ایجاد بیوتوپ صحرایی هلند در اکسپو 2020 دبی

چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۲۳ | کد مطلب: ۳۷۴۴۵
ایجاد بیوتوپ صحرایی هلند در اکسپو 2020 دبی
غرفه هلند در نمایشگاه 2020 دبی یک سیستم آب‌وهوایی دایره‌ای را ارائه داده که آب، انرژی، باران و غذا تولید می‌کند و به‌نوعی ایجاد یک بیوتوپ موقت را شامل می‌شود که در عین حال تلفیق هنر، معماری و فناوری را در خود جا خواهد داد.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این پروژه که توسط گروه معماری V8 هدایت و اجرا می‌شود، درنظر دارد روایتی چند حسی در مورد پدیده های طبیعی ایجاد کند. در واقع می‎‌توان گفت که بیوتوپ که تا اندازه‌ای به واژه زیستگاه نزدیک است، سطحی با شرایط یکنواخت زیست‌محیطی بوده که جایگاهی را برای محل زندگی مجموعه ویژه‌ای از گیاهان و حیوانات فراهم آورده‌ است.

این در حالی است که مواد صنعتی مانند ورق‌های فلزی، لوله‌های فولادی، مجاری و لوله‌ها همگی به‌طور غیرمنتظره ای با پوشش گیاهی و پارچه‌های نساجی ترکیب می‌شوند و سفری فضایی را به وجود می‌آورند که در مرکز آن به توقف آرام در میان شلوغی نمایشگاه می‌انجامد.لازم به ذکر است که این پروژه، نمایش راه‌حل‌های تجربی برای «کمبود آب، انتقال انرژی و کمبود غذا در یک مدل در مقیاس زندگی» است. در داخل غرفه، یک مخروط بزرگ، یک مزرعه عمودی پوشیده از گیاهان خوراکی در خارج و قارچ در داخل، عنصر اصلی نمایشگاه است. همچنین ساختار دودکش مانند آن به تنظیم دما و رطوبت داخل مخروط کمک می‌کند؛ آب از رطوبت هوا برداشت شده و برای آبیاری گیاهان استفاده می‌شود و غرفه روزانه 800 لیتر آب استخراج می‌کند.

این فرآیند نوین از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر به‌دست می‌آید که متشکل از سلول‌های خورشیدی سبک و ارگانیک شفاف یا OPV است و توسط هنرمند Marjan van Aubel طراحی شده است.بازدیدکنندگان با یک سطح شیب‌دار وارد پاویون می‌شوند و تغییر دما را تجربه می‌کنند. سپس آن‌ها به داخل مخروط مرکزی قدم می‌گذارند، جایی که نوآوری‌های فنی غرفه بر روی چترهای سفید قابل مشاهده است. پس از تجربه‌های جالب از اقلیم مخروط و بارش‌های تصویری، آن‌ها ساختار پوشیده از گیاه را مشاهده می‌کنند و پس از خروج، بوی مطلوبی به مشامشان می‌خورد که از بوی خاک هلندی نشات گرفته است.

منسوجات موجود در غرفه از پلیمرهای زیستی که از نشاسته ذرت حاصل آمده‌اند، ساخته شده‌اند، در حالی که کاشی‌های کف نیز از مواد زیست‌توده حاوی میسلیوم تولید شده‌اند. غرفه که از اصول اقتصاد دایره‌ای استفاده می‌کند، با هدف جداسازی و کاربرد مجدد طراحی شده است. همچنین مواد اولیه ساختمانی، که به سنت مهندسی عمران هلند اشاره دارد، به صاحبان محلی آن‌ها بازگردانده می‌شوند، در حالی‌که عناصر زیست‌توده به طبیعت بازگردانده خواهند شد.