تعلل استانداری خراسان‌رضوی در عدم ابلاغ دو مصوبه اخیر شورای عالی شهرسازی و معماری

طرح اصلاح توسعه حرم رضوی در انتظار ابلاغ استاندار

چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۲ | کد مطلب: ۵۸۱۶
طرح اصلاح توسعه حرم رضوی در انتظار ابلاغ استاندار
علی‌رغم این‌که مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور در خصوص محدوده حرم مطهری رضوی و طرح میراث آن اعلام و حتی در رزونامه‌های رسمی هم چاپ شده، استانداری خراسان‌رضوی تا کنون هیچ اقدامی برای ابلاغ این دو مصوبه انجام نداده و عملا تخلف کرده. این در حالیست که باید طرح قبلی (طاش) که معضلات فراوانی برای این محدوده ایجاد کرده بود ملغی و طرحی که در حال حاضر رویکردهای آن مطرح شده در اشل طرح تفصیلی قرار بگیرد و مسیر خود را طی نماید.
بخش های مهم خبر
  • دبیر شورای‌عالی شهرسازی‌و‌معماری ایران در نامه‌ای به استانداری خراسان‌رضوی مصوبه ۱۱ بندی شورا را درباره طرح بافت پیرامونی حرم مطهر حضرت‌امام‌رضا(ع) با تاکید بر لغو طرح نوسازی‌و‌بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی مصوب سال ۱۳۸۷ ابلاغ کرد.
  • استانداری خراسان رضوی تا کنون هیچ اقدامی برای ابلاغ این دو مصوبه اخیر شورای عالی معماری و شهرسازی در مورد محدوده حرم رضوی انجام نداده است.
  • بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری باید طرح قبلی (طاش) که معضلات فراوانی برای این محدوده ایجاد کرده بود ملغی شود.
  • مصوبه شورای عالی لازم‌الاجراست و براساس بند 7 قانون تاسیس شورای عالی، شهرداری‌ها مکلف به اجرای مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری کشور طبق مفاد ماده 2 است.
اسکان نيوز- لیلا حسینی: در شهریور 96 پیروز حناچی، دبیر شورای‌عالی شهرسازی‌و‌معماری ایران در نامه‌ای به استانداری خراسان‌رضوی مصوبه ۱۱ بندی شورا را درباره طرح بافت پیرامونی حرم مطهر حضرت‌امام‌رضا(ع) با تاکید بر لغو طرح نوسازی‌و‌بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی مصوب سال ۱۳۸۷ ابلاغ کرد.

در نامه دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به استاندار خراسان رضوی آمده بود: شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۹۶.۴.۱۹، با عنایت به شان و جایگاه شهر مشهد و بافت شهری پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع)، به عنوان یکی از کانون‌های مهم مذهبی و فرهنگی جهان اسلام و تشیع و مقیاس فراملی آن و اهمیت اقدامات ساماندهی بافت شهری پیرامون حرم مطهر، به مثابه نمادی از بضاعت مملکت اسلامی در صیانت از حیثیت تشیع و رابطه پیوسته و مستمر مجاوران و زائران با این کانون، همچنین با عنایت به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص اقدامات پیرامون بافت حرم مطهر امام رضا (ع) - موضوع نامه شماره ۱ / ۸۸ مورخ ۸۶.۱.۱۵- و پیرو مصوبات مورخ ۹۳.۱۰.۸، ۹۳.۱۱.۲۰، ۹۵.۱.۲۳ شورای عالی شهرسازی و معماری «برنامه راهبردی بهسازی و هدایت موزون توسعه در بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع)» را مورد بررسی قرار داد و ضمن تاکید بر کلیه رویکردها و مفاد مصوبات پیشین شورای عالی، مصوبه جدید اعلام می‌شود.

این در حالیست که از زمان اعلام این مصوبه توسط شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، استانداری خراسان‌رضوی هنوز هیچ اقدامی در رابطه با ابلاغ این مصوبه انجام نداده است.

