دو روایت از دادگاهی که قرار بود علنی باشد اما غیرعلنی از آب درآمد

متهم ردیف اول دادگاه سرنگونی هواپیمای اوکراینی در تهران یک سروان است- یک سرتیپ هم متهم است

پنجشنبه ۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۲۱ | کد مطلب: ۳۸۲۱۱
متهم ردیف اول دادگاه سرنگونی هواپیمای اوکراینی در تهران یک سروان است- یک سرتیپ هم متهم است
روز چهارشنبه سوم آذر ۱۴۰۰، نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده سرنگونی هواپیمای مسافری اوکراینی در تهران برگزار شد. طباطبایی گفت وکلا و خانواده‌ها معتقد بودند بررسی‌ها ناقص هستند و دادگاه این را پذیرفته است. در نتیجه، قرار شد پرونده برای گزارش کارشناسی برگردد و به اعتراض رسیدگی شود.
 نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده سرنگونی هواپیمای مسافری اوکراینی اگرچه اعلام‌شده بود دادگاه علنی است اما از حضور رسانه‌ها در آن جلوگیری شد.

حالا یکی از وکیلان خانواده‌ها رسما می‌گوید دادگاه غیرعلنی برگزار شده- وب‌سایت رویداد ۲۴ با این وکیل و پدر یکی‌از جان‌باختگان گفت‌وگو کرده، که ما نکته‌های مهم آن‌را این جا خلاصه کرده‌ایم.

 علیزاده طباطبایی، وکیل برخی خانواده‌های جان‌باختگان سرنگونی هواپیمای مسافری اوکراینی، گفته: « دادگاه  این پرونده ۱۰ متهم نظامی داشته» اما افزوده «چون غیرعلنی بود نمی‌توانم اسمی از متهمان ببرم و تنها می‌توانم بگویم که ۱۰نفر افرادی بودند که مستقیما درگیر این عملیات بودند. ستوان، سروان، سرگرد، سرهنگ و سرتیپ در میان متهمان بودند و «متهم ردیف اول» نیز «سروان» است.

سه چهارنفرشان متهمند به قتل غیرعمد و بقیه به «بی‌احتیاطی در انجام وظیفه» متهمند.»

 جمشید رحمانی‌فر، هم که دخترش دانشجوی دانشگاه آلبرتا کانادا در این هواپیما بوده، گفته: «ما اعتراض داریم که چرا برای متهمان قرار منع تعقیب صادر شده؛ این ۱۰ متهم، زیرمجموعه‌اند و عوامل اصلی نیستند. ما از مقامات ارشد نظامی و وزیر وقت راه، رئیس وقت هواپیمایی کشور شکایت کردیم و گفتیم چرا آسمان را کلییر نکردند یا پنهان‌کاری کردند؟

چرا آقایان هر زمان اراده می‌کند به صداوسیما می‌آید و سخنانی می‌گوید اما این امکان برای خانواده‌ها وجود ندارد؟»

 رحمانی همچنین به یک ایراد دیگر خانواده‌های جان‌باختگان به دادگاه اشاره کرده: «این اتفاق نیرو‌های مسلح صورت گرفته و کارشناسی آن را هم ستاد کل نیرو‌های مسلح انجام داده که این معقول نیست و نخستین ایراد ما همین مساله بود، بنابراین پیشنهاد دادیم از کارشناسان مستقل بین‌المللی در پرونده حضور داشته باشند و چون بی‌طرف هستند برای همه خانواده‌های جانباختگان قابل قبول خواهد بود.

برای ما کارشناسی پرونده وجاهت قانونی ندارد، اما نمی‌توانیم بگوییم خود دادگاه قانونی نیست زیرا هر سانحه هوایی در دنیا رخ دهد، در وهله اول دادگستری آن سرزمین، صالح به رسیدگی است مگر این‌که در ادامه دلایلی وجود داشته باشد که به دنبال کشف حقیقت نیستند.

از همین رو طبق قوانین بین‌المللی باید اول به دادگاه‌های ایران رجوع کنیم.»

رحمانی خبر داده: «زمانی که می‌خواستیم به دادگاه برویم، قرار بود همه خانواده‌ها سر خیابان عباس آباد هم‌دیگر را ببینند و از آنجا با هم برویم. اول صبح خیابان شریعتی شبیه منطقه جنگی بود و نیرو‌های انتظامی همه جا بود.

زمانی هم که می‌خواستیم وارد دادگاه شویم در شدیدترین تدابیر امنیتی بودیم و دو دفعه از دستگاه ایکس.ری ردشدیم و حتی کلیدهای‌مان را گرفتند. گفتیم این تدابیر را زمان آن فاجعه به کار می‌بردید. فقط پدر و مادر‌ها می‌توانستند وارد شوند و به خواهر و برادر‌ها اجازه ندادند.»

این بازمانده جان‌باختگان هواپیمای مسافری اوکراینی گفته: «زندگی همه خانواده‌ها به‌ هم ریخته و وضع وحشتناکی داریم. زیر نظر متخصصان اعصاب و روان هستیم و دارو‌های قوی می‌خوریم. برخی از خانواده‌ها کارشان به خودکشی رسیده...»