ساختمانی با نمای آجری پارامتریک در ایران

پنجشنبه ۱۶ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۴۲ | کد مطلب: ۳۸۹۲۵
ساختمانی با نمای آجری پارامتریک در ایران
ساختمان‌های اداری شیشه‌ای معمولی اغلب برای یافتن راهی برای ورود نور طبیعی با حفظ حریم خصوصی مشکل دارند؛ هم‌اکنون یکی از معماران ایرانی به نام فرهاد میرزایی همراه تیم اجرایی خود، یک صفحه نمایش آجری پارامتریک ساخته‌اند که این مساله را برطرف کرده و هر دو را انجام می‌دهد.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: آجرهای گردان‌سرای که برای یک ساختمان اداری در شهر اراک ایران طراحی شده است، از الگوریتمی برای تعریف چرخش آجرها بر روی نما استفاده می‌کند.

چرخش تدریجی آجرها جلوه‌ای موج‌دار ایجاد می‌کند که از هر زاویه‌ای که مشاهده شود، متفاوت خوانده می‌شود. ظاهر با جزییات دیگری که به‌دقت در نظر گرفته شده است، بیشتر شده است. انتهای کوتاه هر آجر با سایه‌های آبی و سبز رنگ می‌شود تا جلوه چرخش را برجسته کند.

لازم به ذکر است که طراحی پارامتریک یک روند محبوب در معماری معاصر است. این سبک به طراحان کمک می‌کند تا به فرم‌های آینده‌نگر و سطح بالایی از کنترل بر روی یک سری از حرکات طراحی دست یابند. آجرها یک وسیله مخصوصا مفید برای ابزارهای طراحی پارامتریک هستند، زیرا با استفاده از آن‌ها، واحدهای کوچک را می‌توان به روش‌های مختلفی از جمله هل‌دادن، کشیدن و چرخش دستکاری کرد.