سرنوشت نامعلوم شهر باستانی بودایی افغاستان که 50 میلیارد دلار ارزش دارد

چهارشنبه ۱۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۵۴ | کد مطلب: ۳۸۹۲۴
سرنوشت نامعلوم شهر باستانی بودایی افغاستان که 50 میلیارد دلار ارزش دارد
یک شهر باستانی بودایی در بالای ذخایر مس افغانستان به ارزش 50 میلیارد دلار قرار دارد که کارمندان میراث فرهنگی تخمین می‌زنند، پنج سال فرصت دارند تا محتویات محوطه میراث فرهنگی را قبل از تخریب آن برای استخراج سنگ معدن حفظ کنند و البته نگرانی دیگر آن است که طالبان چه سرنوشتی را برای این میراث ارزشمند رقم خواهند زد.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: با تسلط طالبان بر افغانستان، کارشناسان نگران سرنوشت این شهر باستانی بودایی در حدود 40 کیلومتری جنوب شرقی کابل هستند. این سایت که زمانی یک ایستگاه اصلی در جاده ابریشم بود، شامل حدود 400 مجسمه و نقاشی دیواری در سراسر یک ارگ، صومعه‌های متعدد، استوپاها و دژهای کوچک است. این شهر باستانی از قرن اول تا هشتم، دریچه فوق العاده‌ای را برای توسعه بودیسم در منطقه فراهم کرده است.

تهدید این شهر باستانی بودایی در واقع ناشی از افراط‌گرایی طالبان نیست، بلکه ناشی از توسعه طولانی مدت این سایت است. این ویرانه‌ها در بالای 450 میلیون تن سنگ مس قرار دارند که در واقع یکی از بزرگترین ذخایر مس در جهان است. تخمین زده می‌شود که حداقل 50 میلیارد دلار ارزش داشته باشد و به همین دلیل، این یک موهبت بزرگ برای کسانی است که امیدوارند آن را استخراج کنند.در سال 2008 میلادی، دولت افغانستان قرارداد اجاره‌ 30 ساله را با کنسرسیومی از شرکت‌های معدنی دولتی چین، به رهبری شرکت گروه متالورژیک (MCC)، به مبلغ 3.4 میلیارد دلار امضا کرد. به عنوان بخشی از این قرارداد، MCC متعهد شد که معدن و زیرساخت‌های اطراف آن را از جمله راه‌آهن و جاده برای حمل‌ونقل و یک کارخانه تولید برق برای نیروگاه ذوب را بسازد و یک بازه زمانی یک ساله برای ارزیابی سایت باستان‌شناسی ارائه دهد، اما متاسقانه هیچ توسعه‌ای در این زمینه پیش نرفته است.

اکنون، بسیاری می‌ترسند که این وقفه به پایان برسد. در ماه جولای، طالبان نشستی در سطح بالا با چینی‌ها برگزار کردند که در آن در مورد پروژه‌های زیربنایی اقتصادی در کشور، از جمله قراردادهای معدنی مانند شهر ذخایر مس، بحث کردند.