اتحادیه اروپا: مذاکرات بازگشت به برجام هشتم آذر ازسرگرفته می‌شود

پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۳ | کد مطلب: ۳۷۸۷۰
اتحادیه اروپا: مذاکرات بازگشت به برجام هشتم آذر ازسرگرفته می‌شود
ایران و اتحادیه اروپا بر سر تاریخ ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای توافق کردند.
سرویس اقدامات خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد "کمیسیون مشترک برجام"، ۲۹ نوامبر (هشتم آذر) کار خود را در وین "حضوری" آغاز می‌کند:
 
"طرف‌های مذاکره به بحث درباره امکان بازگشت آمریکا به برجام ادامه می‌دهند و اینکه چگونه اطمینان پیدا کنند همه طرف‌ها این توافق را کامل و موثر اجرا می‌کنند."
 
علی باقری کنی معاون سیاسی وزارت خارجه ایران و مسئول این مذاکرات هم در توییتر نوشت گفتگوها از هشتم آذر در وین آغاز می‌شوند و این تاریخ در گفتگوی تلفنی با انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای با ایران تعیین شده است.
 
در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است انریکه مورا به نیابت از جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، ریاست کمیسیون مشترک را بعهده خواهد داشت.
 
دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا در اردیبهشت ۱۳۹۷ یک‌طرفه از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی (برجام) خارج شد و تحریم‌های وسیعی از جمله تحریم بانکی و نفتی به ایران اعمال کرد.
 
ایران یک سال بعد و پس از اعتراض به بی‌عملی اتحادیه اروپا در پنج مرحله تعهدهای برجامی‌اش را کنار گذاشت، درصد غنی‌سازی و ذخیره رادیواکتیو خود را افزایش داد و تاسیساتی را که بعد از برجام از کار انداخته بود فعال کرد.
 
پس از روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا، مذاکرات احیای برجام فروردین امسال در شهر وین پایتخت اتریش آغاز و شش دور آن برگزار شد اما با پایان گرفتن دوره ریاست جمهوری حسن روحانی و روی کار آمدن ابراهیم رئیسی در تابستان متوقف شد.
 
ایران در مذاکرات وین با بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین، مستقیم و با آمریکا غیرمستقیم گفتگو می‌کرد.