بعد از ۶ ماه انتظار، میدان تاریخی کرمان تلی از خاک شد

پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۳ | کد مطلب: ۳۷۱۰۹
بعد از  ۶ ماه انتظار، میدان تاریخی کرمان تلی از خاک شد
قرار بود که میدان ارگ کرمان به پیاده‌راه تبدیل شود اما بعد از ۶ ماه نه تنها این طرح اجرا نشد، بلکه زخمی بر قلب مرکز گردشگری استان گذاشتند.
اسکان نيوز: میدان بازار تاریخی کرمان به عنوان یکی از ارزشمندترین مجموعه‌های تاریخی کشور بعد از بازار تبریز دومین راسته بازار طولانی کشور محسوب می‌شود. این بازار از میدان ارگ آغاز و به میدان مشتاق این شهر ختم می‌شود و مشتمل بر ده‌ها راسته بازار، کاروانسرا، میدان، سراچه، آب انبار و موزه و مدرسه از دوران تاریخی مختلف است.

کار بازسازی بخشی از این بازار از ابتدای دولت یازدهم شروع شد و به تدریج بدنه و سقف بخش‌هایی از بازار مرمت شد اما در دولت دوازدهم بازسازی بازار رها شد که مورد انتقاد گسترده قرار گرفت.

احداث سازه‌های غیرمجاز و غیرمتعارف در اطراف این اثر تاریخی نیز به شدت مورد انتقاد دوستداران آثار تاریخی قرار دارد اما این انتقادها اکثراً بی‌‌نتیجه ماند.


 

مطالبه‌ای که به پروژه نیمه کاره تبدیل شد


یکی از خواسته‌های مردم شهر کرمان که توسط هم بارها مطالبه شد تبدیل میدان ارگ کرمان و خیابان‌های اطراف میدان ارگ و میدان گنجعلیخان به پیاده راه بود، همان طرحی که در اصفهان و شیراز در گذشته اجرا شد و این شهرها را به نمادی از گردشگری کشور تبدیل کرد و به نوعی می‌توان این طرح را در میان امیر چخماق یزد نیز مشاهده کرد.

پس از سال‌ها مطالبه، در نهایت از ابتدای سال جاری طرح تبدیل میدان ارگ به پیاده راه در دستور کار قرار گرفت و قرار شد بعد از اتمام طرح از ورود خودروها به این مجموعه جلوگیری شود و با ساماندهی حجره‌های اطراف، این میدان نفسی تازه شود بر پیکره بی‌جان گردشگری شهر کرمان که سال‌هاست به حال خود رها شده است.

در حالی که به نظر می‌رسد با سرعت گرفتن واکسیناسیون به زودی راه برای رونق گرفتن مجدد گردشگری در کرمان باز می‌شود اما آن‌چه که هم اکنون در میدان ارگ و آنچه که پروژه تجلی خوانده می‌شود نگران کننده است. 

هر چند که آغاز این طرح پس از سال‌ها بی عملی در کرمان قابل تقدیر است اما اگر این روزها به میدان ارگ کرمان بروید صحنه‌های مناسبی نمی‌بینید.

میانه میدان مدت‌هاست فنس کشی شده و کف میدان به جز فضای سبز برداشته شده است اما به گفته کسبه اطراف میدان کار در این بخش مدت‌هاست رها شده است.

میدان به دلیل عدم راه‌اندازی پارکینگ طبقانی مجاور که قرار است بار ترافیکی را به دوش بکشد همچنان مملو از خودرو است و دست فروشان در زیر رواق‌ها جولان می‌دهند.

