راه‌اندازی وب‌سایت بین‌المللی مبارزه با قاچاق غیرقانونی آثار فرهنگی

دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۲۳ | کد مطلب: ۳۸۳۹۴
راه‌اندازی وب‌سایت بین‌المللی مبارزه با قاچاق غیرقانونی آثار فرهنگی
اداره ملی میراث فرهنگی چین (NCHA) یک صفحه اینترنتی اختصاص‌ داده‌شده به مبارزه بین‌المللی با قاچاق غیرقانونی اموال فرهنگی را در انجمنی به مناسبت روز جهانی مبارزه با قاچاق غیرقانونی اموال فرهنگی راه‌اندازی کرد.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: بخشی از این وب‌سایت، مجموعه‌ای از گنجینه‌های بین‌المللی گرانبها را نشان می‌دهد که هنوز گم شده‌اند. یکی از این قطعات مجسمه‌ زنی است که در سال 2014 میلادی در اوج درگیری‌ها از سوریه به سرقت رفت و سپس به اروپا قاچاق شد.

یکی دیگر از آثار فرهنگی، سر سنگی بودا بوده که در اصل متعلق به موزه ملی افغانستان است. این وب سایت نشان می‌دهد که بسیاری از مجموعه‌های موزه در جنگ ویران شد و هزاران اثر باستانی توسط دلالان محلی که این گنجینه‌های گرانبها را به صورت غیرقانونی به بازارهای بین‌المللی قاچاق کردند، از موزه غارت شد.

این سایت همچنین دارای دو پایگاه داده از پلتفرم انتشارات اطلاعات آثار فرهنگی دزدیده شده (گمشده) چین و پایگاه داده‌های آثار فرهنگی خارجی به سرقت رفته است که هدف بازیابی اموال فرهنگی مفقود شده را دنبال می‌کند.14 نوامبر مصادف با روز جهانی مبارزه با قاچاق غیرقانونی اموال فرهنگی بود که در چنین روزی در سال 1970 میلادی، منع و جلوگیری از واردات، صادرات و انتقال غیرقانونی اموال فرهنگی توسط کنفرانس عمومی یونسکو به تصویب رسید. به مناسبت این روز، اداره میراث فرهنگی ملی چین در پکن و شانگهای نشست‌های مرتبطی برگزار کرد و از کارشناسان صنایع موزه و حراج دعوت کرد تا در مورد چگونگی حفاظت از آثار فرهنگی به بهترین شکل و بازگرداندن آن‌هایی که از دست رفته‌اند به خارج از کشور، بحث کنند.

این در حالی است که روزنامه گوانگمینگ دیلی گزارش داد، چین تا سپتامبر سال 2021 میلادی بیش از 150 هزار یادگار فرهنگی را از خارج از کشور بازیابی کرده است.

گوان کیانگ، معاون اداره ملی میراث فرهنگی چین، در این مجمع گفت که جامعه بین‌المللی در سال‌های اخیر در مبارزه با قاچاق غیرقانونی اموال فرهنگی و ترویج بازگرداندن آثار فرهنگی همکاری مثبتی داشته است. با این حال، هنوز خطرات و چالش‌های زیادی وجود دارد.

گوان‌ بار دیگر تاکید کرد که چین حق رجوع به آثار فرهنگی که به‌طور غیرقانونی از این کشور غارت شده‌اند را برای خود محفوظ می‌دارد.