سقف بودجه شهرداری کوتاه شد

دوشنبه ۲۲ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۰۴ | کد مطلب: ۳۸۵۱۳
سقف بودجه شهرداری کوتاه شد
سقف بودجه 1400 شهرداری کوتاه شد. رئیس شورای شهر تهران معتقد بود که مدیریت شهری گذشته به بودجه آب بسته‌اند و امیدی ندارد در سه ماه باقی‌مانده بودجه مصوب امسال محقق شود.

او گفت که بدون رودربایستی به نظرش می‌آید مدیران شهری جدید آن‌قدر زرنگ نیستند که بتوانند همین بودجه کاهش‌یافته را محقق کنند؛ انتقادی که با احسنت و خوشحالی بخشی از اعضای شورای شهر تهران همراه بود. انتقاد از عملکرد شهرداری از‌سوی مهدی چمران که در تمام این سال‌ها به سیاست حل مشکلات در درون خانواده اعتقاد داشته، حتی برای برخی از اعضای شورای شهر تهران هم جای شگفتی داشت.‌

چمران گفت که در 9 ماه شهرداری 17 هزار میلیارد تومان درآمد داشته و اگر در همین سه ماه باقی‌مانده به همین میزان کسب درآمد شود، باز هم بودجه به‌طور‌کامل محقق نخواهد شد. چمران همچنین گفته که شهرداری دیگر نمی‌تواند ردیف‌های کمک به برخی خانه و نهادها را محقق کند. منظور او حمایت شهرداری از نهادهای فرهنگی و هنری بود که سال‌ها مورد حمایت مالی شهرداری بودند.

با‌وجود‌این، شورای شهر تهران به پیشنهاد شهرداری که خواستار سقف بودجه 35 هزار میلیاردی شده بودند، رأی نداد و در نهایت کاهش 11 هزار میلیاردی و سقف بودجه 37‌هزار‌و 700 میلیاردی را مصوب کرد. کاهش درخور‌توجه کمک شهرداری به خانه سینما، خانه موسیقی، خانه تئاتر و موزه سینما، مجموعه تماشاخانه ایرانشهر، به خانه اندیشمندان علوم انسانی، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران، بنیاد نشر آثار و اندیشه‌های آیت‌الله بهشتی، شورایاری‌ها و کمک‌رسانی به معلولان شهرداری تهران برخی از ردیف‌هایی هستند که تا ۵۰ درصد کاهش داشتند.

اجرای برنامه‌های تهران ۱۴۰۰ و برگزاری مراسم‌های فرهنگی مانند شب یلدا در فرهنگسراها موضوعات دیگری است که در اصلاحیه بودجه تعدیل درخور‌توجهی داشتند.

در فهرست تعدیل هزینه‌ها احداث سالن‌های ایزوله و تطهیر بهشت زهرا، اجرای طرح تفصیلی طرح جامع پسماند، توسعه قطب گردشگری و صنایع خلاق شهر تهران و تهیه و اجرای طرح‌های راهبردی آلودگی هوا و صدا به چشم می‌خورد. در ردیف‌های دیگر بازسازی خانه فروغ و مرمت احیای خانه آیت‌الله طالقانی نیز کاهش چشمگیری داشتند.

همچنین کمک به آماده‌سازی خیابان ولیعصر برای ثبت میراث جهانی. بخش‌هایی از اصلاحیه که روز گذشته به تصویب رسید، با شعارهای شورا و شهرداری در تضاد است.

درحالی‌که شهرداری تأکید بر حل آسیب‌های اجتماعی از سطح شهر دارد، ردیف توسعه و ایجاد دو گرمخانه در غرب و جنوب تهران از 40 میلیارد تومان به پنج میلیارد تومان کاهش پیدا کرده، ایجاد مراکز سیار ارائه خدمات به کودکان در معرض آسیب به‌‌صورت اتوبوس و کانکس از پنج‌میلیارد‌و 600 میلیون تومان به سه میلیارد تومان کاهش پیدا کرده و همچنین ردیف اجرای پروژه‌های توسعه‌ محلی در محلات آسیب‌خیز شوش، خلازیر، فرحزاد و... از 30 میلیارد تومان به یک میلیون تومان کاهش پیدا کرده است. این گام اول تعارض با وعده‌های شهردار است.

