اسکان نیوز گزارش می‌دهد:

پویش "بدسرپرست تنهاتر است" بررسی می کند: "ساماندهی کودکان کار و خیابان؛ دستگیری یا جذب؟"

يکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۴ | کد مطلب: ۴۶۷۷
پویش "بدسرپرست تنهاتر است" بررسی می کند: "ساماندهی کودکان کار و خیابان؛ دستگیری یا جذب؟"
به گزارش اسکان نيوز، برنامه‌های ویژه آغاز سال تحصیلی در روزهای دوشنبه و سه شنبه، سوم و چهارم مهرماه، و با محوریت موضوع کودکان کار خواهد بود. در همین راستا روز دوشنبه در سالن کنفرانس تئاتر شهر نشستی با عنوان "بررسی ساماندهی کودکان کار و خیابان؛ دستگیری یا جذب؟" با حضور خانم‌ها مهناز افشار، شهیندخت مولاوردی و قاسم‌زاده برگزار خواهد شد، تا چالش‌ها، انتقادات و چاره اندیشی‌ها در مورد طرح جدید جمع آوری کودکان کار و خیابان را به بحث بگذارد.

دیگر برنامه های تدارک دیده این کمپین در روزهای آغازین سال تحصیلی بازدید از مدارس ویژه کودکان کار با حضور چهره‌های شناخته شده حامی این کمپین است. آزاده صمدی، بازیگر، و احسان حدادی ورزشکار نام آور کشور از این جمله اند.

افشار، سخنگوی پویش «بدسرپرست تنهاتر است» با حضور در مدرسه ایلیا ویژه کودکان کار در منطقه20 شهرداری تهران، زنگ این مدرسه را به صدا در می آورد. در این اقدام که توسط پویش بدسرپرست تنهاتر است طراحی شده، قرار است جشن آغاز سال تحصیلی جدید با کودکان آسیب دیده اجتماعی برگزار شود.

کمپین "بدسرپرست تنهاتر است" بهار امسال با حمایت موسسات خیریه فعال در حوزه کودک و حمایت چهره‌های سرشناس فرهنگی، هنری و ورزشی فعالیت خود را آغاز کرد. این نامه مهناز افشار - سخنگوی این پویش - به الهام امین‌زاده دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی سپرده شده بود تا با دستور رئیس جمهوری، گروه ویژه‌ای متشکل از افراد متخصص، مأمور رسیدگی به وضعیت کودکان «بدسرپرست» شوند.

در نامه‌ای که این پویش خطاب به رییس جمهور منتشر کرده آمده است: «بحرانِ پنهان کودکان «بدسرپرست» کمتر از آتش پلاسکو نیست، آتشی که اگر زبانه‌های سرکش‌اش را مهار نکنیم شعله‌های دامنگیرش نسل‌های آینده را خواهد سوزاند.»

مهناز افشار نویسنده این نامه درخواست مشخص خود را تشکیل هیأت ویژه‌ای متشکل از متخصصانی می‌داند که مسئولیت دولتی و ارگانی ندارند. «هیأتی که می‌تواند با بررسی همه جوانب موضوع، نقاط کور این گره گشودنی را شناسایی کند و پاسخی برای آن بیابد که تنها با شناسایی درد است که می‌توان به درمان آن امیدوار بود.»

هانیه توسلی از دیگر حامیان این پویش دغدغه‌اش را اینگونه شرح داده بود: زندگی در کلانشهری همچون تهران و دیدن هر روزه کودکان و نوجوانانی که مشغول کارهای سخت و سنگین هستند، به امری عادی تبدیل شده در حالی که جوامع پیشرفته با این موضوع برخورد جدی و اصولی می‌کنند، چراکه کودکان از حقوق شهروندی برخوردار هستند و باید به مرحله‌ای از رشد و کمال برسند که بتوانند با خواست و اراده خود برای زندگی آینده‌شان تصمیم بگیرند.

 فاطمه رحیمی به عنوان یکی از فعالان پویش «بدسرپرست تنها‌تر است» و کسی که در نامگذاری این پویش سهم بسزایی داشته است، در خصوص علت شکل‌گیری این پویش و رسانه‌ای شدن آن، گفته بود: من و سایرهمراهانم که همه از اصحاب رسانه هستیم، تصمیم گرفتیم برای تأثیر گذاشتن بر معضل آینده سوز کودکان بدسرپرست و کاهش کودک آزاری‌هایی که سیر صعودی به خود گرفته، پویشی را ترتیب دهیم و با اطلاع رسانی و آموزش ،پیشگیری در خصوص کودکان بدسرپرست را در سطح جامعه افزایش دهیم.

وی با اشاره به اینکه به گواهی مسئولان سازمان بهزیستی تاکنون بیش از 12هزار مورد کودک‌آزاری به اورژانس اجتماعی گزارش شده است، یادآور شد: این آمار نشان می‌دهد میزان آزار کودکان در سال 95 نسبت به سال ۹۴ افزایش یافته و در شش‌ماهه نخست سال گذشته، ۱۰۹ کودک به خاطر صدمات وارده ناشی از آزار اطرافیان‌شان راهی بیمارستان شده‌اند که از این تعداد چهار کودک جان باخته‌اند.