تشدید فشار برای نجات یک یتیم‌خانه تاریخی در ترکیه

شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۵۱ | کد مطلب: ۳۹۰۸۰
تشدید فشار برای نجات یک یتیم‌خانه تاریخی در ترکیه
ساختمان یک یتیم‌خانه باستانی و تاریخی ترکیه که در سال 2018 میلادی در فهرست هفت اثر تاریخی در معرض خطر یونسکو قرار گرفت، هم‌اکنون به شکل متروکه درآمده و فشارها برای بازگرداندن آن به شکوه سابقش وجود دارد.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این ساختمان در سال 1899 میلادی در جزیره‌ای در نزدیکی استانبول ساخته شد و هرگز اجازه استفاده به عنوان هتل را نداشت و برای سال‌ها به عنوان یتیم‌خانه‌ای برای کودکان یونانی اقلیت مورد استفاده قرار گرفت، اما اکنون متروکه و در حال خراب شدن است و فشارها همچنان برای بازگرداندن آن به شکوه سابقش وجود دارد.

این ساختمان که به عنوان پرینکیپو شناخته می‌شود، توسط معمار الکساندر والوری برای شرکتی طراحی شده است که اکسپرس مشهور Orient Express آن را اداره می‌کرد.

کورهان گوموس، معمار و استاد برنامه‌ریزی شهری در دانشگاه معمار سینان استانبول، می‌گوید که باید این اثر تاریخی را نجات داد و در این‌باره توضیح می‌دهد: این یک ساختمان بسیار مدرن است، با تیرها و ستون‌هایی طراحی شده که به خوبی اندازه‌گیری شده‌اند و از مصالح اولیه واقعا با کیفیت در آن استفاده شده است. البته یادآور می‌شود که این ساختمان توسط یک معمار بسیار مشهور طراحی شده و به همین دلیل است که این سازه تا به امروز باقی مانده است. اینکه کفپوش چوبی ۱۲۰ سال است جابجا نشده، گواه کیفیت آن است.لازم به ذکر است که این یتیم خانه از سال 1903 تا 1964 میلادی، خانه تقریبا 6 هزار کودک یونانی بود و زمانی که تنش بین ترکیه و یونان بر سر قبرس افزایش پیدا کرد، این اثر تاریخی تعطیلی شد.

این در حالی است که ویتلین ماگولاس، 80 ساله، از سال 1945 تا 1951 میلادی با خواهرش در آن‌جا زندگی می‌کرد و در توصیف این اثر باستانی این‌چنین تشریح کرده است: «شب که ماه بالا آمد، انگار می‌توانی آن را در آغوش بگیری. ما شب‌های بسیار زیبایی را در آنجا گذراندیم. مدرسه ما در یک مکان بسیار خوب، بالای جزیره بود. پرینکیپو جزیره بسیار زیبایی است.»

خاطر نشان می‌گردد که در اوایل سال 2018 میلادی، سازمان میراث فرهنگی یونسکو، آن را در فهرست هفت اثر تاریخی در معرض خطر قرار داد، اما سرنوشت آن همچنان نامشخص است.