دلیل سفر رئیس مجلس ملی سوئیس به میبد؟

سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۶ | کد مطلب: ۳۷۵۶۶
دلیل سفر رئیس مجلس ملی سوئیس به میبد؟
شاید شهر میبد پس از حضور ارزیابان یونسکو و شورای جهانی صنایع دستی برای ثبت جهانی زیلو تا همین روزهای اخیر شاهد حضور هیچ مقام سیاسی ارشدی نبود اما پس از همکاری مشترک ایران و سوئیس بر سر هنرصنعت زیلوبافی، پای یکی از بالاترین مقامات سیاسی کشور سوئیس به این شهر باز شد.
اسکان نيوز: طرح مشترک چهار ساله‌ای میان موسسه فدرال مالکیت فکری سوییس و مرکز مالکیت فکری ایران با عنوان «پروژه مالکیت فکری ایران و سوییس» آغاز شده که براساس این طرح قرار است برای اولین بار در ایران، با استفاده از تجارب سوییس و دانش فنی متخصصان سوییسی، به اجرای صحیح سیستم مدیریت نشانه جغرافیایی در ایران بپردازند.

این طرح دو محصول نشانه جغرافیایی شامل «خرمای پیارم هرمزگان» و «زیلوی میبد یزد» در بخش صنایع دستی را به عنوان پایلوت اجرایی سیستم نشانه جغرافیایی در ایران انتخاب کرده که هدف از اجرای آن، اینست که سیستم مدیریت نشانه جغرافیایی بتواند به تجاری‌سازی این محصولات در بازار جهانی کمک کند.

اما آنچه در بازدید این مقام سیاسی ارشد سوئیس در میبد گذشت، آشنایی با بافت زیلو و کیفیت این محصولات و جایگاه آن در اقتصاد این شهر بود. البته یکی از جالب‌ترین بخش‌های این مسئله تمایل وی برای تجربه بافت زیلو می‌شد که خود به همراه همسرش پنجه‌زنی زیلو را که فرایندی دشوار و سخت است، تجربه کردند و از بافت زیلو لذت بردند. 

در این سفر نه تنها مقامات سوئیسی از کارگاه زیلوبافی بازدید کردند، بلکه سری هم به موزه تخصصی زیلوی میبد زدند، موزه‌ای که نه تنها انواع زیلو تنوع ان مقامات سوئیسی را به وجد آورده بود بلکه آن‌ها نسبت به شنیدن آنچه امروز ما به سادگی از کنار آن میگذریم و تاریخ و فرهنگ و تمدنی آمیخته به زیلوست، سراپا گوش بودند.

آندراس ابیی، رئیس مجلس شورای ملی سوئیس در حاشیه این سفر و بر فراز نارین قلعه میبد اظهار کرد: این که من تصمیم گرفتم به ایران بیایم به این دلیل است که ایران یکی از کشورهای زیبا و مهم منطقه است و دوست داریم همکاری داشته باشیم.

وی با بیان این‌که همکاری‎های مشترکی در زمینه زیلو با سوئیس در حال انجام است، گفت: هر چند در مورد جزئیات این طرح مشترک اطلاعاتی ندارم، اما همین که همکاری‌های مثبتی خواهد شد، مهم است.

ایسنا نوشت، اما این سفر چه دستاوردهایی می‌تواند داشته باشد؟ توسعه بازار و ارتقای کیفیت دست‌بافت ارزشمند زیلو یکی از مهمترین اقداماتی است که می‌تواند پس از این سفر شاهد ان باشیم، ضمن این که بازتاب رسانه‌ای و تداوم چنین سفرهایی می‌تواند منجر به اقدامات مثبتی برای یزد جهانی شود.