الهام معماری برج دیده‌بان دانمارک از ساختار مارپیچی DNA

سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۴۱ | کد مطلب: ۳۷۴۱۶
الهام معماری برج دیده‌بان دانمارک از ساختار مارپیچی DNA
برج دیده‌بان در زمینی باتلاقی در پارک ملی دریای وادن دانمارک قرار گرفته که معماری و طراحی آن طبق گفته شرکت معماری BIG، مجری پروژه، از ساختار مارپیچی دوگانه DNA الهام گرفته است.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این برج 85 فوتی (25 متری) شامل پله‌های مارپیچی در اطراف یک هسته مرکزی است که هم به‌عنوان یک منظره کاربردی و هم یک نقطه عطف مجسمه دیدنی برای پارک عمل می‌کند.

بازدیدکنندگان از برج از تماشای مناظر اطراف آن از جمله دریای شمال، بدون هیچ مانعی لذت خواهند برد. طراحی مارپیچی دوگانه این برج نیز بدین معنی است که گروه معماری آن، 146 پله را در مسیر بالا و 131 پله را در مسیر پایین طراحی کرده‌اند. این در حالی است که این پله‌ها در هر جهتی در اطراف آسانسور واقع در هسته برج، می‌پیچند.

گذشته از طراحی و معماری خیره‌کننده آن، برج دیده‌بان قصد دارد دیدگاه بازدیدکنندگان از چشم‌انداز را هنگام تعامل با آن تغییر دهد.

کمپ دیده‌بان در این خصوص اینگونه توضیح می‌دهد: «هنگامی که از 146 پله بالا رفتید و بر روی سکوی دیده‌بان صعود کردید، 36 متر بالاتر از سطح دریا ایستاده اید. این یک چشم‌انداز کاملا منحصر به‌فرد در باتلاق مسطح و نمای فوق‌العاده بر روی پارک ملی دریای وادن در اختیار شما مخاطبان قرار می‌دهد.»

ساختار این برج نیز از استیل و فلز سخت تشکیل شده که هم استقامت و مقاومت را به آن بدهد و هم در فصول مختلف سال دچار آسیب‌دیدگی و تغییر چهره نشود.