حقایق شگفت‌انگیز از «برج پیزا» که شهرت جهانی دارد

يکشنبه ۹ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۲۲ | کد مطلب: ۳۷۷۸۸
حقایق شگفت‌انگیز از «برج پیزا» که شهرت جهانی دارد
برج کج پیزا ایتالیا، از میراث فرهنگی جهان که مدت‌هاست بازدیدکنندگان سراسر جهان را مجذوب خود کرده است، در پس بیش از 800 سال تاریخ خود، تاریخچه‌ای پنهان کرده که علم به حقایق آن می‌تواند شگفتی بسیاری از علاقه‌مندان این میراث فرهنگی را به دنبال داشته باشد.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: در واقع گردشگران دسته دسته وارد این مکان فرهنگی می‌شوند تا عکس بگیرند و ثبت زنده‌ و گویایی از این ساختمان کج‌شده داشته باشند. این در حالی است که تصویر گویای این برج حتی توسط افرادی مانند رنه ماگریت نیز جاودانه شده است.

در این‌جا می‌خواهیم حقایقی از این میراث غنی فرهنگی کشور ایتالیا را بیان کنیم که قطعا برای تمام علاقه‌مندان شگفت‌آور و جذاب خواهد بود. 

بین سال‌های 1173 تا 1399 میلادی ساخته شده است


برج کج پیزا یک برج ناقوس است که برای پخش آیین‌های کاتولیک قرون وسطایی ساخته شده است. این سازه با هشت طبقه ستون دار شامل 207 ستون مرمری، 56.67 متر (185.9 فوت) در بالاترین نقطه خود قرار دارد و شامل 251 پله است که از طریق پلکان‌های مارپیچ به سمت بالا منتهی می‌شود. این برج در طول ساخت خود از چندین نسل از معماران عبور کرد. 

این برج بخشی از یک مجموعه کلیسا جامع است


در قرون وسطی، ایتالیا یکپارچه وجود نداشت. پیزا یک ایالت-شهر بود که با همسایگان خود برای قدرت رقابت می‌کرد. پس از یک سفر نظامی موفق، پیزا تصمیم به ساخت یک کلیسای جامع با شکوه به نام Duomo di Pisa گرفت. مجموعه ساختمان‌ها از سنگ مرمر رومی ساخته شده است و شامل یک غسل تعمید گنبدی و یک گورستان محصور شده، علاوه بر کلیسای جامع است.

کمپانیل (برج ناقوس) از آن زمان تاکنون به مشهورترین ساختمان مجموعه به دلیل ساختار چشمگیرش تبدیل شده است. 

بیش از 800 ساله که کج شده است


بسیاری از مردم تصور می‌کنند که برج کج پیزا به دلیل سن کج شده است. با این حال، برج در واقع از سال 1178 شروع به خم شدن کرد، زمانیکه تنها سه طبقه ساخته شده بود. متاسفانه انتخاب مکان ربطی به آن داشت. بر روی خاک رس و شنی متحرک لنگر انداخته شد که برای یک سازه 14 تنی ایده‌ال نبود. معماران برج سعی کردند با اضافه‌کردن سازه‌های کوتاه‌تر در یک طرف کجی آن را اصلاح کنند، اما این کار جواب نداد. 

گالیله از این برج برای آزمایش تئوری‌های فیزیک خود استفاده می‌کرد


افسانه‌ها حاکی از آن است که دانشمند گالیله، اهل پیزا، گرانش را از بالای برج آزمایش کرد. او دو گلوله توپ هم اندازه با توده‌های مختلف را به زمین انداخت تا برخورد آن‌ها را بررسی کند. گالیله در حال بررسی این حکمت قدیمی بود که اجسام سنگین‌تر سریع‌تر سقوط می‌کنند، اما اکنون می‌دانیم که وقتی عوامل دیگر برابر هستند، این نادرست است. 

برج حداقل از چهار زلزله جان سالم به‌در برده است


برای یک برج کج، ممکن است تصور شود که یک زلزله بزرگ، کشنده باشد. اما با کمال تعجب، این برج پس از حداقل چهار زلزله قابل‌توجه همچنان پابرجاست. در سال 2018 میلادی، تیمی از مهندسان به دنبال این بودند که بفهمند چرا این برج هرگز سقوط نکرد. یافته‌های منتشر شده آن‌ها ادعا می‌کند که سازه برهمکنش دینامیکی خاک و ساختار غلبه دارد. این بدان معناست که خاک نرم زیر برج در واقع از سازه تا آنجا که ممکن است روی زمین محافظت می‌کند. 

این برج 7 زنگ دارد


به‌عنوان برج ناقوس کلیسای جامع، این سازه هنوز عملکرد باستانی خود را دارد. هفت ناقوس در بالای برج قرار گرفته‌اند که قدیمی‌ترین آن در سال 1262 و جدیدترین آن در سال 2004 میلادی ساخته شده‌اند و هرکدام نامگذاری خاص خود را دارند.