دیدار فرمانده سپاه با خانواده دو تن از قربانیان: اگر هواپیما سرنگون نمی‌شد، جنگ می‌شد

دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۱۲ | کد مطلب: ۳۸۹۸۵
دیدار فرمانده سپاه با خانواده دو تن از قربانیان: اگر هواپیما سرنگون نمی‌شد، جنگ می‌شد
زهرا مجد و محسن اسدی لاری، مادر و پدر محمد‌حسین و زینت، از جان‌باختگان حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی اعلام کردند که حسین سلامی، فرمانده سپاه به آنها گفته «نقش فرزندانشان از شهید وسط جبهه جنگ هم بیشتر است و اگر این‌ها نبودند جنگ می‌شد».
به گفته والدین این دو جان‌باخته سرنگونی هواپیمای اوکراینی که با روزنامه شرق گفت‌و‌گو کردند، سلامی به آنها گفته بود، «اگر این اتفاق نمی‌افتاد ۱۰ میلیون نفر کشته می‌شدند و این واقعه باعث شد این جنگ رخ ندهد.»

زهرا مجد معتقد است که «متهمان اصلی کسان دیگری هستند. آنها ۱۰ متهمی را جلوی دادگاه می‌نشانند که حتی احراز هویت نشده‌اند. آن کسی را که آنجا نشسته و می‌گویند اپراتور پدافند بوده هم ما نمی‌دانیم واقعا خودش است یا نه».

پدر محمدحسین و زینب هم گفته «آقای «م.خ». این آقا اپراتور نیست. فرمانده گردان است. متخصص‌ترین فرد است در زمینه tor-m1. نه‌تنها در ایران بلکه در کل منطقه. البته نه در روسیه که خودش سازنده است... او سال‌ها آموزش‌‌دهنده tor-m1 بوده‌... چطور امکان دارد که یک سامانه‌ای را در جایی که قبلا هم تجربه استقرارش را داشتند، بگذارند و {چنین خطایی صورت بگیرد؟}، برخلاف اینکه می‌گویند سابقه‌اش را نداشتیم، همین چند‌ماه پیشش در آنجا مانور داشتند. چطور می‌شود سامانه‌ای را مستقر کنند که چهار لایه ارتباطی داشته اما تنها یک لایه ارتباطی آن کار می‌کرده؟».

زهرا مجد همچنین گفته که بعد از اعلام علت واقعی سرنگونی هواپیما، تعداد. از مقامات دولت به خانه‌شان آمدند که به اعتقاد او «خیلی درگیر مساله نبودند». او علی شمخانی دبیر شورای‌عالی امنیت ملی را یکی از متهمان می‌داند.

مجد همچنین به حضور سردار سلامی فرمانده کل سپاه و معاونش در خانه‌شان اشاره کرده که با اصرار و وساطت پذیرفته شدند؛ از آنها نقل قول کرده که «گفتند شما می‌دانید بچه‌های شما چه جایگاهی دارند و از شهید وسط وسط جبهه جنگ هم نقششان بیشتر است. حالا هی توصیف و توصیف، وسط جبهه جنگ و وسط خط مقدم.

می‌گفتند می‌دانید اگر اینها نبودند، چه جنگی می‌شد؟ گفت اگر که این اتفاق نمی‌افتاد، ۱۰ میلیون جمعیت کشته می‌شدند و این واقعه باعث شد که این جنگ رخ ندهد».

او از محدودسازی برگزاری مراسم برای فرزندانشان هم گفته: «گرفتن مراسم امسال خیلی سخت‌تر از پارسال است. مراسم خانه‌ای که ما داریم می‌گیریم، از کلانتری محل آمدند دم خانه و گفتند که شما مراسم دارید؟ گفتند کِی دارید؟ چطوری است؟ چه برنامه‌ای دارید؟...الان که سالگرد می‌گیریم، باید بهشان اطمینان بدهیم که جمعیت زیاد نمی‌آید. ما آزاد نیستیم که هر کاری و هر صحبتی که خواستیم بکنیم».

او افزوده «حتی اطلاعیه‌هایی که می‌خواهیم بدهیم یا روی سنگ بچه‌ها هم می‌خواستیم چیزی بنویسیم، همه با نظارت بوده و کلی رفت‌و‌آمد داشتیم و آخر هم خیلی محدودشده توانستیم روی سنگ بنویسیم».

به گفته محسن اسدی لاری، آنها از «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی، «حسین سلامی» فرمانده کل سپاه و «امیرعلی حاجی‌زاده» فرمانده هوا فضای سپاه شکایت کرده‌اند.

زهرا مجد هم در تکمیل سخنان همسرش به صدور منع تعقیب برای حاجی‌زاده اشاره کرده و گفته «این خیلی مهم است‌. تفهیم اتهام شده؛ ولی در حقیقت ما هرچه هم حنجره‌مان را پاره کنیم...[این سه نقطه در متن روزنامه شرق چاپ شده است که به معنای حذف ادامه‌ی جمله است] در همان جلسه خصوصی (با قاضی دادگاه) فهمیدیم».