مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وجود غنی‌سازی ۹۰درصدی در ایران را رد کرد

پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۱۹ | کد مطلب: ۳۸۳۳۷
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وجود غنی‌سازی ۹۰درصدی در ایران را رد کرد
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفته ایران و آمریکا به دنبال توافق موقت نیستند و خواهان بازگشت به اصل برجام هستند و دستیابی به چنین توافقی ممکن است.
گروسی در گفتگو با شبکه تلویزیونی ۲۴ فرانسه گفت تنها کسی که در تاسیسات هسته ای ایران حضور دارد آژانس است و آژانس می تواند بگوید ایران غنی سازی ۹۰ درصدی ندارد.
 
ایران که در حال حاضر دومین روز دور تازه مذاکرات احیای برجام را پشت سر گذاشته است روز چهارشنبه اسرائیل را به "مسموم کردن" مذاکرات وین و "دمیدن در شیپور دروغ" متهم کرده و گفته است کشورهای شرکت کننده در مذاکرات به آنچه او خبرهای جعلی خوانده، "بی توجه" هستند.
 
رافائل گروسی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ۲۴ فرانسه تاکید کرد در پی خروج آمریکا از برجام ایران نیز با وجود تعهد به غنی سازی ۳.۵ درصدی، تدریجا غنی سازی خود را به ۶۰ درصد رسانده که "تا ۹۰ درصد راه زیادی ندارد."
 
 گروسی در این مصاحبه در عین حال گزارش‌ها از آغاز غنی سازی بیست درصدی در فردو را تایید کرد.
 
پیشتر خبرگزاری رویترز به نقل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش کرده بود ایران غنی‌سازی ۲۰ درصدی را با استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته در تاسیسات فردو آغاز کرده است.
 
این خبرگزاری در عین حال خبر داد براساس یک گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که نسخه‌ای از آن را خبرگزاری رویترز دیده است، آژانس می‌خواهد بازرسی‌های خود از تاسیسات اتمی فردو در نزدیکی قم را افزایش دهد و ایران نیز موافقت کرده که فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارت آژانس در تاسیسات فردو افزایش یابد.
 
این آژانس می‌افزاید به رایزنی‌های خود با ایران در مورد ترتیبات عملی برای تسهیل اجرای فعالیت‌های راستی آزمایی در فردو ادامه خواهد داد.
مرجع: شرق