رونمایی از طرح شهر آرمانی که به صحرا آمریکا می‌آید

يکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۱۳ | کد مطلب: ۳۸۱۴۹
رونمایی از طرح شهر آرمانی که به صحرا آمریکا می‌آید
معماران و طراحان مدت‌هاست که مجذوب ایده‌ «شهر آرمانی» بوده‌اند؛ گروه Bjarke Ingels یا BIG به تازگی از تصاویر یک شهر جدید با ذهن باز به نام «Telosa»رونمایی کرده است.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این پروژه برای میلیاردر مارک لور به عنوان «شهر جدیدی در امریکا که استانداردهای جهانی را برای زندگی شهری تعیین می‌کند، پتانسیل انسانی را گسترش می‌دهد و به طرحی برای نسل‌های آینده تبدیل می‌شود»، توسعه داده شده است.

به گفته طراحان Telosa، این پیشنهاد برای یک شهر جدید بر اساس سه ایده اصلی ساخته شده است. Telosa باز، منصفانه و فراگیر خواهد بود. برای دستیابی به این ایده‌آل‌ها، لور امیدوار است که Telosa را در زمینی بسازد که به یک موقوفه اجتماعی اهدا شده است.

لور در این‌باره توضیح می‌دهد: سرمایه‌داری یک مدل اقتصادی باورنکردنی بوده است، اما نقایص قابل‌توجهی وجود دارد، به ویژه در مورد نابرابری درآمد و ثروت. بسیاری از این نقص‌ها نتیجه مدل مالکیت زمین است که امریکا بر اساس آن بنا شده است. در واقع، زمین باید متعلق به جامعه‌ای باشد که در آن زندگی می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها به‌طور مساوی در توسعه منطقه سرمایه‌گذاری می‌کنند.جدا از ایده مالکیت زمین، Telosa همچنین آینده شهرسازی پایدار را دوباره تصور خواهد کرد. منابع انرژی تجدیدپذیر، بازیافت آب، و ویژگی‌های «سبز» بیشتر به حل این سوال مرتبط در مورد چگونگی حفظ مسئولانه شهرهای متراکم کمک خواهند کرد. برخی از این شیوه‌های پایدار در اطراف برج Equitism متمرکز شده‌اند که دارای مزارع ایروپونیک، سقف فتوولتائیک و ذخیره‌سازی آب است تا به عنوان نمونه‌ای از معماری سبز در شهر عمل کند.

همچنین این شهر آموزش، مسکن، بهداشت و سایر ارزش‌هایی را که نشان‌دهنده برابری یک شهر آینده‌نگر است، در اولویت قرار خواهد داد. برای رفت و آمد، ساکنان می‌توانند از مسیرهای دوچرخه و عابر پیاده و اتومبیل‌های خودران استفاده کنند که بر سایر اشکال ترافیک اولویت دارند.

مهم‌تر از همه، شهر مملو از فضای عمومی منعطف پر از زندگی گیاهی بومی و ویژگی آب خواهد بود تا ساکنان را با طبیعت در ارتباط نگاه دارد. این شهر برنامه‌ریزی‌شده بلندپروازانه احتمالا جایی در بیابان امریکا خواهد بود و تا سال 2030 میلادی حدود 50 هزار نفر را در خود جای می‌دهد.