با وجود فتوای رهبر درباره سلاح هسته‌ای، فخری‌زاده سیستم سلاح هسته‌ای را ایجاد کرده بود

يکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۷ | کد مطلب: ۳۸۲۶۱
با وجود فتوای رهبر درباره سلاح هسته‌ای، فخری‌زاده سیستم سلاح هسته‌ای را ایجاد کرده بود
 فریدون عباسی دوانی، نماینده مجلس و رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران در سالگرد ترور محسن فخری زاده معاون وزارت دفاع به روزنامه دولتی ایران گفته است که او علیرغم فتوای رهبر انقلاب در حرام بودن تولید، نگهداری و به کارگیری سلاح اتمی، برای آن سیستم ایجاد کرده بود.

 به گفته عباسی «از حدود سال ۷۴» جلساتی «با حضور اساتید دانشگاه‌های مختلف از جمله شهید شهریاری و شهید علی‌محمدی و با مدیریت شهید فخری‌زاده آغاز شد».

او نام این پروژه را نگفته ولی گفته «تقریبا سه سال طول کشید و خروجی‌اش تهیه یک نقشه راه اولیه برای توسعه صنعت هسته‌ای ایران بود».

بنا به اظهارات عباسی «آقای فخری‌زاده از سال ۷۷ در پروژه تحول صنعت هسته‌ای نقش اساسی داشت...

مدیریت توزیع فناوری اتمی در همه دانشگاه‌ها و رشد و تربیت افراد و ساخت آزمایشگاه‌های مختلف، با آقای فخری‌زاده بود».

عباسی با اشاره به ترور نافرجام فخری‌زاده در سال ۱۳۸۷ گفته که «از همان زمان نیروهای حفاظت و امنیت ایشان را محافظت می‌کردند. تا این حد که خانه اش را عوض کردند و حتی من با همه رفت و آمد خانوادگی که داشتیم تا زمانی که شهید شد نمی‌دانستم خانه‌اش کجاست. ایشان ۱۲ سال تحت‌الحفظ بود و محافظ داشت».

 او ادامه داده «موقعی که به سازمان انرژی اتمی رفتم، از ایشان خواستم که بیاید و با هم کار کنیم و شرایط طوری شد که با هم همکاری کردیم و ارتباط نزدیکی بین انرژی اتمی و آن مجموعه[سازمان پژوهش‌های نوین دفاعی وزارت دفاع (سپند)]ایجاد شد.

 بنا به ادعای عباسی از «سال ۹۲ که دولت آقای روحانی سر کار آمد، با آقای فخری‌زاده برخورد خوبی نشد. با این حال ایشان توانست مقاومت کند و تشکیلات را تا زمان شهادتش حفظ کند».

 عباسی از شیوه شناسایی اولیه فخری‌زاده از سوی بیگانگان هم صحبت می‌کند: «در ابتدا گویا نام استادان را از روی تابلوهای روی دیوار که اتاق استادان را نشان می‌داد نوشته و به عنوان اطلاعات به سرویس‌های خارجی داده بودند که بعدها در سایت‌های منافقین بازتاب یافت. چون فقط اسم دو نفر که اتاق‌شان تابلو نداشت در فهرست نبود».

مصاحبه‌کننده از عباسی پرسیده که «اسامی استادان دانشگاه امام حسین(ع)[وابسته به سپاه پاسداران] را داده بودند؟» که او جواب‌ داده «بله، با این عنوان که این‌ها در تحقیقات هسته‌ای فعال هستند. در صورتی که اینطور نبود و در آنجا اصلا بحث تحقیقات هسته‌ای به این شکل مطرح نبود».

به گفته عباسی «اسم تشکیلاتی که این اواخر دست آقای فخری‌زاده بود سازمان پژوهش‌ها و نوآوری دفاعی یا پژوهش‌های نوین دفاعی بود. این یعنی اگر کسی بخواهد در نوآوری دفاعی کار کند، گستره وسیعی از علم و فناوری را لازم دارد. هسته‌ای، موشکی و الکترونیک و... خود به خود از دل این بیرون می‌آید. منتهی تحفظ ما درباره سلاح هسته‌ای بر اساس فتوای صریح رهبر معظم انقلاب بر حرمت سلاح هسته‌ای کاملا مشخص است. منتها فخری‌زاده این سیستم را ایجاد کرده بود و مساله‌اش هم فقط دفاع از کشور خودمان نبود. زیرا کشور ما پشتیبان جبهه مقاومت است و وقتی شما وارد این مسائل بشوید، صهیونیست‌ها حساس می‌شوند».