طرح واقعیت مجازی که با قدم‌زدن بازدیدکنندگان تغییر شکل می‌دهد

چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۱ | کد مطلب: ۳۸۱۸۸
طرح واقعیت مجازی که با قدم‌زدن بازدیدکنندگان تغییر شکل می‌دهد
یکی از تجربیات منحصر به‌فردی که در جشنواره طراحی لندن 2021 میلادی فاش شد، نصب واقعیت مجازی همه‌جانبه توسط «سو فوجیموتو» و «تین درام» بود. در واقع، مدوسا که به نام شخصیت مشهور اساطیر یونان نام‌گذاری شده است، به بازدیدکنندگان جشنواره اجازه می‌دهد تا رابطه‌ای سیال بین دنیای مجازی و فیزیکی را تجربه کنند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: در این فضای دیدنی، همان‌طور که میهمانان و بازدیدکنندگان با هدست‌های VR در فضا قدم می‌زدند، ساختارهای اطراف آن‌ها در زمان واقعی تغییر می‌کرد.

یویو مونک، مدیر مدوسا می‌گوید: «واقعیت ترکیبی، رسانه‌ای است که به‌خوبی با یک تجربه جمعی سازگار است و می‌تواند به مخاطبان کمک کند تا ارتباطات عمیق‌تر و شخصی‌تری با هنر و اجرا ایجاد کنند. این در حالی است که تولید درام امکان عاملیت، سیالیت، کنجکاوی و حضور مخاطب را فراهم می‌کند، زیرا مخاطب در فضا حضور دارد و واکنش‌های آن‌ها را به اشتراک می‌گذارد و مشاهده می‌کند. در واقع، هنگامی‌که واقعیت فیزیکی خود را با واقعیت مجازی جایگزین می‌کنید، نمی‌توانید به همان عاملیت و صمیمیت دست یابید.»

اگرچه نام مدوسا ممکن است تصاویری از یک زن ترسناک با سر پر از مار را به ذهن متبادر کند، اما این همچنین از نام علمی چتر دریایی نیز الهام گرفته است. طراحان از شکل منحصر به‌فرد چتر دریایی و استفاده از بیولومینسانس الهام گرفتند. مانک می‌گوید: ما ایده شکل‌گیری زندگی را دوست داشتیم که این می‌تواند تعادل را بین چیزی که زیبا، جذاب و خطرناک است پیدا کند.

این همکاری همچنین به معمار «سو فوجیموتو» رسانه جدیدی برای کشف ایده‌هایی که به آن‌ها معروف است، یعنی رابطه بین طبیعت، معماری و تجربه، را ارائه داد. این ایده‌ها، همراه با مهارت‌های واقعیت مختلط Tin Drum، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی را ایجاد می‌کنند.