?>?> اعتراضات خیابانی در ترکیه با ادامه سقوط ارزش لیر - اسکان نيوز

اعتراضات خیابانی در ترکیه با ادامه سقوط ارزش لیر

چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۴ | کد مطلب: ۳۸۱۹۷

در پی سقوط تاریخی ارزش لیر ترکیه‌، تعدادی از فعالان منتقد ترک در توییتر فراخوان اعتصاب عمومی تا زمان استعفای دولت را راه انداخته‌اند.یورونیوز گزارش داده در آنکارا و استانبول برخی شهروندان برای اعتراض به خیابان‌ها رفته‌اند. پول ملی ترکیه از ابتدای سال جاری میلادی حدود ٣٨ درصد از ارزش خود را از دست داده است.
یک روز بعد از اظهارات رجیب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مورد سیاست پولی این کشور، ارزش لیر در مقابل دلار آمریکا در روز سه‌شنبه حدود ۱۰ درصد افت کرده است.
 
با ادامه افت ارزش لیر سه‌شنبه شب گزارش‌هایی در شبکه های اجتماعی از راهپیمایی معترضان در دو شهر آنکارا و استانبول منتشر شده است.
 
 اردوغان روز دوشنبه تاکید کرد که دولت علیرغم تورم شدید از سیاست کاهش نرخ سود بانکی منصرف نخواهد شد.
 
به گزارش آسوشیتدپرس ارزش لیر در طول روز سه‌شنبه ابتدا به ۱۳.۴۴ در مقابل هر دلار رسید، اما در ادامه روز بخشی از این افت را جبران کرد و آخر روز هر ۱۲.۵۱ لیر یک دلار معامله شد. این حدود ۱۰ درصد کمتر از ارزش لیر در پایان روز دوشنبه است.
 
اردوغان اخیرا از تصمیم به کاهش نرخ سود بانکی دفاع کرده و گفته کشورش با وجود همه انتقادها در "جنگ اقتصادی" برنده خواهد شد.
 
بر اساس آمارهای رسمی ترکیه، نرخ تورم در این کشور به نزدیک ٢٠ درصد رسیده است که افت مستمر پول ملی این کشور هم به نگرانی شهروندان این کشور افزوده است؛ هدف تورمی ترکیه پیشتر ۵ درصد اعلام شده بود.
 
لیر ترکیه در مقایسه با پول سایر اقتصادهای نوظهور بدترین عملکرد را از ابتدای امسال داشته است که بسیاری از تحلیلگران اقتصادی آن را به سیاست‌های "ناپخته" پولی دولت این کشور نسبت می‌دهند.
بانک مرکزی ترکیه هفته پیش نرخ سود بانکی را به ١٥ درصد کاهش داد؛ رقمی پائین‌تر از نرخ تورم ٢٠ درصدی در این کشور؛ البته ممکن است این نرخ با سیاست‌های بانک مرکزی در آینده نزدیک شاهد کاهش بیشتری باشد.
 
بعضی تحلیلگران اقتصادی از لزوم افزایش سریع نرخ سود بانکی در این کشور سخن گفته‌اند؛ عده‌ای البته معقدند کاهش نرخ سود ممکن است به نفع قرض گیرندگان باشد اما پول ملی و اقتصاد این کشور را تضعیف می‌کند.
 
 اردوغان اما از سیاستهای دولت خود دفاع کرده و گفته سیاست‌های سختگیرانه پولی، "نرخ تورم را کاهش نخواهد داد."

بانک مرکزی ترکیه در سالهای اخیر روسای مختلفی را تجربه کرده است و در وطی دو سال و نیم گذشته رجب طیب اردوغان سه رئیس این سازمان را اخراج کرده که این اقدام بی‌ثباتی اقتصادی دامن زده و باعث خروج سرمایه‌‌های خارجی از این کشور شده است.