موزه علم و فناوری که مانند یک ابر شناور بر فراز آب است

پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۷ | کد مطلب: ۳۸۰۰۳
موزه علم و فناوری که مانند یک ابر شناور بر فراز آب است
موزه علم و فناوری هاینان یک مرکز فرهنگی زیبا و معاصر برای شهر هایکو در هاینان چین است. این موزه که توسط معماران MAD طراحی شده است، دارای نمای زیبای چرخان است که با هویت ساختمان‌های ابر مانند قبلی شرکت مطابقت دارد.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: شکل موزه از دوگانگی منطقه اطراف خود الهام گرفته شده است. در طبیعت در پس‌زمینه‌ای از جنگل‌های بارانی استوایی غنی دیده می‌شود، اما در بافت شهری متراکم فراتر از آن نیز به نظر می‌رسد.

ما یانسانگ، بنیانگذار و شریک اصلی MAD در خصوص این پروژه می‌گوید: «از فاصله دور، به نظر می‌رسد که این ساختمان آینده‌نگر از شهر بیرون می‌آید، در حالیکه بازدیدکنندگانی که وارد محوطه موزه می‌شوند شاهد شناور بودن آن بر فراز جنگل هستند. به دلیل شرایط منحصر به‌فرد فضا و منطقه، این موزه نماد معاصری است که برای یک کلان شهر مناسب است، اما به زیبایی با اشکال ارگانیک طبیعت نیز مطابقت دارد.»

این پروژه که اکنون در دست ساخت است و مقرر شده تا سال 2024 میلادی به پایان برسد، 46528 متر مربع یا بیش از 500 هزار فوت مربع فضا را به خود اختصاص داده است. این موزه در اطراف یک دهلیز مرکزی بزرگ که با نور طبیعی از نورگیر بزرگ پر شده، سازماندهی شده است. همانطور که بازدیدکنندگان زیبایی‌های موزه را مشاهده می‌کنند، از فضای اطراف خود و نوع معماری و طراحی داخلی آن نیز نهایت لذت را خواهند برد.

بازدیدکنندگان موزه تجربه خود را در سکوی رصد طبقه پنجم آغاز خواهند کرد که امکان مشاهده بدون وقفه و 360 درجه از سایت را فراهم می‌کند. در این طبقه، بازدیدکنندگان می‌توانند گالری‌های متمرکز بر فناوری و همچنین فضای بیرونی را کشف کنند. از آنجا، هر طبقه شامل گالری‌هایی در مورد شاخه‌های علم و فناوری خواهد بود. به عنوان مثال، در طبقه چهارم، بازدیدکنندگان گالری‌هایی درباره اقیانوس‌ها و علوم زیستی پیدا می‌کنند. گالری‌های ریاضی و علوم در طبقه سوم و زمین بازی کودکان به همراه منطقه تجربه تعامل چندرسانه‌ای در طبقه دوم قرار دارند.