همچنین اعتبار پروژه‌های توسعه محلی حوزه مأموریت اجتماعی از 40 میلیارد تومان به شش میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است. اعتبارات حوزه معماری و شهرسازی پروژه‌های کوچک‌مقیاس از 835 میلیارد تومان به 277 میلیارد تومان کاهش پیدا کرده.

اعتبارات حوزه حمل‌ونقل از 481 میلیارد تومان به 286 میلیارد تومان و اعتبارات حوزه فنی-عمرانی پروژه‌های کوچک‌مقیاس از هزار میلیارد تومان به 820 میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است. در حوزه‌ توسعه مدیریت و هوشمندسازی 209 میلیارد تومان اعتبار پروژه‌های توسعه محلی صفر شده است. اما برخی از اعضای شورای شهر تهران مخالف این کاهش بودند.

ناصر امانی معقتد بود که اگر یک تیم اقتصادی قوی در شهرداری تهران مستقر می‌شد، حداکثر می‌توانستیم تا 40 هزار میلیارد بودجه محقق کنیم، به شرطی که گفتم.

تیم گذشته شهردار رسما اعلام کرد که نمی‌خواهیم کار عمرانی کنیم و قرار نیست در شهر کار توسعه‌ای کرده و گفتند می‌خواهیم در شهر کار فرهنگی- اجتماعی کنیم.

این عضو شورا گفت: در جلسه بررسی برنامه‌های آقای زاکانی گفتم آقای شهردار آینده، شما 70 هزار میلیارد تومان بدهی دارید و ایشان گفتند 70 هزار میلیارد تومان که چیزی نیست. اگر 70 هزار میلیارد تومان چیزی نیست، 48 هزار میلیارد درآمد خیلی کمتر از 70 هزار میلیارد تومان است.

دوره گذشته که 15 درصد درآمدشان محقق نشد، چه شد؟ مگر بودجه سالانه دولت هر سال صددرصد آن محقق می‌شود؟ اما اگر شما آخر سال درآمدتان بالا رفت، باید متمم بیاورید و این باعث یک کار جدید در طول عمر مدیریت شهری می‌شود که سال اول آن یک بودجه داشته، بعد اصلاحیه آورده و یک متمم.

او ادامه داد: بودجه عمرانی 11 هزار میلیارد‌تومان از 20 هزار میلیارد میلیارد تومان در این مصوبه کاهش پیدا کرده است.

بودجه عمرانی عبارت است از ایجاد و توسعه زیرساخت به‌علاوه نگهداشت شهر. نگهداشت شهر که هزینه‌ای است را نگه داشتید و 11 هزار میلیارد تومان را که ایجاد و توسعه است، حذف کردید.

امانی ادامه داد: نسبت بدهی دولت در این لایحه چیست؟ قرار است ما به دولت بگوییم اگر ندادی، نده و ما هم از تو مطالبه نمی‌کنیم یا قرار است بر‌اساس قولی که داده شد، از شهرداری حمایت شود و ردیف‌های بودجه حمایتی از شهرداری در بودجه 1401 را حذف نکنند. من بیشتر نگران پیامدهای این مصوبه هستم.

او ادامه داد: اگر این روش ادامه پیدا کند، 17 هزار میلیارد تومانی که می‌گویید، هم محقق نمی‌شود؛ مگر اینکه صاحب‌نظرانی که در حوزه بودجه غیر‌نقدی در 12 سال دوره سوم و چهارم زحمت کشیدند، کار کردند و هزینه‌اش را هم دادند، بیایند و به مدیریت شهری در حوزه غیر‌نقدی کمک کنند. دوستان بپذیرند که حداقل یک‌دوم کار نقدی‌شان در سایر معاونت‌ها جزء معاونت برنامه‌ریزی و مالی است. حوزه مالی و اقتصادی، برنامه‌ریزی و شهردار تهران بخش غیرنقدی را فعال کنند.

