سازه‌ای خارق‌العاده با چشم‌انداز قطب شمال

سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۶ | کد مطلب: ۳۷۶۹۱
سازه‌ای خارق‌العاده با چشم‌انداز قطب شمال
معمار دانمارکی، دورته مندروپ، به‌دلیل پروژه‌های زیبا و مجسمه‌سازی‌های خاص خود که به طور متفکرانه با مکان‌های منحصر به‌فرد در سراسر جهان سازگار است، شناخته شده که اینبار نیز با رونمایی از جدیدترین پروژه خود توانسته موجب شگفتی بسیاری از طرفدارانش شود.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این پروژه که به نام مرکز ایلوفیس یخ معروف است، نمایی چشمگیر و دیدنی از قطب شمال را به بازدیدکنندگان خود ارائه می‌دهد که بسیار جذاب و دیدنی است.

هدف دیگری که نوع طراحی این سازه دنبال می‌کند، مربوط به تغییرات آب وهوا و محیط‌زیست است که این روزها هر پروژه حوزه معماری و سازه در سراسر جهان باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشد. 
ایلولیسات در ساحل غربی گرینلند تنها 250 کیلومتر یا حدود 150 مایل دورتر از حلقه قطب شمال واقع شده است. گاهی اوقات به‌عنوان بهترین مکان برای مشاهده تغییرات آب وهوایی در هنگام جدا شدن کوه‌های یخی عظیم از یخچال سرمک کوجالق و شناور شدن به‌سمت خلیج دیسکو توصیف می‌شود.بنابراین با الهام از این مکان پویا، طراح و شرکت اجرایی آن، پروژه را «داستانی از یخ، تاریخ بشر و تکامل در مقیاس محلی و جهانی» می‌داند. در نقشه نیز ساختمان شکل بومرنگ را به خود می‌گیرد، طرحی که هم از نظر فنی و هم از نظر مفهومی حرفی برای گفتن دارد. شکل منحنی سازه در رابطه با محل مورد بررسی قرار می‌گیرد و تجمع برف را به حداقل می‌رساند که مانع چشم‌انداز دیدنی آن نباشد. جدا از نیاز آشکارا برای مقابله با شرایط سخت محل، سقف دو طرفه نیز راهپیمایی و مسیر پیاده‌روی دیدنی را برای بازدیدکنندگان ایجاد می‌کند. در واقع این مسیر به یک منطقه دیده‌بانی ختم می‌شود که چشم‌اندازهایی را به سمت دره سرمرمیت و فورد یخ در نظر گرفته است.

شرکت معماری این پروژه در توصیف این سازه چنین می‌گوید که قصد دارد این مکان به یک محل تجمع طبیعی تبدیل شود که از آنجا می‌توان مقیاس بی‌نهایت و غیر انسانی بیابان‌های قطب شمال، گذار بین تاریکی و نور را تجربه کرد، به‌طوریکه خورشیدِ نیمه شب و نورهای شمالی در آسمان آن می‌رقصند.