چقدر حسرت بخوریم چند فرهادی در این سرزمین از دست دادیم؟!

چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۴ | کد مطلب: ۳۷۵۹۱
تصویری از آیین رونمایی کتاب «دیوارها سخن می‌گویند»
تصویری از آیین رونمایی کتاب «دیوارها سخن می‌گویند»
کتاب «دیوارها سخن می‌گویند» که گزیده عکس‌های امرالله فرهادی‌آردکیان از دیوارنوشته‌های انقلاب در تهران بین سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۸ است، سه شنبه، بیست و هفتم مهر ماه در موزه هنرهای معاصر تهران رونمایی شد.
اسکان نيوز: این مراسم با حضور جمعی از هنرمندان، همچنین حجت‌الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران؛ محمد شالویی، سرپرست معاونت هنری و امرالله فرهادی، گرافیست و عکاس برگزار شد.

برنامه با سخنرانی احسان آقایی، رییس موزه هنرهای معاصر تهران آغاز شد و او به حاضران در این مراسم خوش آمد گفت و ابراز امیدواری کرد، از کتاب امرالله فرهادی لذت ببرند.تصویری از احسان آقایی، رییس کل موزه هنرهای معاصر تهران در مراسم

همچنین یونس شکرخواه، استاد ارتباطات که مقدمه‌ای بر این کتاب نوشته است، ضمن ابراز خرسندی از حضور در این مراسم، گفت: «من مطمئنم که این کتاب به‌زودی ترجمه خواهد شد. فقط کافی است تا به دست اهلش برسد. به سهم خودم خوشحال هستم که در این کتاب نقش اندکی داشته‌ام.»در ادامه حجت‌الله ایوبی، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران نیز ضمن اشاره به این نکته که کتاب «دیوارها سخن می گویند»، یک اثر هنری محسوب می‌شود، اظهار کرد:قبل از این‌که از استاد فرهادی تجلیل کنم، باید از مرحوم بهمن بیگی تشکر کنیم که در روزگاری که آموزش وضعیت خوبی نداشت، به دنبال استعدادهایی نظیر استاد فرهادی می‌گشت و ما امروز از آثار وجودی این مرد نازنین بهره‌مند هستیم.

وی ادامه داد: چقدر قرار است حسرت بخوریم که چون آموزش در اولویت نخست ما نبود، چند فرهادی در این سرزمین گوهر خیز و پهناور از دست دادیم. اگر آن‌ها هم شناسایی می‌شدند، امروز این گنجینه ما خیلی متفاوت‌تر بود و آسمان ما ستاره‌های بیشتری می‌داشت.مجید عباسی که مقدمه‌ای بر این کتاب نوشته است نیز پس از دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران سخنرانی کرد و گفت: خیلی خوشحالم بگویم که من سال‌ها پیش با این پروژه آشنا شدم. پیشنهاد این کتاب را دادم و ایشان با استقبال تمام کتاب را از انتخاب تصاویر تا جزئی‌ترین کارها برعهده من گذاشتند.شالویی، سرپرست معاونت هنری نیز ضمن ابراز خوشحالی از حضور در این مراسم گفت: جناب فرهادی کار بسیار ارزشمند و ماندگاری کردند که بخش مهمی از تاریخ معنوی این ملت است و خود ایشان هم در عمق آن حماسه بودند. به جناب فرهادی تبریک عرض می‌کنم و آرزوی موفقیت دارم. امیدوارم از اتفاق خوبی که رخ داده حمایت‌های لازم صورت گیرد تا زمینه فعالیت‌هایی از این دست نیز بیشتر شود.در پایان امرالله فرهادی، طراح، گرافیک و عکاس سخنرانی کرد و گفت: احساس می‌کنم که تا به امروز درک درستی از خوشبختی داشته‌ام چون همیشه نصیب من انسان‌های والایی بودند که از بنده کوچک به این صورت صحبت می‌کنند و واقعا از شما ممنون هستم. خوشبختیِ دیگر من به خانواده‌ام برمی‌گردد که بعد از فاجعه کرونا که تا نزدیک به مرگ رفتم، همچنان نگهدار من هستند.

وی ادامه داد: این کتاب منتشر نمی‌شد مگر به لطف مجید عباسی دقیق که گاهی اوقات من می‌ترسیدم با این همه دقت با ایشان کار کنم.امرالله فرهادی

  ایسنا نوشت، آیین رونمایی از کتاب «دیوارها سخن می‌گویند» که شامل گزیده عکس‌های امرالله فرهادی از دیوارنوشته‌های انقلاب در تهران در سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۸ است، در ۱۴۰ صفحه با یادداشت‌هایی از یونس شکرخواه، یوریک کریم مسیحی و مجید عباسی امروز( سه شنبیه، بیست و هفتم مهر ماه) در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.