سکه‌های اصل آناتولی به ترکیه بازگردانده شد

دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۳ | کد مطلب: ۳۸۹۹۶
سکه‌های اصل آناتولی به ترکیه بازگردانده شد
پس از حدود دو سال و نیم، 2955 سکه، مهر و ترازو با منشا آناتولی که از یک شهروند ترکیه در دروازه مرزی باجاکوو، باترووچی بین صربستان و کرواسی کشف و ضبط شده بود، به ترکیه بازگردانده شد.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: وزیر کشور ترکیه با بیان اینکه این تازه آغاز «عملیات آناتولی» مستقر در آدانا بود که در 30 استان و سه کشور خارجی انجام شد، گفت: به لطف این عملیات از قاچاق نزدیک به 20 هزار دارایی فرهنگی به خارج از کشور جلوگیری شد.

بسیاری از سکه‌ها و آثار باستان‌شناسی از یک شهروند ترکیه‌ای که نامش فاش نشده است که در 7 آوریل سال 2019 میلادی قصد عبور از دروازه مرزی باجاکوو، باترووچی بین صربستان و کرواسی را داشت، کشف و ضبط شد. اداره مبارزه با قاچاق میراث فرهنگی و موزه‌های وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه درخواست عکس‌هایی از این آثار کرد و برای بازرسی در محل به کرواسی رفت.

بررسی‌های مربوطه نشان داد که این مصنوع متشکل از 2955 سکه، سرب، مُهر و وزنه با منشا آناتولی، است. پس از تحویل گزارش به مقامات کرواسی، مشخص شد که این‌ها آثار باستانی مربوط به دوره روم و بیزانس در قرن پنجم قبل از میلاد مسیح هستند. سرانجام در اول دسامبر سال 2021 میلادی این آثار باستانی به ترکیه آورده شدند و در موزه تمدن‌های آناتولی آنکارا تحت حفاظت قرار گرفتند.عملیات آناتولی با حمایت سازمان‌های مرکزی و استانی وزارت فرهنگ و گردشگری، نخستین عملیات قاچاق آثار تاریخی در تاریخ جمهوری ترکیه است. بسیاری از اعضای این سازمان بازداشت و 26 میلیون یورو ضبط شد. نزدیک به 20 هزار دارایی فرهنگی قبل از قاچاق به خارج از کشور کشف و ضبط و به ریاست موزه آدانا تحویل داده شد. سویلو، وزیر کشور ترکیه در اینباره گفت: با اقدامات انجام شده توسط یگان‌های پلیس و ژاندارمری، بسیاری از آثار کشف و ضبط شده و از بسیاری از حفاری‌های غیرقانونی جلوگیری شده است. در واقع می‌توان گفت که 525 اثر از خارج از کشور آورده شده که در سال 2021 میلادی به بالاترین رقم در 10 سال گذشته رسیده است.

وزیر کشور ترکیه با بیان اینکه سکه‌ها از نظر دوره، منطقه و کاربرد تفاوت‌هایی دارند، افزود: نمونه‌هایی از سکه‌های شهرهای آناتولی و همچنین نمونه‌هایی وجود دارد که در قرن پنجم قبل از میلاد ضرب شده‌اند و تقریبا در همه جای آناتولی بودند. قدیمی‌ترین نمونه‌های سکه‌های اسلامی وجود دارد که ضربات عربی- بیزانسی نیز هستند. در مورد خاستگاه تمدنی سکه‌ها، سکه‌های روم، سلوکوس، پونتوس، کیلیکیه، اموی، ایلخانی-سلجوقی و عثمانی را داریم. می‌توان گفت که سکه‌ها دوره‌ای تقریبا 2300 ساله را پوشش می‌دهند. سکه طلا متعلق به سلطان محمود دوم عثمانی نیز در این مجموعه موجود است. از نظر خواص فلزی سکه‌های طلا، نقره و مس یافت شده است. خلاصه یک مجموعه مهم و خصوصی به سرزمین مادری خود بازگشته است.