برج دومینو، دومین برج بلند افریقا

شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۷ | کد مطلب: ۳۷۱۲۹
برج دومینو، دومین برج بلند افریقا
به تازگی ساخت جزیره‌ای کاملا دست‌ساز توسط یکی از گروه‌های بزرگ معماری و طراحی در افریقا آغاز شده که از طرح برج دومینو به عنوان دومین برج بلند افریقا رونمایی شده است.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: جزیره دست‌ساز Zanzibar پروژه‌ای در تانزانیاست تا به رشد اقتصادی منطقه به ویژه پس از شرایط پیش آمده ناشی از ویروس کرونا کمک قابل‌توجهی کند و به جذب گردشگرهای خارجی بپردازد.

طراحی برج تجاری زنگبار دومینو شامل 370 هزار متر مربع (نزدیک به 4 میلیون فوت مربع) برنامه چند منظوره همچون هتل‌های لوکس، 560 آپارتمان، آبگرم، کلیسای خصوصی عروسی، زمین گلف و موارد مشابه دیگر است. پایه برج نیز شامل یک مارینا است که به قایق‌ها و کشتی‌های تفریحی اجازه می‌دهد تا بازدیدکنندگان را در آسمان‌خراش‌های مجلل رها کنند.

همه این برنامه در یک طرح دایره‌ای شبیه قطعات دومینو به صورت افقی قرار گرفته که از سابقه شخصی طراح الهام گرفته است. طراح این پروژه بزرگ تصور می‌کند که تصویر دومینو ممکن است به نمادی برای زنگبار و تانزانیا تبدیل شود.

ژان پل کاسیا، بنیانگذار شرکت طراحی این پروژه در این‌باره توضیح می‌دهد: «به‌عنوان یک پروژه قدیمی، داستان آن برای توسعه‌دهندگان منحصر به‌فرد است. تلاش شده بین نظم ریاضی ذاتی و هندسه‌های موجود در طبیعت، خطوط و تناسبات خالص آن که رشد، پیشرفت و آزادی را تداعی می‌کند، در این طرح برج دومینو نمایش داده شود. همچنین این طرح دارای تمام نمادهایی از یک تصویری است که هر کس می‌تواند به خاطر بسپارد و حتی آن را روی یک دستمال کاغذی هم بکشد.»

این طرح جسورانه بیشترین تکنولوژی‌های سبز و تولید انرژی‌های تجدیدپذیر همراه با گردش مناسب هوا و انرژی را در خود جای داده که می‌تواند ازجمله کم‌مصرف‌ترین پروژه‌های معماری و طراحی در سطح جهان نیز به شمار آید.