«زاها حدید» برنده مسابقه طراحی راه‌آهن با پل منعطف

دوشنبه ۶ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۷ | کد مطلب: ۳۸۷۶۰
«زاها حدید» برنده مسابقه طراحی راه‌آهن با پل منعطف
ایستگاه راه‌آهن ویلنیوس در لیتوانی در حال طراحی مجدد چشمگیر توسط معماران زاها حدید (ZHA) است که زیبایی‌شناسی طراحی پویا این شرکت را نشان می‌دهد.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این طراحی ایستگاه که به‌عنوان بخشی از طرح نوسازی بزرگتر به نام اتصال سبز پیشنهاد شده است، تلاش خواهد کرد تا مناطق تقسیم شده قبلی در جامعه را دوباره به هم متصل کند و در عین حال برنامه‌های سبز و فرهنگی جدیدی را معرفی نماید.

این طرح، مسیرهای راه آهن موجود را که به عنوان یک جداکننده اصلی در منطقه عمل می‌کند، به یک پل عظیم که مسیرها و سکوهای فعلی را می‌گذراند، محصور کرده و به عنوان یک میدان مرکزی برای مرکز حمل‌ونقل عمل می‌کند. با این مفهوم، منطقه Naujininkai بهتر با سایر فضاهای ویلنیوس مرتبط خواهد شد.علاوه بر شبکه حمل‌ونقل بزرگتر، این ایستگاه راه را برای تحرک با نیروی انسانی که شامل مسیرهای دوچرخه و مسیرهای عابر پیاده جدید است، باز خواهد کرد. این در حالی است که مناطق دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی به خوبی با اقدامات پایداری اخیر شهر همسو هستند.

اگرچه تمرکز اصلی این پروژه عنصر حمل‌ونقل است، اما طراحی مجدد آن به طور اندیشمندانه‌ای منطقه اطراف را در نظر گرفته و سعی در بهبود کلی شهر دارد. جیانلوکا راکانا، مدیر استودیو در زاها حدید می‌گوید: با ارائه انبوهی از فضای عمومی جدید، پیشنهادات ما این پروژه را نه تنها به مقصدی برای کسانی که از مرکز حمل‌ونقل استفاده می‌کنند، بلکه برای شهر ویلنیوس و جامعه محلی تبدیل می‌کند.