ساخت پل پارالمپیک که از حرکت ورزشکاران الهام گرفته است

پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۰۵ | کد مطلب: ۳۷۳۳۷
ساخت پل پارالمپیک که از حرکت ورزشکاران الهام گرفته است
پل پارالمپیک که در کلرادو اسپرینگز ایالات متحده امریکا طراحی شده، یک پل عابر پیاده و دوچرخه‌سواری است که موزه المپیک و پارالمپیک کشور را به پارک زیبای اَمِریکن متصل می‌کند و به نوعی از حرکت ورزشکاران در طراحی و دیزاین الهام گرفته است.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: گروه معماری Diller Scofidio که طراحی و اجرای آن را برعهده دارند، این پل را با نام اختصاصی «اتحاد» نیز معرفی کرده‌اند تا بتوانند به گونه‌ای هماهنگی و اتحاد میان موزه المپیک، ورزشکاران، بازدیدکنندگان و مکان‌های طبیعی و گردشگری را به خوبی نمایش دهند.

این پل به سبک مشابه موزه مجاور طراحی شده و دارای فولاد منحنی است که از حرکت ورزشکاران الهام گرفته است. همچنین دو حلقه در طول دهانه 250 فوت بر روی یک نرده مستحکم به هم متصل می‌شوند که زیبایی بصری و کارکرد پویای آن را چندین برابر کرده است. 

یکی از طراحان این گروه معماری امریکایی درباره طراحی این پروژه می‌گوید: «طراحی این پل به نوعی یک تمرین در زمینه تناسب اندام است، هم از نظر مواد و هم از نظر هندسه. این پل به عنوان طاق و خرپایی با دهانه‌هایی عمل می‌کند که چشم‌اندازهای شهر و فراتر از آن را با دقت در نظر گرفته است. در وسیع‌ترین نقطه، چشم‌انداز هر دو طرف نماهایی از موزه و مرکز شهر را در شرق، یک سکوی قطار در زیر و نمایی از کوه‌های راکی ​​را در غرب نشان می‌دهد.»

این پل علاوه بر ارتباط فوری از موزه به پارک، پیشرفت مهمی در زیرساخت‌های دوچرخه‌سواری شهر است، زیرا ارتباطی را در مسیرهایی ایجاد می‌کند که در گذشته شبکه‌های مسیرهای دوچرخه‌سواری را محدود می‌کرد. این در حالی است که نورپردازی در امتداد فرم سیال پل، یک سواری جالب یا پیاده‌روی خوب را تا عصر برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند.در واقع می‌توان گفت که علاوه بر عملکرد، طراحی منحصر به‌فرد آن مطمئنا این پل را به اصلی‌ترین محصول جامعه تبدیل خواهد کرد. خانواده‌ها برای تماشای نمایی از موزه، پارک و رشته‌کوه‌های باشکوه قله پیکس در این چشم‌انداز قرار می‌گیرند و دوچرخه‌سواران نیز در طول 250 پا آن را می‌لرزاندند تا طاق فولادی منحنی صاف آن را لمس کنند.