کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

یک تحقیق: ۷۷ درصد زنان در ایران در دوران قرنطینه مورد خشونت قرار گرفته‌اند

5 آبان 1400 ساعت 10:24 | کد مطلب:37719

نتایج مطالعه محققان دانشگاه علوم پزشکی درباره شیوع خشونت خانگی علیه زنان در پنج شهر تهران، مشهد، تبریز، شیراز و اهواز نشان داده حدود ۷۷ درصد از زنان دست‌کم یک نوع خشونت را دوره قرنطینه کرونا تجربه کرده‌اند.زنانی که «وضعیت اقتصادی ضعیفی» داشتند بیشتر خشونت دیده‌اند


بر اساس نتایج تحقیقی که در میان پنج هزار و ۳۱۷ زن انجام شده، ۷۷.۲ درصد این زنان در دوران شیوع پاندمی کرونا حداقل یکی از انواع خشونت را تجربه کرده‌اند.

این پژوهش از سوی پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی و در پنج شهر تهران، مشهد، تبریز، شیراز و اهواز انجام شده است.

بر اساس این تحقیق از میان پنج هزار و ۳۱۷ زن پرسش شونده، چهار هزار و ۱۰۷ نفر حداقل یکی از انواع خشونت را در دوران قرنطینه کرونا تجربه کرده‌اند.

از میان زنان خشونت دیده، ۹۱.۲ درصد خشونت روانی، ۶۵.۸ درصد خشونت جسمی، ۴۲.۶ درصد خشونت جنسی و ۳۸.۲ درصد خشونت منجر به صدمه را تجربه کرده‌اند.

این پژوهش نشان می‌دهد که خشونت در زنان جوان‌تر، کم سوادتر و با حمایت اجتماعی ضعیف‌تر بیشتر از سایر زنان بوده است. بر این اساس تجربه خشونت در زنان با وضعیت اقتصادی ضعیف تقریبا چهار برابر بیشتر از زنان دارای وضعیت اقتصادی خوب بوده است.

همچنین بر اساس این تحقیق، خشونت با مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر رابطه مستقیم دارد.

نتایج این تحقیق با عنوان "بررسی خشونت خانگی و عوامل مرتبط با آن طی پاندمی کووید-۱۹ در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی در ایران" در پایگاه نتایج پژوهش‌های سلامت کشور منتشر شده است.

در شهریور ماه رئیس اورژانس اجتماعی طی نشستی اعلام کرد: «در پاندمی کووید ۱۹ درگیری‌های کلامی و روانی خانواده‌ها که تا پیش از پاندمی در رتبه پنجم و ششم بود  به رتبه اول مسائل اورژانس اجتماعی تبدیل شد.»

آمار منتشرشده از سوی مرکز آمار ایران که شهریور ماه منتشر شد نشان می‌داد که در سال ۱۳۹۹،  ۸۰ هزار و ۱۸۷ نفر به دلیل آزار جسمی مورد معاینه پزشکی قانونی قرار گرفته‌اند که  ۷۷ هزار و ۹۶ نفر از آنها زنانی بوده‌اند که گفته‌اند همسرشان آنها را آزار داده‌اند. به عبارت دیگر سهم زنان از مجموع آزارهای جسمی ۹۶ درصد بوده است.

این آمار همچنین نشان می‌دهد که تعداد معاینات پزشکی مرتبط با آزار جسمی نسبت به سال ۹۸ (که در ‌آن ۵۸۲ هزار و ۵۶۷ نفر مورد معاینه قرار گرفتند)، روند افزایشی داشته است.

آذرماه سال گذشته نیز رییس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی گفته بود که ۸۸ و نیم درصد از زنانی که قربانی همسرآزاری هستند خانه‌دار و بیکار و تنها ۱۱ و نیم درصد آنها شاغل هستند.
 


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/report/37719/یک-تحقیق-۷۷-درصد-زنان-ایران-دوران-قرنطینه-مورد-خشونت-قرار-گرفته-اند

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com