشاره می‌کند و معتقد است: شهرداری تهران چاره‌ای جز فاینانس ندارد. این در حالی است که بانک‌های خارجی در مقابل بانک‌های داخلی با بهره خیلی پایین‌تری وام می‌دهند. برای مثال یک بانک خصوصی داخلی به شهرداری وام 24درصد سود می‌دهد اما همان وام را از طريق بانک خارجی مي توان با 6درصد سود اخذ كرد.

صرف بودجه 117درصدی شهرداری تهران در شش ماه اول سال

در این بین مجید فراهانی،یکی دیگر از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه شورای پنجم از صرف بودجه 117درصدی شهرداری تهران در انتهای شش ماه اول سال خبر می‌دهد و به اسکان نيوز می‌گوید: ما نزدیک 117درصد در شش ماه اول سال هزینه داشتیم این در حالی است که میزان درآمدهای ما در حدود 73درصد بوده است.

او ادامه می‌دهد: یعنی اینکه ما نزدیک به 30درصد درآمد، کم‌تر و 17درصد هزینه، بیشتر داشته‌ایم و این فاصله 45درصدی بسیار برای شهرداری زیان‌بار است.

این عضو شورای شهر پنجم با اشاره به اینکه افزایش درآمد و کاهش هزینه دو راه حل اصلی برای این موضوع است، اضافه می‌کند: ارائه متمم بودجه یکی از راه‌های کاهش هزینه‌ها است که در حال حاضر با همکاری برنامه و بودجه شهرداری این آن را جلو می‌‌بریم. 

فراهانی در توضیح متمم بودجه می‌گوید: شهرداری را ملزم کرده‌ایم که در بودجه سالانه بازنگری کند و هزینه‌هایی که می‌شود کم کرد را کم کند. 

او اضافه می‌کند: شهرداری با تمام مناطق جلسه گذاشته که تا ‌جایی که می‌تواند بودجه را فشرده کند و در نقاطی هم از هزینه‌های جاری و عمرانی بکاهد.در جلسات اولی که با شهرداری داشتیم متوجه شدیم که بیشتر سهم پروژه‌های عمرانی کم شده تا هزینه‌های جاری، این در حالی است که ما توقع داشتیم بیشتر از هزینه‌های جاری کاسته شود.  

عضو شورای شهر پنجم ادامه می‌دهد: در آخرین قراری که با شهرداری داشتیم بنا شد تا از هزینه‌های جاری کاسته و به هزینه‌های عمرانی با دید بازتری نگاه شود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با اشاره به راه‌حل‌های ایجاد درآمد در شهرداری نیز می‌گوید: 70درصد درآمدهای شهرداری از محل فروش تراکم است که در حال حاضر با پیش‌فروش شدن تراکم و افت ساخت و ساز استفاده از این راه میسر نیست. 

او با بیان اینکه جلب مشارکت‌های مردمی و  قراردادهای BOT برای توسعه پروژه‌ها یکی از راه‌های ایجاد درآمد پایدار است، در توضیح آن می‌گويد:یعنی شهرداری چه برنامه‌ای دارد که بتواند از مشارکت‌های مردمی و سرمایه‌گذاری خارجی با کمک دولت، برای توسعه پروژه‌ها به‌ویژه با گرفتن وام از صندوق توسعه ملی، استفاده کند.

فراهانی همچنین به زنده کردن بخشی از تعهدات دولت برای توسعه حمل و نقل عمومی اشاره کرده و تاكيد مي كند: ما حتما در درآمدهای حاصل از  عوارض بازنگری می‌کنیم و تا آن‌جایی که بشود مشوق‌های مالی برای معدیان خواهیم گذاشت تا برای پرداخت مشکلی نداشته باشند. 

عضو شورای پنجم در پاسخ به این سوال که آیا از سرمایه‌گذاری‌های خارجی استفاده می‌شود یا نه، نیز اظهار می‌کند: بعضی از سرمایه‌گذارن خارجی به شهرداری تهران مراجعه کرده‌اند اما خواسته اصلی‌شان تضمین دولتی است. در گذشته مشکلاتی در این رابطه وجود داشت اما شهردار تهران در حال رفع آن‌ها با دولت است. 

فراهانی همچنین در پایان گفت که واگذاری شهرآفتاب و شهروند هم متوقف شده است تا بازنگری درباره قیمت‌گذاری آن‌ها انجام شود.

نمی‌شود گفت که شهردار گذشته تهران به راه‌هایی که اعضای فعلی شورای شهر تهران برای ایجاد درآمد پایدار به آن‌ها اشاره می‌کنند، فکر نکرده، نکته اصلی عملی کردن آن‌ها است که فراهانی با قبول این ایراد به خبرنگار مهر گفته ما سعی می‌کنیم تا تمام این راه‌حل‌ها را اجرایی کنیم.