پروژه جداسازی فضا، با هدف توسعه معماری پایدار

شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۶ | کد مطلب: ۳۷۴۸۷
پروژه جداسازی فضا، با هدف توسعه معماری پایدار
گروه معماری Lendager که با هدف صریح تبدیل‌شدن به برجسته‌ترین دفتر معماری پایدار در دانمارک تاسیس شد، با بررسی مفهوم طراحی برای جداسازی فضاها، به‌طور خلاصه DfD، پروژه اخیر خود در میلان را که ناشی از نگرانی فزآینده در مورد مصرف منابع و نرخ پایین بازیافت در صنعت ساختمان است، به اجرا درآورد.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: در واقع گروه معماری Lendager با گسترش موضوعات اقتصاد دایره‌ای، کار خود را با استفاده از صندلی‌های ساخته‌شده از پلاستیک اقیانوس و غرفه‌ای برای جداسازی قطعات طراحی کردند.

غرفه دانمارک که در اصل برای بازی‌های المپیک توکیو ساخته شده بود، در هفته طراحی میلان 2021 زنده شد. غرفه مسافرت به‌عنوان یک مفهوم پایدار منحصر به‌فرد که گروه معماری آن احساس می‌کرد شایسته توجه است، طراحی و اجرایی شد. در اصل، این پروژه و نمایشگاه بخشی از نماد پایداری و سبز بودن، در حیاط موزه لئوناردو داوینچی در میلان بود، جایی که غرفه سفر دانمارک بزرگترین و بلند پروازانه‌ترین ویژگی نمایشگاه به‌شمار آمد.غرفه از بیش از 500 صندلی ساخته شده که ساختار آن‌ها از پلاستیک زباله صنعتی، پلاستیک اقیانوس و چوب ساخته است. کف پاویون از چوب بازیافتی تولید شده و سقف آن نیز از نرده‌های سقفی ساخته‌شده از پلاستیک زباله در اردوگاه پناهندگان در اوگاندا پوشانده شده است. موضوع غرفه یادگیری بود و نمای داخلی آن نیز نشان از اقتصاد دایره‌ای شکل داشت.

لازم به ذکر است که فرآیند DfD نیاز به برنامه‌ریزی قابل‌توجهی در مراحل اولیه طراحی دارد و هنگام کار برای اطمینان از ارزش معماری پس از پایان عمر، باید استراتژی‌ها و اصولی را در نظر گرفت. رویدادهایی مانند المپیک و هفته طراحی میلان در طول تاریخ مواد اولیه و مصالحی را مورد استفاده قرار می‌دهند که اغلب آن‌ها دور ریخته شده و به نوعی اتلاف می‌شوند. در این راستا، گروه معماری Lendager برای طراحی غرفه دانمارک قصد داشت یک مدل نمایشگاهی پایدار را ایجاد کند که هم در زمینه محلی و هم بین‌المللی منطقی باشد. این امر با طراحی صندلی‌های غرفه به گونه‌ای انجام شد که برای جداسازی آماده باشند و اجزا بتوانند در ساختمان‌ها یا سازه‌های دیگری در آینده، پیش از اینکه در نهایت به مبلمان تبدیل شوند، مجددا مورد استفاده قرار گیرند.