پرویز سروری، نایب‌رئیس شورای شهر تهران، از موافقان کاهش سقف بودجه، هم گفت شهردار تهران سوپرمن نیست که سه‌ماهه معجزه کند و تحولاتی را که مد‌نظر ماست، به وجود بیاورد؛ اما این را هم قبول دارم که اگر شهرداری با همین نگاه فشل جلو برود، تحولی به دست نمی‌آید. آیا تحولی در شهرداری و به‌ویژه در شهرسازی صورت گرفته است که درآمدهای شهرداری افزایش یابد.‌

سروری با اشاره به مخالفت اعضای شورای شهر تهران با درخواست فروش یکی از املاک شهرداری تهران گفت: شورا با این درخواست مخالفت کرد. چگونه می‌خواهیم انتظار داشته باشیم که درآمدهای شهرداری در سه ماه‌ آینده افزایش یابد و به بودجه 1400 نزدیک شود؟‌

او با انتقاد از تفکر دوره گذشته مدیریت شهری گفت: آنها تفکرشان این‌گونه بود که هزینه‌ها را افزایش و درآمدها را کاهش دهند؛ به‌طوری‌که در سازمان بازنشستگی بیش از 400 پرسنل اضافه شدند و ما با افزایش هزینه‌ها و کاهش درآمدها روبه‌رو هستیم و در سه ماه آینده نمی‌توانیم بودجه 1400 شهرداری را به‌طور‌کامل داشته باشیم.‌

مهدی اقراریان، عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران، هم به منابع درآمدی اشاره کرد که شهرداری به آنها بی‌توجه است و گفت: در بررسی ردیف‌های این لایحه با موردی مواجه شدم تحت عنوان کمک هفت‌هزار‌و 200 میلیارد تومانی به مجامع مشورتی معتمدی محلات که این سؤال مطرح می‌شود که آیا این مجمع از شورای شهر تهران مصوبه دارد یا لایحه‌ای در این زمینه به تصویب رسیده است؟ اگرچه این مجامع همان شورایاری‌ها هستند؛ اما باید به این نکته اشاره کنم که شورایاری‌ها نیز تکلیف‌شان با حکم دیوان مشخص است.

او ادامه داد: بعضا شاهد هستیم که شهرداری تهران مطالباتی دارد که اگر به‌درستی پیگیری شود، بخشی از بودجه 1400 شهرداری تهران قابل تحقق است که از آن جمله می‌توان به دریافت عوارض یک مجتمع تجاری در منطقه یک به رقم 470 هزار میلیارد تومان اشاره کرد که از این موارد بسیار است. البته ما می‌دانیم تیم شهرداری تازه آمده است. تا زمانی که بر روی کار سوار شوند، زمان می‌برد و این حرف درستی است و باید به آنها فرصت داد؛ اما تصمیم امروز در شورای شهر ریل‌گذاری برای چهار سال آینده مدیریت شهری است.

اقراریان در ادامه با انتقاد از اینکه نه شهردار و نه معاونان شهردار در ارتباط با بودجه تعاملی را حداقل با بنده نداشته‌اند، گفت: متأسفانه معاونت فرهنگی-اجتماعی شهرداری تهران پاسخ‌گو نبوده است. البته برخی از معاونان انصافا پاسخ‌گو هستند و به‌هر‌حال مجامع مشورتی معتمدان محلات و کمک به آنها نیاز به مصوبه شورا دارد. البته اگر بخواهیم در این زمینه هزینه شود، شهردار تهران می‌تواند از منابع در اختیار خود هزینه کند. در نهایت اعضای شورای شهر تهران با کاهش 11 هزار‌میلیاردی سقف بودجه 1400 شهرداری موافقت کردند.
مرجع: شرق