استراتژی‌های تهویه طبیعی در طراحی داخلی

پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۵ | کد مطلب: ۳۷۶۲۲
استراتژی‌های تهویه طبیعی در طراحی داخلی
هنگام طراحی خانه‌ها، معماری دائما در حال تحول و سازگاری با شرایط محیطی است؛ هر آب‌وهوا نیازهای خاصی دارد و از نظر راحتی راه‌حل‌های متفاوتی را می‌طلبد. در واقع، محیط‌های گرم و مرطوب نیاز به طراحی بسیار متفاوت از محیط‌های سرد و خشک دارند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: تهویه طبیعی می‌تواند به طرق مختلف انجام شود، ازجمله تهویه متقابل و جلوه دودکش. انتخاب بهترین استراتژی و نحوه استفاده از آن اغلب به عوامل دیگری مانند جهت‌گیری خورشید، گزینه‌های تکنولوژیکی، محل دهانه‌ها و بسیاری از جنبه‌های دیگر مربوط می‌شود. با این حال، وقتی صحبت از طراحی داخلی می‌شود، رویکرد این است که با توجه به محیط ساخته‌شده، به تهویه طبیعی کمک کرده یا آن را تقویت کنید.

یکی از نخستین راه‌حل‌هایی که به ذهن می‌آید، استفاده از بلوک‌های روی صفحه است که نه تنها تهویه، بلکه نور طبیعی و تا حدی نفوذپذیری بصری را نیز امکان‌پذیر می‌کند. در پروژه‌ای که در زیر در عکس‌ها مشاهده می‌کنید، طبقه فوقانی خانه کاملا توسط یک پوست چوبی متشکل از پانل‌های متحرک و ثابت ساخته‌شده در قاب‎‌های فلزی پوشانده شده است. توسعه این عنصر به چندین نمونه اولیه و سیستم‌های بازکن ویژه نیاز داشت. پانل‌های چوبی علاوه بر حفاظت بصری و امکان نوردهی و تهویه طبیعی، به عنوان تقسیم‌کننده اتاق در دفتر در نیم طبقه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و هویت منحصر به‌فردی را برای کل پروژه منتقل می‌کنند.

در پروژه‌ای دیگر که در زیر تصاویر آن آمده است هم از یک سیستم حصار استفاده می‌کند که نما و آجرهای هوا را که با الگوهای نامنظم چیده شده‌اند، به طور کامل پوشش می‌دهد تا امنیت، تهویه و تاکید زیبایی را تضمین کند. این سیستم همچنین به عنوان نرده‌ای عمل می‌کند که به تدریج با انگور پوشانده می‌شود و در نتیجه یک پرده سبز رنگ ایجاد می‌کند که سایه، حریم خصوصی و راحتی را بر اساس تهویه متقابل ایجاد می‌کند و فضاهای منحصر به فردی را در داخل خانه به وجود می‌آورد.

در زیر نمونه‌های دیگری از این پروژه‌های مشابه آمده است که تصاویر آن‌ها قابل مشاهده خواهد بود.