طراحی ساختمانی با الهام از درخت کاج

شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۷ | کد مطلب: ۳۸۹۵۵
طراحی ساختمانی با الهام از درخت کاج
برج مسکونی 10 طبقه جدید، نورفولک، توسط معماران کویچی تاکادا، نمونه کاملی از بیومیمیکری در معماری است. این ساختار با الهام از کاج‌های نورفولک در نزدیکی فضای Burleigh Heads در سواحل استرالیا، منطق سازمانی درخت کاج نورفولک را تقلید می‌کند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: درخت کاج از لایه‌های همپوشانی برای محافظت از دانه‌های خود استفاده می‌کند. به همین ترتیب، در این پروژه از دال‌های کف موج‌دار و بزرگ برای ایجاد سایه برای ساکنان استفاده شده است.

معماران از روش‌های هوشمندانه دیگری برای خنک‌کردن طبیعی ساختمان و کاهش بهره‌ خورشیدی استفاده می‌کنند، از جمله صفحه‌ای که هر زمان که لازم باشد باز و بسته می‌شود. معماران کویچی تاکادا می‌گویند: معماری سازگار نورفولک با تغییر اقلیم و محیط ساحلی همیشه در حال تکامل مطابقت دارد، با طراحی صفحه‌های چوبی کشویی، نرمی طبیعی فرم را افزایش داده‌ایم و انعطاف‌پذیری بیشتری برای هر آپارتمان ارائه کرده‌ایم.نورفولک شامل 15 آپارتمان و دو پنت‌هاوس با استخرهای خصوصی روی پشت‌بام است. همه ساکنان می‌توانند از استخر روباز مشترک همراه با امکانات دیگر مانند سالن بدنسازی و سونا لذت ببرند. بهتر از همه، هر آپارتمان دارای منظره بی‌وقفه خط ساحلی زیبای استرالیا از بالکن‌های خود است که از دال بزرگ بالا بهره می‌برد.

محل ساحلی ساختمان بر بسیاری از جنبه‌های طراحی آن تاثیر گذاشته است، از پالت رنگی روشن مصالح به کار رفته در سراسر آن گرفته تا فرم‌های ارگانیک و محوطه‌سازی اطراف. به گفته معماران کویچی تاکادا، نورفولک امیدوار است ساکنان را با این منطقه مرتبط کند و زندگی روزمره را در نزدیکی اقیانوس جشن بگیرد. این طراحی با طبیعت تعامل دارد و بسیار در مورد ایجاد فضای تنفسی برای یک تجربه بی‌نظیر زندگی در ساحل است.