پیگیری حقوقی تخریب مدرسه «ظفر» / پرونده ثبت جهانی هگمتانه هم به چالش کشیده می‌شود

سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۳ | کد مطلب: ۳۷۳۱۶
پیگیری حقوقی تخریب مدرسه «ظفر» / پرونده ثبت جهانی هگمتانه هم به چالش کشیده می‌شود
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان از پیگیری حقوقی تخریب مدرسه تاریخی ظفر، بر اساس ضوابط، قوانین و ابلاغیه‌ دو روز گذشته دفتر ثبت آثار وزارتخانه میراث فرهنگی خبر داد و تاکید کرد: در مورد این موضوع نیز همانند بحث خانه کبابیان و بر اساس ضوابط شورای عالی معماری و شهرسازی اقدام می‌شود.
اسکان نيوز: علی مالمیر، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در جلسه فوق‌العاده کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر همدان با بیان این‌که موضوع حفظ بافت واجد ارزش تاریخی باید مدیریت شود،گفت: بافت واجد ارزش تاریخی همدان در سال ۱۳۸۸، ابلاغ و در سال ۱۳۹۴ ابلاغیه اول توسط سازمان وقت به وزارت کشور اعلام شد، همچنین در همین سال تطبیق انجام و بافت تاریخی همدان توسط شورای عالی معماری و شهرسازی کشور ابلاغ شد.

وی با بیان این‌که پیش از تخریب مدرسه ظفر، از سال ۹۲ مطالعاتی در مورد آن آغاز شده بود، تصریح کرد: لکه‌های واجد ارزش واقع در بافت تاریخی به صورت پلاک به پلاک به شهرداری ابلاغ شده است و مدرسه ظفر را هم شامل می‌شود.

مالمیر در ادامه افزود: به لحاظ حقوقی در داخل بافت و در مورد بنا، هر آن‌چه واجد ارزش است باید حفظ شود و اگر قرار است مجوزی صادر شود و اقدامی صورت گیرد باید از میراث فرهنگی استعلام داشته باشد و اگر استعلام هم نمی‌شد، از آنجا که لکه‌های تاریخی و ارزشی اعلام شده، نباید تخریب می‌شد.

این مقام مسئول با طرح این سئوال که اگر مجوز تخریب بنا گرفته شده، چگونه است و اگر نه وظیفه شهرداری در نظارت بر تخریب و ساخت و ساز چیست؟ بیان کرد: مالک اظهار کرده است که بارها در مورد این بنا با شهرداری مکاتباتی داشته و رفع خطر و خاکبرداری توسط او انجام نشده است.

وی با بیان این‌که در این موارد ضوابط میراث حاکم است، گفت: در شورای معماری و شهرسازی نیز تاکید شده بناهایی که واجد ارزش نباشند اما متعلق به دهه ۴۰ و قبل از آن باشند اگر تخریب شوند باید عین به عین ساخته شوند.

مالمیر در ادامه مطرح کرد: مصوبه فوق مربوط به سال ۸۹ است اما میراث فرهنگی ضوابط را سال ۹۹ اعلام کرده است، علاوه بر این حتی به فرض اگر کاربری هم تغییر کند کالبد بنا مهم است و مسئله کاربری، موضوع دوم است، از طرف دیگر باید تکلیف مشخص شود که آیا در همدان می‌خواهیم بافت تاریخی داشته باشیم یا خیر؟ و اگر قرار است بافت تاریخی داشته باشیم، باید الزامات آن را رعایت کنیم و اگر قرار است نداشته باشیم باید به جمع‌بندی برسیم و برای خود محدودیت ایجاد نکنیم و هزینه‌هایش را هم پرداخت کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان با بیان این‌که محله ذوالریاستین جزو منطقه‌هایی است که به عنوان بخشی از ارزش‌های نهفته در پرونده برای ثبت جهانی آماده شده است، اضافه کرد: پرونده نهایی ثبت جهانی ترجمه و به یونسکو ارسال شده است و جزو هسته اصلی معماری است که اگر از بین برود پرونده به چالش کشیده می‌شود.
  

تخریب مدرسه «ظفر» توسط مالک


مسعود دهبانی‌صابر، شهردار منطقه یک همدان گفت: مدرسه ظفر توسط شهرداری تخریب نشده و  مالک عامل تخریب بوده. این در حالیست که  مالک از شهرداری هیچ‌گونه مجوزی برای تخریب دریافت نکرده است.
 
دهبانی‌صابر در جلسه فوق‌العاده کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به این‌که هنگام خاکبرداری سازمان پسماند شهرداری نسبت به تعطیلی کار اقدام کرده‌اند افزود: در سال‌های  ۸۹  و ۹۰ این ملک تغییر کاربری یافته و طبق مصوبات کمیسیون ماده ۵ از آموزشی به تجاری با رعایت تعریض معبر انجام شده است.

وی ادامه داد: در سال ۸۹ یک مصوبه و در سال ۹۰ نیز مصوبه‌ای دیگر تحت عنوان از تغییر کاربری مختلط به تجاری داشته که سازمان میراث فرهنگی نیز عضو این کمیسیون است.

ایسنا نوشت، شهردار منطقه یک همدان با اشاره به این‌که مدرسه ظفر متعلق به آموزش و پرورش است، تصریح کرد: این نهاد با رعایت بررسی اصلاحی به شخصی در عوض مطالبات خود واگذار شده است، از طرف دیگر مالک می‌گوید بنا را تخریب نکرده است و رفع خطر کرده و این اقدام را این‌گونه استدلال می‌کند.