محمد مقدوری، معاون عمرانی استانداری خراسان‌رضوی در گفت‌وگو با اسکان نيوز در خصوص طرح بازنگری پیرامون حرم مطهر، اظهار کرد: جمع‌بندی‌هایی در خصوص دو مصوبه اخیر شورای عالی شهرسازی و معماری توسط مسئولان استانی و مراجع مربوطه انجام شده  که براساس این جمع‌بندی‌ها  باید  تغییرات جزئی نسبت به طرح ابلاغی انجام شود.

معاون عمرانی استانداری خراسان‌رضوی در ادامه افزود: برای اجرا این مصوبه نیاز به فرصت کوتاهی است تا ایرادات جزئی مورد نظر مورد بررسی قرار بگیرد و پس از آن نسبت به ابلاغ طرح اقدام شود.

مقدری با بیان این‌که  لغو مصوبه یا موارد اینچنینی در ذهنیت مجموعه استان وجود ندارد، تاکید کرد: چندین نکته خاص در این مصوبه وجود دارد این باید مباحث مجددا به استحضار شورای عالی شهرسازی برسد. همچنین در مورد حریم میراثی نیاز به هماهنگی‌های بیشتری است چرا که جمع‌بندی‌ها و زحماتی که دوستان میراث در رابطه با طرح حریم منظری کشیدند بدون  هماهنگی و  ارتباط با بخش‌های مختلف استان بوده است.

تقاضا این بود که فرصت لازم باید ایجاد شود که حداقل در استان هم این جمع‌بندی‌ها انجام و حتی‌الامکان نقطه نظرات کمیسیون ماده 5 هم منعکس بشود.

استانداری ملزم به ابلاغ مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری است

اما کارشناسان حوزه شهرسازی و معماری بر این باورند که مصوبه شورای عالی لازم‌الاجراست و براساس  بند 7 قانون تاسیس شورای عالی، شهرداری‌ها مکلف به اجرای مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری کشور طبق مفاد ماده 2 است.

 بر اساس این قانون، مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری کشور به استانداری ابلاغ می‌شود و استانداری ملزم به ابلاغ این مصوبات است  و در صورتی که درخصوص مصوبه شورای عالی ایراد، اشکال و ابهامی وجود داشت بعد از ابلاغ مصوبات، باید مکاتبات لازم را برای رفع ابهامات موجود انجام شود و در جهت بررسی این ابهامات اقدام نماید که در صورت تایید کمیته فنی، ایرادات مطرح شده مجددا در شورای عالی شهرسازی و معماری مطرح می‌شود.

 اما موضوع اصلی در مورد دو مصوبه اخیر شورای عالی شهرسازی و معماری این است که تخلفی در استانداری اتفاق افتاده واین مصوبات باید توسط استاندار ابلاغ می‌شد. تمامی ایرادات و اشکالات بعد از ابلاغ باید بررسی شود.

در مورد مصوبه حریم میراثی هم  کار باید به همین شکل انجام شود.گرچه در مورد مصوبه میراث سازمان میراث‌فرهنگی هم قصد اعمال اصلاحاتی را دارد. در مصوبه حریم میراثی کسی نمی‌تواند مداخله کند و اساسنامه خاص خودش را دارد و حتی  در مصوبه شورای عالی هم به نقشه حریمی که سازمان میراث‌فرهنگی ارائه می‌دهد اشاره و تاکید شده است که البته در زمان اعلام مصوبه این اساسنامه تکمیل نشده بود.

اما آن‌چه که مسلم است مصوبه شورای عالی در روزنامه رسمی چاپ شده و کاملا قابلیت اجرا دارد که باید اجرا شود. تا طرح قبلی (طاش) که معضلات فراوانی برای این محدوده ایجاد کرده بود ملغی و طرحی که در حال حاضر رویکردهای آن مطرح شده در اشل طرح تفصیلی قرار بگیرد و  مسیر خود را طی نماید.