کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

5 ساختمان کلاسیک که شگفتی سبک معماری یونان باستان را نشان می‌دهند

10 مهر 1400 ساعت 11:28 | کد مطلب:37244

بر هیچ کس پوشیده نیست که یونانیان باستان تاثیر ماندگاری بر جهان گذاشتند. معماری یونان باستان یکی از نمادین‌ترین سبک‌های طراحی در جهان بوده و هست؛ در واقع، ایده‌های کلاسیک در مورد هنر و معماری همچنان به سبک خود باز می‌گردند و اغلب برای نشان دادن یک نهاد مهم یا ساختمان دولتی استفاده می‌شوند.


اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: معماری یونان باستان شامل چند نوع ساختمان است که فرهنگ و زندگی شهری را تعریف می‌کند؛ از جمله معابد، سالن‌های سبک، تئاترهای روباز، میدان‌های عمومی و بسیاری از مدل‌های مسکونی. اگرچه این آثار مدت‌ها پیش خلق شده‌اند، اما با بسیاری از منطق‌های آکوستیک و اصول ساختاری امروز یکسان هستند.

در این مقاله، ما ویژگی‌های مشترک معماری یونان باستان را تجزیه می‌کنیم و پنج ساختمان شگفت‌آور را که به این سبک معماری طراحی شده‌اند، به شما معرفی می‌کنیم.

ساختمان‌های یونان باستان اغلب در سه سبک طراحی می‌شدند: دوریک، یونی و کورینتی. همچنین سطوح مختلف این ساختمان‌ها تزئین و نسبت‌های مختلف را توصیف می‌کنند.

دوریک: نظریه دوریک نخستین سبک توسعه‌یافته بود و ساده‌ترین آن از سه ردیف اصلی است. سازه ستون فاقد تزئینات و سازه اصلی آن شامل پایه نمی‌شود. معروف‌ترین کاربرد نظم دوریک در پارتنون است.

یونیک: نظم یونی دومین سبک توسعه‌یافته بود و تزئینی‌های آن بیشتر از نظریه دوریک است، اما تزئین آن کمتر از نظم قرنتس است. ستون‌ها بسیار باریک‌تر از ستون‌های دوریک هستند و شامل یک نقاشی مجسمه‌سازی در مقابل نقاشی شکسته‌شده دوریک هستند.
 
قرنتس: نظم قرنتس آخرین سبک توسعه‌یافته بود و زینتی‌ترین نوع سفارشات است. متمایزترین عنصر نظم قرنتس، حروف بزرگ آن است که اغلب دارای برگ یا نقوش طبیعت است.

در واقع می‌توان گفت که بخش عمده معماری یونان باستان بر زیبایی منظم متمرکز بود، بنابراین ستون‌ها، دهانه‌ها و سایر عناصر در یک ساختمان، بیش از حد متقارن و به‌طور مساوی قرار گرفته بودند.پارتنون
معبد زئوس المپیکی
ارختیون
تئاتر بزرگ اپیدوروس
معبد هفایستوس 


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/report/37244/5-ساختمان-کلاسیک-شگفتی-سبک-معماری-یونان-باستان-نشان-می-دهند

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com