وضعیت در بخش خیابان تجلی بدتر است، شش ماه قبل که آسفالت این خیابان در نیمه شب برداشته شد تا امروز هیچ اقدامی انجام نشده و کسبه و گردشگرانی که گاه و بیگاه به کرمان می‌آیند و قصد بازدید از میان گنجعلیخان را دارند ماه هاست با صحنه‌ها نامناسب مواجه هستند.چشم‌انداز میدان ارگ بعد از پایان پروژه

دل پر کسبه خیابان تجلی / ‏‬ ورودی میدان گنجعلیخان تلی از خاک شد


خیابان مملو از خاک است و در همین شرایط نقش پارکینگ بازار را هم ایفا می‌کند. کسبه این خیابان اما دل پری از شرایط موجود دارند، محمد یکی از این افراد است که مغازه مس فروشی دارد. می‌گوید: چگونه ممکن است که شش ماه یک خیابان را در مهمترین بخش گردشگری یک شهر تاریخی تخریب کنند اما به حال خود رها شود، وقتی هم سراغ مسئولان می‌رویم می‌گویند پیمانکار توان اجرای این پروژه را نداشته است.

وی تصریح کرد: بسیاری از کسبه اطراف ورشکست شدند و مغازه‌ها را خالی کردند چون مردم دیگر رغبتی برای حضور در این گذر ندارند این‌جا مملو از خاک است و به خصوص مغازه‌های عطاری این خیابان با مشکل جدی مواجه هستند.

وی می‌گوید: مسئولان دقیقاً عنوان کنند که برای حل مشکل این بخش از شهر چه برنامه‌ای دارند و در چه مدت این پروژه به اتمام می‌رسد از سوی دیگر آیا بعد از اتمام طرح واقعاً خیابان تجلی مانند عکس‌هایی که به مردم نشان داده‌اند می‌شود یا مانند زیر گذر آزادی کرمان یک پروژه نیمه کاره و رها شده می‌شود که فقط جمع بندی شده و هیچ شباهتی به یک پیاده راه فرهنگی ندارد.

سلمان دیگر فروشنده خیابان تجلی است که عطاری دارد و می‌گوید: هر چند کرونا مشکل عمده‌ای برای گردشگری شهر ایجاد کرد اما هنوز هم مسافران برای خرید سوغات کرمان به عطاری‌ها مراجعه می‌کردند و انتظار داریم به زودی سیر حضور مسافران در کرمان شروع شود اما آیا با این وضعیت می‌شود؟ چرا پیمانکاری انتخاب می‌کنید که توان اجرای کار ندارد؟ در سایر شهرها چنین طرحی در عرض یک ماه اجرا می‌شود اما در کرمان در یک شب بدون اطلاع کسبه خیابان را تخریب می‌کنند و رها می‌شود تا امروز سه مرتبه در ادارات متولی پیگیری کردیم اما جواب ما را هم به سختی می‌دهند.
 

گردشگران متحیر از وضعیت اطراف بازار کرمان


یکی از شهروندان کرمانی نیز می‌گوید: روز گذشته دو اتوبوس مسافر برای بازدید از بازار بعد از مدت‌ها وارد میدان ارگ شدند اما تعجب و حیرت را می‌شد از چهره تک تک این مسافران دید.

محمد سیوندی افزود: در این مجموعه بازار بازار طلا فروشان، میدان و حمام گنجعلیخان و مدرسه حیاتی آبروی بازار شده‌اند و بقیه بازار رها شده است دلخوش به پیاده راه شدن میدان ارگ بودیم اما اوضاع فعلی این منطقه اسفناک است و میدان به محل فروش اجناس دست دوم تبدیل شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان اظهار کرد: پروژه توسط شهرداری در حال اجرا است و کارشناسان میراث فرهنگی روی اجرا پروژه، و به خصوص طاق‌ها و رواق‌های اطراق میدان نظارت دقیق دارند.

فریدون عاقلی می‌گوید: از مصالحی اصیل باید در اجرا پروژه استفاده شود و ساختار میدان و مناسب سازی برای پیاده‌راه باید متناسب با معماری این بخش از شهر باشد. 

استاندار کرمان نقش پر رنگ تر ایفا کند


وی تصریح کرد: اجرا این پروژه می‌تواند کمک فراوانی برای جذب گردشگر به کرمان داشته باشد اما به مردم اطمینان می‌دهیم پروژه کاملاً مطابق با بافت و معماری تاریخی کرمان باشد.

