«گلدشت» در تصرف سودجویان/ جای پای شکوفه‌های سیب ویلا سبز شد!

پنجشنبه ۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۵ | کد مطلب: ۳۷۲۲۲
«گلدشت» در تصرف سودجویان/ جای پای شکوفه‌های سیب ویلا سبز شد!
منطقه گردشگری «گلدشت» به عنوان ریه تنفسی بروجرد طی سال‌های اخیر مورد هجوم ساخت و سازهای غیر مجاز افراد سودجو قرار گرفته تا در این میان جای پای باغات سیب ویلا سبز شود!
اسکان نيوز:منطقه درختی و سرسبز «گلدشت» بروجرد از جمله مناطق گردشگری این شهرستان است که اغلب مسافران و گردشگران با نام و ویژگی‌های طبیعی این مکان به خوبی آشنایی دارند.
 

«گلدشت» در تصرف سودجویان


«گلدشت» یک دره و جلگه وسیع در دامنه کوه‌های سر به فلک کشیده زاگرس است که محدوده این منطقه از غرب تپه «چغای» بروجرد آغاز و تا «کپرگه» ادامه دارد.

«گلدشت» مشتمل بر چندین روستا است که روستاهای «فیال»، «شیخ میری»، «قلعه» و «کپرگه» از جمله روستاهای مهم این منطقه گردشگری هستند، دسترسی به «گلدشت» از طریق جاده آسفالته به طول ۱۲ کیلومتر از غرب شهر بروجرد امکانپذیر است.

اما متأسفانه این روزها این منطقه سرسبز به محل جولان افراد سودجو تبدیل شده به طوری که در آن ساخت‌وسازهای بی رویه انجام می‌شود، این ساخت‌وسازها تا به آن‌جا رسیده که دیگر از این منطقه بکر و دیدنی چیزی نمانده که بتوان از آن به عنوان منطقه گردشگری یاد کنیم.


شناسایی ۹۳ مورد ساخت‌وساز غیرمجاز


جواد گودرزی، مدیر جهاد کشاورزی بروجرد در این رابطه اظهار کرد: در این منطقه ۹۳ مورد ساخت و ساز غیر مجاز از سوی جهاد کشاورزی شناسایی شده است.

وی عنوان کرد: از این تعداد، ۶۰ مورد آرای قطعیت یافته، دارند.

مدیر جهاد کشاورزی لرستان ادامه داد: ۳۳ مورد نیز تبصره دو، ماده ۱۰ هستند که به زودی قلع و قمع خواهند شد.


در تخریب ساخت‌وسازهای غیرمجاز گزینشی عمل نشود


حجت‌الاسلام علی حسینی، امام جمعه بروجرد نیز با انتقاد از ساخت‌وسازهای غیرمجاز در مناطق گردشگری این شهرستان، اظهار کرد: متولیان نباید اجازه این ساخت‌وسازها را بدهند چرا که ساختمان یک شبه ساخته نمی‌شود.

وی با تاکید بر ضرورت برخورد با این ساخت‌وسازهای غیرمجاز بیان کرد: در تخریب این ساخت و سازهای غیر مجاز نیز گزینشی عمل نشود.

امام جمعه بروجرد با اشاره به تشکیل یک قرارگاه در راستا نظارت بر ساخت‌وسازها در این شهرستان، گفت: این قرارگاه نظارت تام خواهد داشت و هر جایی قرار بر ساختوساز غیرمجاز شد، این قرارگاه جلوی آن را می‌گیرد.

حجت‌الاسلام حسینی تصریح کرد: اگر جایی هم ساخت‌وساز غیرمجاز صورت گرفت، بدون ملاحظه تخریب خواهند شد.


ضعف برخی نهادها در برخورد با ساخت‌وسازهای غیرمجاز


مهدی محمدی، دادستان عمومی و انقلاب بروجرد نیز در این رابطه تاکید کرد: مطلقا ما اجازه نخواهیم داد که کسی با سو استفاده از موقعیت خود اقدام به ساخت‌وساز غیرمجاز کند.

وی بیان کرد: تأکیدات جدی به ارگان متولی این امر داده شده، اما بعضی مواقع شاهد ضعف این ادارات و ارگان‌ها هستیم.دادستان عمومی و انقلاب بروجرد افزود: در این راستا طبق دستور العمل قوه قضائیه برخورد قانونی لازم انجام شده است.

محمدی گفت: به افرادی که قصد تخلف در این حوزه را دارند هشدار می‌دهم و به قید فوریت دستور تخریب تک تک این ساخت‌وسازهای غیرمجاز صادر و اجرا خواهد شد.

مهر نوشت، بنابر این گزارش، همه زیبایی‌های «گلدشت» طی سال‌های اخیر با طمع سودجویان در منطقه و استمرار ساخت‌وسازهای غیرمجاز تحت‌الشعاع قرار گرفته تا نگرانی‌هایی در زمینه ساماندهی این منطقه گردشگری وجود داشته باشد و امید می‌رود دستگاه‌های مرتبط با یک همکاری بین بخشی گامی مؤثر در این زمینه بردارند.