نمایش همزمان 151 هزار اثر هنری در ساختمان کاسه‌ای نقره‌ای

شنبه ۴ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۴۳ | کد مطلب: ۳۸۷۱۹
نمایش همزمان 151 هزار اثر هنری در ساختمان کاسه‌ای نقره‌ای
Depot Boijmans Van Beuningen در روتردام یک پروژه متفاوت و خاص بوده که از سوی شرکت معماری هلندی MVRDV طراحی شده است؛ این سازه که به‌عنوان نخستین موزه هنری در که دسترس عموم در جهان قرار گرفته، شناخته می‌شود، 151 هزار قطعه از موزه Boijmans Van Beuningen را در نزدیکی خود ذخیره می‌کند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: تفاوت  خاص بودن این ساختمان جدید به این دلیل است که برخلاف بیشتر موزه‌ها که بخش بزرگی از مجموعه آن‌ها در انبار باقی می‌مانند، کل آثار هنری آن در دسترس عموم قرار می‌گیرند و مردم می‌توانند از دیدن این آثار لذت ببرند.

این ساختمان 130 فوت (39.5 متر) ارتفاع دارد و همانطور که به سمت آسمان کشیده می‌شود، به سمت بیرون منحنی شده است. شکل به دست آمده و نمای آینه‌کاری شده، جلوه یک کاسه نقره‌ای غول‌پیکر را ایجاد می‌کند که منطقه اطراف را منعکس خواهد کرد.

در تلاشی برای ادغام سازه با خط افق، معماران ساختار اصلی ساختمان را در 1664 پنل شیشه‌ای آینه‌ای پوشانده‌اند؛ بالای آن یک باغ سرسبز پر از درخت و یک رستوران روی پشت بام است. وینی‌ماس، یکی از بنیانگذاران MVRDV می‌گوید: «به‌عنوان یک شرکت معماری، ماموریت ما این بود که اجازه دهیم یک تجربه هنری خاص با ساختمانی که شکلی به همان اندازه خاص دارد، همراه شود.»

در «فرم خاص»، معماران پنج منطقه آب‌وهوایی را ایجاد کرده‌اند که با دقت طراحی شده تا آثار هنری را حفظ کنند. بازدیدکنندگان می‌توانند نقاشی‌ها، عکس‌ها، فیلم‌ها، مجسمه‌ها، طراحی‌ها و موارد دیگر را از طریق مجموعه‌ای از امکانات ذخیره‌سازی، استودیوها و گالری‌ها کشف کنند. همچنین در این موزه فضاهایی مرمت‌شده نیز گنجانده شده است.

نمادین‌ترین ویژگی داخلی ساختمان یک پلکان متقاطع در یک آتریوم بزرگ است که بازدیدکنندگان را به مناطق مختلف متصل می‌کند. هنگامیکه بازدیدکنندگان در فضا قدم می‌زنند، می‌توانند قسمت‌های مختلف ساختمان و آثار هنری مختلفی را که در سرتاسر آن ذخیره شده‌اند، ببینند.