اما اوضاع اجرا پروژه میدان ارگ و خیابان تجلی جایی برای دفاع ندارد و کار طی ماه‌های اخیر کند پیش رفته است، هر چند وعده‌های زیادی برای تسریع در اجرای پروژه داده شده اما هنوز اقدام مؤثری در این زمینه انجام نشده است.

به نظر می‌رسد در اجرا چنین پروژه بزرگی که می‌تواند روی آینده گردشگری شهر نیز تأثیر گذار باشد استاندار این استان باید تأثیر مهمتری داشته باشد، مطالبه‌ای که تا کنون هیچ نمودی از آن دیده نشده و استاندار کرمان در این زمینه ورود جدی نداشته است.

این در حالیست که بعضاً استانداران سابق کرمان حضور پر رنگ برای مرمت و بهبود ساختار آثار تاریخی کرمان در کارنامه‌های خود دارند.چشم‌انداز میدان ارگ بعد از پایان پروژه

مشکلات اجرا طرح در زمان کوتاه حل می‌شود


رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر کرمان نیز با اشاره به تأخیر در اجرا این پروژه، گفت: شورای شهر حساسیت لازم برای اجرای این طرح را دارد و با حساسیت‌های میراثی و شهری کار اجرا خواهد شد.

فتح‌الله مؤیدی بیان کرد: به هر صورت در راستای رضایت مردم و کسبه اطراف به جهت وضعیت این منطقه باید اقدامات فوری و کارشناسی انجام شود و تلاش می‌کنیم با برنامه ریزی مناسب و تلاش بیشتر به زودی شاهد سرعت گرفتن و اجرا مناسب باشیم تا کرمان به عنوان شهری تاریخی شاهد اجرای یک پروژه تأثیر گذار برای توسعه گردشگری باشد. 

پروژه اصلاح می‌شود


سرپرست شهرداری کرمان نیز در جلسه‌ای که با حضور اعضای شورای شهر کرمان تشکیل شد گفت: باید هر چه سریع‌تر این طرح به نتیجه برسد و مشکلات مردم و به خصوص کسبه در نظر گرفته شود.

محسن پوراسماعیلی از اجرا اصلاحاتی در اجرا طرح خبر داد و گفت: این اصلاحات مغایرتی با طرح مورد تصویب اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ندارد و اصلاحات موردنظر، چیزی نیست که مورد مخالفت میراث فرهنگی باشد، اما برای جلوگیری از اختلاف، این موارد با میراث فرهنگی هماهنگ می‌شود.

وی افزود: این اصلاحات درخصوص نوع کف‌سازی و مصالح مورداستفاده است و بر این اساس، از سنگ کوبیک استفاده خواهد شد که از واش‌بتن ماندگارتر و نزدیک‌تر به طرح است و در صورت تردد اضطراری سواره جهت باراندازی مغازه‌ها، دچار مشکل نخواهد شد.

وی بیان کرد: روند اجرا طرح در حیطۀ ۹ متری جلوی واحدهای تجاری خیابان «شهید تجلی» باید در اولویت اجرا طی روزهای آینده قرار گیرد تا بیش از این به کسب‌وکار کسبۀ این منطقه لطمه وارد نشود.

پوراسماعیلی بیان کرد: کسبه بعد از گذشت بیش از شش ماه از اجرای طرح، خسته شده‌اند و اعتراض و نگرانی آنها به‌جاست و تمام تلاش ما بر اجرای هرچه سریع‌تر پروژه قرار دارد.

حالا باید منتظر ماند و دید اجرای این اصلاحات و اجرای دقیق پروژه تا چه زمانی عملیاتی خواهد شد.

مهر نوشت، این بخش از شهر قلب اقتصاد کرمان محسوب می‌شود و اجرا سریع، دقیق و مطابق با بافت تاریخی شهر اهمیت فراوانی دارد و باید مطابق با معماری اصیل شهر کرمان و بازار انجام شود تا شروعی برای جان بخشیدن به بافت تاریخی کرمان باشد.